20 Aralık 2012 Perşembe

CVS: Koriyonik Villus Örnekleme

İkili testin kan değerlerine bakılarak hesaplanan kimyasal kısmı, engelli bir çocuk sahibi olma riskimizin çok yüksek olduğu sonucunu verince, doktorların önerisi üzerine, eşimle oturup düşündük ve bu bilinmezlik ve endişeyle yaşamak yerine, ileri düzey testleri yaptırmaya karar verdik. Engelli bir çocuğu ne olursa olsun isteyen anne babalara sonsuz saygım var ama sanırım ben o kadar güçlü bir insan değilim.. Ben çıkan sonuçları ve gerçekçi bir şekilde bu çocuğa diğer her çocuk kadar eşit ve adil bir yaşam hakkı verip veremeyeceğimi düşünmek zorundayım. O nedenle, çocuğun engelli olma riski kadar risk taşıdığı söylenen bu ileri düzey testleri yaptırmaya karar verdim.

Henüz 14. haftada olduğumuz için (13 hafta 5 gün) bize CVS yani Koriyonik Villus Örnekleme testini önerdiler. Bu test amniyodan sıvı alınmasına dayalı amniyosentez işleminden farklı olarak, direkt bebeğin plasentasından doku alma esasına dayanıyor. Bebeğin kesesine girilmediği için bebeğe zarar verilme olasılığı daha düşük, ayrıca 16.haftadan itibaren yapılabilen amniyosentezden daha önce yapıldığı için, gebeliğin daha erken döneminde teşhis konulması ve fiziksel ve psikolojik bazı komplikasyonların önüne geçilmesi de söz konusu. Öte yandan, daha ince bir iş olduğu için, alanında uzman bir doktor tarafından yapılması gerekiyor. Bebeği kaybetme riski ve çıkabilecek diğer komplikasyonlar açısından her iki yöntemin de eşit risk içerdiği (%1-2) söyleniyor.

CVS işlemimi; Bursa'da bu işin gerçekten uzmanı olan, son derece deneyimli, bilgili, sakin ve titiz yapısıyla insana gerçekten güven veren Prof. Dr. Yalçın Kimya yaptı. Önceden okuyup araştırdığım için biraz tedirgindim ama gerçekten de uzman ellerde korkulacak bir işlem değilmiş. İğnenin hortumun şırınganın büyüklüğü ve ortamın titiz sessizliği sizi hiç korkutmasın, rahatça sırt üstü yatıyorsunuz ve işlemin tamamı 5 dk bile sürmüyor. Öncesinde ultrasonla bebeğin ve plasentanın konumuna bakılıyor, sonra iğnenin gireceği yer dezenfekte ediliyor, minik bir iğne ile uyuşturuluyor ve siz daha anlamadan 20-30 saniyede işlem bitiveriyor. Sonrasında yine bebeğin durumu ultrasonla kontrol ediliyor ve arkasından eve gidebiliyorsunuz. Prof. Dr. Kimya bana birkaç gün istirahat etmemi, kendimi yormamamı önerdi, ateş / kanama / ağrı olduğunda hemen haber vermem gerektiğini ekledi. Şu an koltukta yatarak dinleniyorum, bol sıvı almaya dikkat ediyorum.

Önümüzdeki 7 gün boyunca düşük riski olduğu için, Türkiye'de kalış süremi de biraz uzattım. Eşim de işlerini ayarlayıp bu gece yanımda olacak inşallah. Annemle babamın ilgisi, sevgisi ve bakımı ile moralim de yüksek, herşeyin en iyisini umuyor ve dua ediyorum.. Test sonuçları 2-3 hafta arasında çıkacak ama ön sonuçları bu cumartesi günü alacağız. Beklemek ve endişe etmek çok zor ve bu testi yaptırmak, henüz sonucu almasak bile tuhaf bir şekilde içimi rahatlattı. Güvenli ellerde olduğumu biliyorum, bundan sonrası içinse sadece umut ediyorum, umarım bebeğimiz sağlıklıdır... Öyle zor ki....

CVS üzerine uzman yazılarına burayı tıklayarak ya da burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3 yorum:

 1. doğru bir düşünce... senin ve eşinizin içinin rahat olması çok önemli... zaten annelik-babalık bu değil mi? her şey gönlünüzce olsun dilerim....

  YanıtlaSil
 2. çok teşekkürler sevgili muhtar! amin!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aradan 4 sene gecmis, fakat cvsin neticesi nasildi? Herseyin hayirlisini dilerim.

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!