26 Mayıs 2013 Pazar

Doğum ve hastane çantası listesi

Haftasonu oldukça heyecanlı zamanlar geçirdiğimizden bir önceki yazımda bahsettim. Hal böyle olunca, bizim kızın biraz erken gelme olasılığına karşı, yaya yaya yaptığımız son hazırlıkları hızlı hızlı yapmak durumunda kaldık. Veeeeeee sıra geldi artık kendimi psikolojik ve fiziksel anlamda doğuma hazırlamaya! 9 aydır aklın nerdeydi demeyin yahu, valla yavaş yavaş adım adım hazırlandım ama, şu doğuma giderken götürülmesi gereken çanta yok mu! Başımın belası resmen! Internetteki listelere bakarsanız resmen koca bavul dolusu eşya hazırlamak gerekiyor. Sanki hastaneye doğuma değil, Maldivlere balayına gidiyorsunuz! Bizim süper sonik bombastik ebeye bakarsanız da "geceliği giy, git, hastanede herşeyi verirler, vermediklerini de doğum kölesi kocan gider getirir" havası var hatunda.. Hangisine uyayım? İki arada bir derede kaldım yahu.

Nasıl her yiğidin bir yoğurt yiyişi varsa, her hamilenin de bir doğuma hazırlık listesi vardır sevgili göbekdaşlarım ve ben burada sizinle kendi nacizane listemi bir öneri niyetine paylaşıyorum. Eminim size göre eksiği gediği olacaktır, siz yine çağın uzmanı google efendiye bir danışın. Ama listemi beğenirseniz de depeee depeee kullanın, işte buyrun:

Orta boy bir sırt çantası benimki, genellikle 2-3 günlük seyahatlere götürülecek cinsten hafif ve fazla yer kaplamayan bir çanta. Doğum anında panik bir şekilde hastaneye koşturmayacağımı, bu işlerin saatler öncesinden sinyaller vererek başladığını, Türk Filmlerindeki gibi ben bir yandan ciyak ciyak bağırırken, diğer yandan mahalle ebesinin ya da kocaman kara bir deri çanta sahibi son derece miyop ve son derece yaşlı Hulusi Kentmen kılıklı doktorun "kızım havlu getirin, su kaynatın" gibi sanki çocuk doğurtmak yerine makarna haşlamak üzere kolları sıvadıkları sahnelerin yaşanmayacağını biliyorum çok şükür. Evet baba adayları yanınızdaysa sizden çok panikleyip sizi sokaklarda kaybetmeleri falan mümkün diyorlar ama, sonuçta doğumdan saatler önce (çoğu zaman biraz gereksiz yere fazla bile erken) hastaneye varmamız olası diye düşünüyorum. O nedenle; sakin sakin, telaş etmeden, bu çantamı elime alıp, rahat bir kıyafet giyip hastane yoluna düşerim inşallah diye umuyorum.

Hastanede doğumun asıl vuku bulduğu o son evresine dek (ki bu 12-16 saat falan sürüyormuş bazen), üzerinizdeki rahat kıyafetlerle nefes egzersizleri, çeşitli rahatlama hareketleri yapıyor ve arzu ederseniz odadaki ılık havuzda zaman geçiriyormuşsunuz. Sonra buradaki sisteme göre doğum odası denen ama normal rahat bir odadan farkı olmayan bir odaya alınıyormuşsunuz. Doğum gerçekleştikten sonra da bebeğiniz hızlıca kontrol edilip hemen kucağınıza veriliyor ve tekrar odanıza geçiyormuşsunuz. Yaşadığım ülkedeki sistem anne ve bebeğin ilk 3 gün boyunca hastanede kalmasını önerdiği için, sadece doğum sırasında değil bir de doğum sonrasında kullanılacak birkaç eşya getirmemizi istiyorlar. Kayıt ve ilk kontrolde bu listeyi elimize veriyor ve "37. haftada artık çantanızı hazırlayın" diye de öneriyorlar.

Bu listeye göre, ben de çantama şunları koydum:

Kendim için:
- Doğumun ilk evrelerinde giyeceğim rahat bir elbise, pofuduk rahat terlikler (doğum sırasında epidural alınacaksa zaten hastane arkadan açık (hani toto fora tipinde) bir önlük giydiriyormuş, alınmayacaksa kendi rahat elbisenizle doğum yapabiliyormuşsunuz, tabi kan ve çeşitli sıvılarla artık o elbiseyi kullanmanız mümkün olmayacakmış, o nedenle pek kokoş birşeyler seçmeyin derim).
- Sevdiğiniz müziklerin olduğu mp3 çalarınız (şarj aletini unutmayın), kitabınız ya da sizi oyalayabilecek dergiler, defter kalem ve tutacaksanız günlük (sancılar geldiğinde küfürleri inci inci sıralayabilirsiniz mesela!) Fotoğraf makinası (şarjını unutmayın) ya da millete "Elm Sokağı Kabusu" keyfi yaşatmaya kalkacaksanız video kamera (ıyk, bizde asla!) hatta daha da kafayı yediyseniz, bebeğin ilk ağlamasını kaydetmek için ses cihazı (sanki sonrasında aylar boyu bu ağlama dursun diye tüm evrene yalvaracak olan siz değilmişsiniz gibi..)
- Ufak tefek enerji barı, yumuşak şeker, naneli sakız vs. (sizden ziyade gecenin bir saati acıkan kocaya gerekiyormuş!)
- Terlemeye karşı tülbent türü ya da ufak havlu türü birşey
- Doğumdan sonra giyilecek, önü emzirmek için rahatça açılan 2 adet haminne tipi olmayan gecelik ve "memeler foraaaa" yapmayacaksanız 2 emzirme sütyeni (içine hastanede verilmeyecekse göğüs pedi ve meme ucu yumuşatma kremi). Bir de doğum sonrası üşünebiliyormuş, bu nedenle ince bir hırka (ya da o tip şeyleri giyebiliyorsanız sabahlık falan), sıkmayan pofuduk çorap, geleneksel biriyseniz kafanıza kırmızı bant (al basmasın gebeye diyeymiş), "bol bol" sayıda "bol" tipte haminne tarzı iç çamaşırı (hamilelik boyunca rahatça kullanmaya devam ettiğim seksi g-string'lerime veda edeceğim ulvi an bu olacak sanırım.. hüngür) ve bu iç çamaşırlarının içine bolca konacak koca koca en büyük boy, adet dönemi için kullanılan pedler (baya kanama oluyor diyorlar).
- Doğum sonrası temizlenmek tazelenmek için diş fırçası ve macun, ufak havlu, facebook'ta güzel görünmek istiyorsanız azıcık makyaj malzemesi, ufak el aynası, kişisel kremleriniz (aman kaz ayaklarını boş bırakmaya gelmez, valla iki günde 40 yaşında gibi çöküverirler mazallah), kocaya ve ziyarete gelenlere kokmamak için deodorant (bebekler pek hoşlanmadığı için aslında sadece sabunlu bezle silinmek ve ilerleyen günlerde hastanede kalıyorsanız hafif duşlar almak yeterli diyorlar).

Bebek için (hastane yenidoğan servisi tüm ihtiyaçları karşılayacağı için, bizden sadece eve çıkarken giyeceklerini getirmemizi istediler. Türkiye'de bu durum farklı olabilir, lütfen araştırın):
- 2 adet bebeğin yapacağı sürprize hazırlıklı olmak adına farklı boyda hastane çıkış seti (iç badisi, tulum, şapka, bence eldivensiz özgür ve fırıldak eller)
- İnce bir battaniye (sıcak yaz gününde bile azıcık üşüyebilirlermiş)
- Araba koltuğu (yaşadığımız ülkede araba koltuğu getirmezseniz bebeği size teslim etmiyorlar!)

Bürokrasi için:
- Gebelik pasaportu (denen birşey var burda, içinde tüm bilgileriniz, yapılan test ve tetkiklerle bebeğin 10 aylık gelişimi kayıt altında oluyor)
- Anne ve babanın kimliği, sigorta kartları ve bebeğin doğum belgesinin çıkartılması için gerekli diğer belgeler.

Son dakikada hemen çantaya atacaklarım:
- Telefonum ve şarj aleti
- I-pad ve şarj aleti (çünkü hayır facebook'a girme derdinde değilim, sadece skype'tan annemlere kıtalar arasından bebeği göstermek istiyorum yahu!)
- Bana uğur getirecek ufak tılsımım (J.ciğimin hediye ettiği "Fatıma'nın Eli")

İşte benim listem böyle sevgili göbekdaşlarım. Türkiye'deki hastanelerin sistemini bilmediğim için sizin ihtiyaçlarınız belki daha farklı olabilir, aman cıbıldak kalmamak için siz yine diğer kaynakları da araştırın. Mesela şu linke tıklarsanız oldukça ayrıntılı bilgiler vermiş ama bana biraz fazla eşya var listede gibi geldi.. Olsun, gerek olmayanları çıkarırsınız. Ha bir de; aman çantayı gözünüzün önüne ya da kolay hatırlayabileceğiniz biryere koyun, son dakikada panikle bir de dolap tepelerinde kapı arkalarında çanta aramayın derim - ben kendimden korkuyorum açıkcası bu konuda :)

2 yorum:

 1. Ouvv hadi bakalım.
  Omm gönderiyorum sana burlardan!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çantayı hazırlayınca iş daha bir ciddiye bindi resmen :))) Havaya girdik, inşallah hayırlısı yahu.. İlginç bir heyecanmış bu da; hem korkuyorsun hem heyecanlanıyorsun, psikopat bir hal..

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!