18 Haziran 2013 Salı

Bebeğin ilk banyosu

Yeni doğanın ilk banyosu ne zaman yapılır? diye merak ediyorsanız, cevap göbeği düştüğü zaman. Maya'nın göbeği 8 günlükken düştü ve ertesi gün ebemizle birlikte ilk banyosunu yaptırdık. Uzay bilimi gibi geldi bana tabii, suyun ısısı 37-38 derece olacakmış mesela. Bebek banyosu termometresi ya da dirseğinizin dış kısmını suya dokundurarak bu ideal dereceyi anlayabiliyorsunuz. Sonra herşeyi, tüm havluları, giyecekleri falan önceden hazır ediyorsunuz ki, bebek banyo sonrası bekleyip üşütmesin.

Bizim ebemiz bebek banyosunu ilk aylarda bebeğin hassas cildinin zarar görmemesi için sabun ya da şampuan kullanmadan, banyosuna bir çay bardağı süt ve birkaç damla bebe yağı katarak yaptırmayı önerdi. Bu gerçekten cildini yumuşacık yapıyor. İşin tekniği bir kez öğrenince kolaymış aslında. Maya'yı sol koluma yatırıp elimle onun sol kolunu tutuyorum, önce vücudunu 5-6 dakka masaj yaparak yıkıyorum, sonra kafasını ve yüzünü yıkıyorum. Bizim bebek bol saçlı doğduğu için saçına bebe şampuanı kullanıyoruz ve aynen kuafördeki gibi boynu destekleyerek kafaya masaj yapa yapa yıkıyoruz. Kulaklara su kaçırdım diye endişe etmemize gerek yokmuş, kulak enfeksiyonunun su ile alakası olmadığını, genetik olarak bazı çocukların enfeksiyona daha sık yakalandıklarını söylüyor ebemiz.. Ama ben yine de kulaklara dikkat ediyorum çünkü çocukken ben çok çektim kulak ağrısını..

Banyo bittikten sonra bebeği havluya sarıp önce havluyla iyice kurutuyoruz sonra ebemizin önerdiği bir başka taktiği uyguluyoruz ve saç kurutma makinesiyle (ama elimizi hep makinayla bebeğin cildi arasında tutarak ve bu sayede makinanın çok sıcak hava üflemesini önleyerek) tüm vücudu (sadece cinsel organların üstüne bir örtü koyarak ve sıcak hava temasını önleyerek) kurutuyoruz. Maya bundan çok hoşlanıyor ve vücudunda ıslak nokta kalmadığı için isilik riski de ortadan kalkıyor. Saçlar da kuruduktan ve keçi kılı saç fırçasıyla fırçalandıktan sonra (saçları fırçalamak doğum sonrası atılan kafa derisini saçlardan arındırmak için kullanılan bir yöntemmiş) bezi bağlanıyor, kıyafeti giydiriliyor ve hop memeye. Banyo sonrası meme emmek Maya için bir ödül, aynen yemek sonrası yenen bir dilim çikolatalı pasta gibi ;)

2 yorum:

  1. Çok güzel anlatmışsınız. Açıklayıcı bir yazı olmuş, teşekkür ederim paylaşımınız için. Zaten ilk denemelerdeki tedirginliği atlattıktan sonra banyo, bebeğinizle geçireceğiniz keyifli anlara dönüşüyor. Konu ile ilgili bir başka adreste ise Hamile Eğitmeni Esra Ertuğrul’un anlatımını dinledim. Kendisi, bebek banyosuyla ilgili bilinmesi gerekenleri adım adım anlatıyor.
    http://ailemizle.tv/yenidogan-5/. Paylaşımlarınızın devamını dilerim.

    YanıtlaSil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!