12 Mayıs 2013 Pazar

Doğuma hazırlık kursu

Eskiden bir sürü kardeşle büyüyen, komşu çocuklarına ablalık yapan kızlar büyüdüklerinde ve kendi ailelerini kurduklarında az çok bilirlermiş bebek bakmayı ya da yanlarında anneler ananeler olurmuş, başları sıkışınca onlardan yardım alırlarmış. Ama biz feminist kadınlar kendi kazdığımız kuyuya kendimiz düştüğümüz ve etrafta "çocuk da yaparım kariyer de" nağraları atarak dolandığımız için, böyle yapayalnız ve damdazlak ortada kalıyoruz işte hamile kalınca. Benim ne kardeşim, ne de etrafımda çocuk ya da bebek vardı büyürken. Büyüyünce de bebekler hakkında okumak yerine psikoloji kuramları, felsefe, antropoloji hakkında okumak bana daha zevkli geldi, ne yalan söyleyeyim. Hal böyle olunca 30'lu yaşlarımda anne olmaya kalkınca bir afalladım tabii ki. Evet internetten ve kitaplardan bir sürü bilgi (ve beraberinde o güne dek asla aklınıza gelmeyen birsürü endişe) edinebiliyorsunuz ama yine de bazı şeyleri bir insanın sıcaklığında, diğer insanlarla konuşarak ve tartışarak öğrenmek çok daha keyifli ve yararlı oluyor. İşte bu yüzden kızımızı beklerken bir "doğuma hazırlık ve bebek bakımı kursu"na katılmaya karar verdik Beyaz Atlı Prens'le. Yaşadığımız ülkede bu kurslar çok bol ve sigorta sisteminden bedava karşılanıyor ama Türkiye'de de artık bir çok merkez tarafından anne baba adaylarına yönelik doğuma hazırlık kursları veriliyor, ne güzel!

Bizim kursumuzda dört çift daha vardı ve hepimiz 30+ haftalardaydık dolayısıyla kursu veren doğum hemşiresinin en çok değindiği konular "doğum evreleri", "doğum sırasında ağrıyı ve stresi azaltmak için yapılabilecek fiziksel hareketler ve nefes teknikleri", "doğum sonrası psikoloji ve bebekle yaşama uyum" ve "bebek bakımı ve ilk yardım" oldu. Kursa hepimiz eşlerimizle katılmıştık ve birbirini takip eden birkaç cumartesi öğleden sonrası buluşarakdün itibarıyle kursumuzu tamamladık. Oldukça eğlendiğimi ve bilgilendiğimi söylemeliyim ve kursa katılmadan öncekine oranla çok daha az doğum korkusu ve yersiz endişe sahibiyim. Beyaz Atlı Prens de benim gibi baya bir bilgilendi ve özellikle yaptığımız doğum egzersizleri sırasında ona düşen bir sürü görev olduğu için, kendini daha bir baba gibi hissetmeye başladı. Bu bizim ebeveyn olarak rollerimize uyum sağlamamız için de, onun baba olarak kızıyla psiko-sosyal bağı kurabilmesi için de çok önemli. Erkekler bazen hamilelik ve doğum sürecinde kendilerini çok dışlanmış hissedebiliyorlar ve annelerle bebekler arasında daha ilk anda kurulan doğal bağı onlar bebekleriyle kurmakta zorlanabiliyorlar. Üstelik doğum sonrası psikolojisi de bazen eşleri hazırlıksız yakalayıp sarsabiliyor. Doğuma hazırlık kursları bu nedenle de çok önemli.

Bebek bakımı konusunda hala kafamda çok fazla soru işareti var tabii ki ama sanırım bunlar zamanla, hatta bazıları kendi kendime deneye yanıla öğrenilecek şeyler. Psikoloji eğitimim sayesinde zaten psiko-sosyal ve fiziksel gelişimi biliyordum ama bu bilgileri yenilemek iyi oldu tabii. Benim asıl işime yarayan kısım sanırım doğum evrelerini ve filmlerdeki gibi doğumların - çok şükür ki - asla yaşanmadığını öğrenmek oldu. Yani panik şekilde elin ayağın dolaşarak hastaneye gitmeye çalışırken yarım saatte arabada doğurmak diye birşey yokmuş mesela. Ya da "suyu patladı" denen kadının çevresinde koca bir yüzme havuzunu dolduracak kadar su olmuyormuş pek tabii ki. Tamam abartıyorum, bunlara zaten ben de inanmıyordum ama kafamda böyle bağıra bağıra jinekoloji koltuğunda iki ayağı havada doğuran kadın tipi vardı itiraf etmeliyim. Meğerse doğum denen hadise zaten yatarak yapılmıyormuş artık, birçok pozisyon varmış, siz nasıl rahatsanız (ayakta, çömelerek, duvara dayanarak, doğum sandalyesi denen ayçöreği şeklinde bir tabureye oturarak falan) yapılabiliyormuş. Hatta benim hastanemde suda doğum seçeneği de var ve ben eğer ağrım çok olmazsa bunu deneyerek başlamaya karar verdim bile!

Doğuma hazırlık ve bebek bakımı kurslarına 30+ haftada katılmanızı çok öneririm sevgili göbekdaşlarım. Kocaları da mutlaka yanınızda sürükleyin ki şimdiden olaya vakıf olup, doğum anında ve sonrasında size ve bebeğe maksimum desteği verebilsinler.

Internetten Türkiye'deki kurslar hakkında bulabildiğim birkaç adresi iliştiriyorum, umarım işinize yarar:
http://www.do-um.com/Default.aspx
http://www.dogumakademisi.com/douma-hazrlk/douma-hazrlk-kursu
http://www.ayseoner.com.tr/
http://www.istanbulparentingclass.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!