22 Kasım 2012 Perşembe

10, kırmızı don!

Hamileliğin bulantı, tansiyon düşmeleri, değişen ruh hali, süper-burun sahibi olma gibi yan etkileri tam gaz devam ederken, ben de bu hafta bu durumları kullanarak lehime çevirmeyi öğrendim sevgili göbekseverlerim. Yani madem akıntının yönünü değiştiremiyorsun, o zaman dön, geri tarafa doğru yüz! Bunu öğrenmem birkaç hafta aldı ama bir öğrenince hayatım nasıl kolaylaştı anlatamam..

Ben şu haftaya kadar hep "çocuk da yaparım kariyer de, okula da giderim, konuşma grubuma da katılırım, yogamı da yaparım, 40dk koşarım da hahahayt" iddiasındaydım ve aslında zorlanmadan ve hiç değiştirmeden yaşam rutinimi hamilelik öncesindeki gibi de sürdürüyordum. Evet evren süper burnuma buram buram kokuyor - özellikle Çin lokantalarının yerini hiçbir GPS'e gerek olmadan 3km öteden duyabiliyorum ve eksiksiz tarif edebiliyorum - ama hamile olmak hasta olmak değil yahu, kendinizi koyvermezseniz aslında gerçekten abartılacak ölçüde bir rahatsızlık yaşanmıyor.. Ben anlamıyorum millet nasıl "yorgunluktan kafamı yastıktan kaldıramadım, tuvaletten çıkamadım, berbat hale geldim hatta işe dahi gidemedim" falan diyor?!? Yani evet devamlı bir mide bulantısı var, bazı sabahlar buna düşük tansiyon ekleniyor ama bu dönemde işe gidemeyen, yataktan kalkamayan kadınlar biraz durumu kullanıyorlar anladığım kadarıyla.. Ama kullansınlar be anacım amaaaaağn, elleşmeyin.

Bu "durumu kullanma" işini ben hamileliğimin 10. haftasında yeni keşfettim. Gözümü yeni tanıştığım göbekli bir arkadaş açtı. Dedi ki "deli misin, bu günler birdaha gelmeyecek, kendini nazla ayol biraz!" Baktım şunun şurasında ilk trimester'in bitimine kalmış 2 hafta, sonra cümle alem biliyor bu bulantıların falan azalacağını. Yani nazlandım nazlandım, 2 hafta nazladım ayol.. Zaten hafif kanamam var geçen haftadan beri, doktor "biraz ağırdan al" dedi.. Nazlı sultana dönüşmenin tam zamanı o zaman!

İlk denememi doktora hocama yaptım. Hocam beni bu sıra koşturup duruyor, tipik Avrupa memleketlerinde Noel dönemi öncesi yaşanan "bereketli, arı gibi çalışılan günler"deyiz ya. Ne kadar angarya iş varsa yaptırıyor, ne kadar yeni nöro-psikolojik ve psikiyatrik makale çıktıysa okutuyor, ne kadar incik cincik sunum varsa hazırlatıyor, bir de üzerine odasına bardak bardak kahve istiyor! Ne yapmalı? Hamileler dalgın olur değil mi? Dalgın olunmalı o zaman. Kahve makinasını açık unutuvermişim birgün.. Tüh tüh.. Üstüne bir de 5 makalenin 3'ünü okuyacağımı sanmışım.. "E kusura bakmayın, hormonlar.." diyiverip bir de alt dudağı titretince, oyyyy, hoca da muhabbeti bebeğe getiriyor, "sen erken çık bu ara, fazla yorulma" diyiveriyor. Yerim onu!

İkinci denemem işyerinde. Psikoterapistim ya ben, sabahtan akşama kadar dert dinliyorum, e işin olayı bu zaten, yakındığımı sanmayın ama çevremde mutlu kimse yok doğal olarak. Ama kardeşim olmaz ki bu kadar mutsuzluk hamile hamile.. Ne yapmalı? Ofisin kapısında kocaman "PRIVATE" yazan pırıl pırıl tuvaletine kusuyorum gidip gelip. E napıyım, hamileyim, midem bulanıyor.. Pırıl pırıl private alanını otogar tuvaletine çevirdiğimi gören patron "canım sen erken çık bu ara, fazla yorulma" diyiveriyor. Onu da yerim ben!

Üçüncü denemeyi Beyaz Atlı Prens'in annesi Queen B'ye yapıyorum (gemi azıya aldım ya iyice, sıra kaynanaya geldi) ve telefonda bu sıra hiçbirşey yiyemediğimi duyan kadıncağız eli kolu torba torba meyveyle kapımda bitiyor. Torbadan ne çıkıyor bilin bakalım! Mümkün değil bilemezsiniz! Ayva! Ben kaç ülkede yaşadım, bu güne dek hiçbirinde ayva bulamamış ve artık umudumu yitirmiştim. Queen B bulmuş, ne olduğunu tam anlamamış ama çeşni olsun diye iki tane de bu garip kokulu sarı meyveden koyuvermiş sepete. Onu da yerim, ayvaları da yerim valla, yaşasın 10. hafta'da öğrendiğim "nazlanma hali"..!

1 yorum:

  1. karikatürde çok iyiymiş ama, iyi güldüm, teşekkürler

    YanıtlaSil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!