27 Mayıs 2013 Pazartesi

Kız bebek odası hazırlamak

Yuvaya dal ve yaprak taşıyan kuşlar gibi, biz de Beyaz Atlı Prens'le son bir aydır kızımızın odasına eşya ve kıyafetlerini taşıdık ve bir köşeye yığıp durduk. Tabii o ufak tepecik gittikçe bir Kilimanjaro Dağı'na dönüştü ve oda "çöp ev" kıvamına gelmeden tembel totomu ve hemen önünde yer alan koca göbeğimi kaldırıp, haftasonundan da yararlanarak odayı düzenleme ve yerleştirme işine giriştim.

Önce cici cici kıyefetlerin hassas bebek cildini acıtmaması için etiketlerini çıkarttım ve kaşıntı yapmaması için dikkatlice kestim. Bebek giysileri ve örtüleri, özellikle yeni doğanlar için genellikle organik pamuklu ve mümkünse boyanmamış malzemelerden yapılıyor. Bebek büyüdükçe bu ilk zamanlardaki organik çılgınlığı yerini biraz rahatlamaya ve "yavrumuzun şu çağda yaşadığı ortamda zaten hiçbirşey doğal değil, bu kadar kontrolcü tavuk anne baba olmaya ve çocuğu daraltmaya gerek yok" fikrine bırakıyor sanırım. Ama şimdilik "yeni doğan hevesiyle" bu organik eşyaları 1-2 ay kullanmaya niyetliyim, dolayısıyla hepsini bir su yıkadım, kuruttum. Çamaşırlıktaki şu şirin şirin elbiseleri, tulumları, örtüleri gördükçe de içim açıldı. Bizim koca pantolonların, ağzı yüzü kaymış kazak ve tshirt'lerin sıkıcı havası hiç yok bu ufacık eşyalarda!
 
Yıkama ve kurutma işi bittikten sonra, yatağı hazırladık. IKEA'dan aldığımız ve 3 sene rahat rahat kullanacağımızı umduğumuz (bir süre sonra kenardaki barlar çıkıp yerine düşme önleyici ufak bir destek takılabiliyor) yatağı sildim, matı serdim, altına sadece popo kısmına gelen ve yatağın hava almasına engel olmayan, yine IKEA'dan alınma bir "işeme önleyici" destek yerleştirdim, çarşaflarını ve kenar koruyucularını koydum. Yastık ve yorgan / örtü boğulma ihtimali nedeniyle ilk 1 sene önerilmiyor, onun yerine çocuğa giydirebileceğiniz kollu uyku tulumları tercih ediliyor. Sonra kıyafet ve bakım malzemelerini komüdinine yerleştirdim. Bu arada Beyaz Atlı Prens yatak başına sevimli, yumuşak ve canlı renklerdeki hayvancıklardan oluşan, fakat bize doğuma hazırlık kursunda sessiz bir uyku ortamı önerildiği için herhangi bir müzik sesi çıkartmayan dönenceyi kurdu. Komüdine peluş hayvancıkları, geceleri odasına geldiğimizde gözlerimizi rahatsız etmeyecek loş ışık sistemini de kurduk ve oda birden hazır hale geliverdi! Meğerse ben kendimi ne çok ve gereksiz yere korkutmuşum "yetişmeyecek yetişmiyecek" diyerek.. Sanki kraliyet ailesinin 15 odasını dekore ediyorum yahu, alt tarafı birkaç eşya yıkadım ve düzenledim.

Bir de tabii banyosu için ufak bir küvet almıştık ve hatta alırken bir hippi aile tarafından çılgınca nasihat verilmiştik. Neymiş efendim her akşam küveti doldurup hepimiz beraber girecek, bebeğimizle oyunlar oynayacak ve bu sayede temel bağımızı kuracakmışız. Yok canım! O küveti her gün doldurmaya kalksam ne biçim su parası gelir bize haberin var mı senin sevgili hippiciğim? Tamam, bebişle yıkanmak ara sıra benim de aklımda ama bazı işleri de bu kadar her gece her gece yapacak derecede abartmamak lazım.. Dolayısıyla bebek küveti aldık evet, içine de kurbağa termometre aldık, pek şirin, gelince kızı da içine atıp cıp cıp yüzdürücez inşallah. Alt değiştirme ve banyo sonrası masaj minderi de tam çamaşır makinasının üstüne denk geldi, hop, ona da yer bulundu. Hazırız!

Kız bebek odasını pembelerle kuşatan, bebek kıyafetlerini pembe dışında bir renk seçme özürlü anne babaları ezelden beridir anlayamıyorum. Çocuk dediğin öyle rengarenk bir varlık ki, neden bir renge indirgersin onu?!? Kızımın odasının duvarları, mobilyaları tamamen beyaz. Bembeyaz ve aydınlık! Ama mesela dönence, oda köşesindeki koltuğun köşe yastığı gibi ufak tefek ayrıntıları renkli seçmeye özen gösterdik. Bu sayede sakin ve pozitif bir atmosfer yarattığımıza inanıyorum. Yere halı alerji oluşumlarını tetikleyebildiği için önerilmiyor ama biz azıcık büyüdüğünde yerde oynayabilmesi için bir oyun minderi, uzanıp izleyebileceği tahta bir oyuncak baby-gym sistemi, bir de gündüz yanımızda yatıp yuvarlanması için kuzu postundan bir yumuşak minder daha edindik. Böylece, cıvıl cıvıl ama sade eşyalarla ve son derece hesaplı bir oda hazırlamış olduk. Umarım içinde nice güzel ve mutlu günleri olur!

2 yorum:

  1. çok güzel olmuş odasııııı :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Dimi :))) Bana da çok sevimli geliyor.. O da sever umarım!

      Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!