9 Nisan 2013 Salı

Gestasyonel diyabet: hamilelikte şeker

Şeker beter birşey, tüm kötülüklerin anası! Kanserin bile altından fazla şeker tüketimi çıkıyor bazı kaynaklara bakılırsa. Hamilelikte de başa bela. Üstelik Pek janjanlı bir adı var hamilelikte çıkan şekerin: Gestasyonel diyabet. Bu bela neyse ki bende çıkmadı ama her 40 hamilenin 1'inde ortaya çıkıyor, o nedenle yazmadan geçmek istemedim.

Hamileliğin 24 ila 28. haftaları arasında "Şeker Testi" diye de bilinen "Glukoz Yükleme Testi" yapılıyor. Bu oldukça basit, bebeğe ve anneye hiçbir zarar vermeyen, sadece kollarınızı uyuşturucu bağımlıları gibi delik deşik ve mosmor eden ve 3 saat kadar laboratuvar ortamında beklemenizi gerektiren bir test. Sabah aç karnına gidip bir kez kan veriyorsunuz, sonra size piyasada ACCU Chek Dextro OGT adıyla satılan bir şurup içiriyorlar. Bu bizdeki bol şekerli lohusa şerbetleri gibi berbat bir tadı olan şurubu içtikten 1 saat sonra ikinci kez, bundan bir saat sonra da üçüncü kez kan veriyorsunuz ve sonuçlar hemen akabinde size bildiriliyor. Eğer açlık kan şekeriniz 95'in, ilk saat sonundaki değeriniz 180'nin ve 2. saat sonundaki değeriniz de 155'in altındaysa, sizin diyabet riskiniz olmadığı, bu değerlerden herhangi biri yüksek çıktığı takdirde ise risk altında olduğunuz ya da değere bağlı olarak diyabet hastası olduğunuz ortaya çıkıyor. Bu durumda doktor tarafından size belirli bir beslenme diyetinin önerilmesinden tutun da, devamlı insülin iğnesi kullanmanızın gerektiği ciddi durumlara kadar birçok farklı derecede tedaviler uygulanabiliyor.

Gestasyonel diyabet bebek açısından da riskli bir durum. Bir kere, bu bebekler anne karnında çok irileşiyor ve bu durum doğumda sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca bebeğin kalp, böbrek, akciğer, göz ve omurga gibi organlarında gelişme sorunları, annede pre-eklampsi, ödem ve yüksek tansiyon problemleri, erken doğum ve gebelik sonrası annede ve bebekte şeker hastalığı gibi sorunlar da yaşanabiliyor. Bu nedenle; şeker hastalığının klasik belirtileri olan çok yemek yeme ama kilo almama, çok su içme, çok sık idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonları ya da yorgunluk olmasa bile, şeker testinin mutlaka yapılması gerekiyor.

Bu konuda daha fazla bilgiye şu linklerden ulaşabilirsiniz:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/gebelikte-diyabet-eker-hastalii.html
http://www.gebelik.org/dosyalar/diabet.html
http://www.jinekolojivegebelik.com/2012/01/gebelik-sekeri-hamilelik-sekeri-nedir.html
http://yenitip.org/pdf/1_Gestasyonel_Diyabet_134_138.pdf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!