30 Haziran 2013 Pazar

Yıldızların yalancısıyım

Daha önce de bahsettiğim gibi, çok sevgili kayınvalidem sadece bir Elf asilzadesi olmakla kalmayıp, aynı zamanda prenseslikten arta kalan boş zamanlarında yıldız atlasını da can-ı gönülden hatmetmiş bulunduğu için, bu sabah kendisine bir "kahvaltı ve Maya'nın yıldız falı seansı"na davetliydik. Ben bu tip "gelecekten haberler"e hep mesafeli yaklaşan ve bıyık altından gülüp geçen biri olarak, daha ziyade kayınvalidemin mükellef kahvaltı ziyafeti uğruna yola düşmüş olduğumu baştan itiraf edeyim. Lakin yine de fala inanma, falsız da kalma! Nitekim karnımızı doyurup, bebeğimizi Opa'sının sıcak kucağına verip, Batı Avrupa'nın 16 C derecelik yaz mevsimine tepkimizi dile getirdikten - yani klasik bir kayınvalidemde pazar kahvaltısı ritüelinden sonra, ziyaretimizin asıl sebebine geldi sıra.

Benim küçümseyerek "yıldız falı" deyişime kanmayın sakın; sevgili kayınvalidem bu olaya "astroloji haritası" demeyi tercih ediyor ve öyle fal kartları falan değil, ciddi bir bilgisayar programı kullanılarak bakılan bu haritada, kişinin doğum anında yıldızların konumuna göre kişilik yapısı ve yaşam tercihleri belirleniyor. Yani bizim "ikizler burcuyum, yükselenim de kova" diyip geçtiğimiz, ara sıra gazetelerin eklerine göz atıp "aha bu hafta aşktan yana şansım yok, o zaman boş yere bacak kıllarımı da almayayım amaağn" falan gibi kritik yaşam kararları aldığımız durumun bir kaç adım üst boyutu bu astroloji bilimi. Ve; kabarık saçları ve her parmağına üçer beşer taktığı koca yüzükleri ile hayalimde tam bir "astrolog" yeri etmiş bulunan Rezzan Kiraz dışında gayet normal görünen, 9-5 ofis işine sahip, akşam senin benim gibi fasülye pilaki yiyip gaz çıkaran gayet normal insancıklar da bu bilim dalıyla oldukça ilgili olabiliyorlar. Misal; kayınvalidem. Kendisi normal hayatında gayet normal bir insancağız. Hiç kabarık saçlı, bol yüzüklü bir insan değil yani.

Neyse.. Ben bu sıra dizginleyemediğim büyük bir iştahla masadaki son çileğe doğru uzanırken, kayınvalidem de laptop'unda büyük bir yer kaplayan astroloji programını açtı ve Maya'nın doğum tarihi ve saatini girdi. Program ekranda baya enteresan logaritmik hesaplamalar yaptı, sonuçları grafiklerle önümüze serdi. Bana ekranda örümcek ağı gibi gözüken bu logaritmik grafiklere kayınvalidem uzun uzun baktı ve sonra konuşmaya başladı....

Uzun uzun da konuştu ve benim bu "Yüksek Almanca" ile kafam da baya bir karıştı ama özetle Maya'mız üyesi bulunduğu ikizler burcunun hassasiyetini, uzlaştırıcı ve dengeleyici yapısını almış. Ayrıca, sanata ve estetiğe önem veren, fakat tek bir dala odaklanmaktan çok, birçok alana ilgi duyan bir insan olacakmış. Ayrıca son derece sosyal ve yaşamın her noktasına ilgili bir kişilik yapısı olup, insanlar arası bağlar kurmaktan hoşlanacakmış (networking gurusu olacak yani). Diyalog kurma, uzlaştırıcı görevler ve estetik içeren işlerde başarılı olacakmış (kendisini BM genel sekreteri olarak hayal ediyorum). Dil ve sanat alanında yetenekli olacakmış ki bu da zaten sanatçı bir baba ile geveze bir annenin 3 dilli büyütülen çocuğu olacağı için öngörülen bir durum sanırım. Ayrıca kendine odaklanmaktan çok diğer insanlara odaklı olacak, insanları ve yaşamı anlamaya çalışacak (antropolog olacak ve Avusturalya'da Aborjinler arasında yaşayacak belki de), insanlara büyük bir merak duyacakmış (belki de bir sosyolog?). E bu da şahane; sosyal bir çocuk yetiştirmeyi, onun hayatın her noktasına ilgisi olmasını isteyen ben değil miydim zaten?!

Kısacası, bu astroloji yorumları hoşuma gitti. Ayrıca Maya'nın tam bir "Arı Maya" olacağını, yani pek bir meraklı ve sosyal olacağını duymak da hoşuma gitti. Gelelim kişiliğinin zor ve problemli tarafına.. Maya aynen annesi gibi burnunun dikine gitmeyi sevecekmiş ve kendi doğrusunu kanun kabul etme yanılgısına sıklıkla düşecek, bizim onun kararlarını yönlendirmemiz de pek mümkün olmayacakmış. Eh, "bir müsibet bin nasihatten iyidir" atasözünü yaşayacak bu durumda, biz de endişeden endişeye koşan anne baba olacağız demek ki.. Diğer sorun, odaklanma problemleri ki bunu da anne ve babasından bolca alacağını zaten baştan biliyorduk. Annesi gibi herşeye ilgi duyup, herşeyden de ilgisini çabucak yitiren biri olacak anlaşılan. Tabii bunun yanına tüm kararsızlık sorunlarını da ekleyelim, "o mu bu mu şu mu?"larla geçecek hayatı.. Hmmm. Ne yapalım acaba bunu önlemek için?

Aslında bu astroloji haritasını dinlemek hoş oldu, bir anlamda. Gerçekten doğruysa bu yorumlar, biz de erkenden farkına varabiliriz bazı güçlü ve eksik yanlarının ve destekleyebiliriz onun gelişimini.. Öteyandan, bu yorumlara inanıp, doğru kabul edip, çocuğu hakikaten bu davranış şekillerine kendimiz koşullayabiliriz de.. Yani enteresan durumlar bunlar.

Psikolog olduğum için, çocuk gelişimini de az çok okudum; psikososyal gelişimi gayet iyi bilirim mesela. Dolayısıyla kişiliğin çok erken yaşlarda rengini belli ettiğini ve bazı kişilik yapılarının, davranış ve duygu-durumların doğuştan geldiğini, öğrenme yoluyla sonradan kazanım olmadığını da biliyorum. Eh bu durumda, bize gözlemlemek ve o kendi yolunu çizerken yoluna ışık tutmak düşüyor. Bakalım yıldız haritası doğru bilmiş mi, birkaç sene içinde anlarız heralde. Gerçekten merak ediyorum..

2 yorum:

  1. Babannelerimiz benziyormuş. Bizimki de daha doğar doğmaz yıldız haritasını çıkarttı. O bilmiyor ama arkadaşları var. Başka birçok bilgiler yok sayıya göre karakter vs. İşin garibi bizde tam anlamıyla tutuyor hele bir yasına geldiğinde daha emin oldum. İkizler burcunu çok severim ablam da yeğenim de ikizler. Canlı hayat doludurlar ve kokoşturlar biraz :) yalnız kararsızlık huyları çok fena ablam hep bana danışır hiç emin olamaz bu huyunu törpülerseniz iyi olur onun için gelecekte

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. kararsızlık hem annede (balık) hem babada (kova) var, kaçarımız yok yani.. :)

      Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!