7 Ağustos 2013 Çarşamba

Canım Kuzenim!

"Kuzen" muhteşem bir şey.. Kardeşiniz yoksa hele, kardeşten öte. Ailedeki tüm deli hallerin dedikodusunu yapabilirsiniz, kıs kıs ve hatta kahkahalarla gülebilirsiniz. Ve zamanı gelir, kuzeniniz kızınıza teyze oluverir. Teyze; anne yarısı..

Kuzenim N. benim için sadece kardeş, kızım için sadece teyze olmakla kalmıyor, aynı zamanda kendisi benim kişisel "Birleşmiş Milletler Yardım Fonu"m. Ben Amerika'da okur ve okulun bursuyla kıt kanaat, peynir ekmek yiyerek ve sosyalleşme adına ev arkadaşımla pijamalara bürünüp koltuğa yayılıp "sex and the city"nin gelmiş geçmiş tüm sezonlarını izleyerek (yani bildiğin asosyal garibanlar olarak) geçinip giderken, bir gün kapı çaldı ve kapıda beliren çikolata renkli, kol adeleleri pek gelişmiş (bu önemli bir ayrıntı, lütfen..) kargo görevlisi, bana KOCCCCAMAN bir paket getirdi. Kocaman dediğim hakikaten kocaman, hatta adeleli çikolatayı bile zorlayacak cinsten bir kocaman.. Öyle ki; çikolata renkli, adeleli (evet bu ayrıntıyı tekrar tekrar dile getiriyorum ki, ne kadar önemli olduğunu lütfen anlayın) kargo görevlisi arkadaşı bi zahmet paketi de taşıyarak eve, salona, bizimle "sex and the city" izleyip, yarısı yenmiş pizzanın kalanını paylaşmaya (sevgi, paylaşmaktır arkadaşlar, lütfen..) çağırmamız icab etti. Kargo görevlisi arkadaşın, doğum günlerinde part-time striptiz yapan arkadaş olmadığını anlamamız ve hatta evde yaşayan kimsenin doğum günü olmadığını da fark etmemiz sonucunda, paketle başbaşa salonda kaldık.. Amerika'da yaşadığımız için hafif bir "bomba çıkmasın paketten ayol" heyecanı sonrasında açtığımız paketten vallahi bir hazine çıktı. Hazır çorbalar, makarnalar, şipşak pişiriliveren kurutulmuş sebzeler, içecekler, çikolatalar, şekerlemeler, ne ararsan var yahu.. Bir de mektup! Kuzenimden! Resmen kendimi uçaktan paraşütle atılmış yardım kolisini kapan mülteci kampındaki bir çocuk kadar şen hissettim o an.. Bir de duygulandım ayol, gözyaşlarım sel olup aktı.. Kendi de gurbette olan kuzenim, bir de beni düşünmüş. Valla o BM Yardım Paketi bana 3 ay falan gitti, zaten pintiyimdir, nerdeyse cüzdandaki yeşil mangırlara hiç dokunmadan koca dönemi geçirdim. "Kuzenim sağolsun"!

Kuzenimin eli çok aşırı açıktır. Çocukluğundan beri böyleymiş. Teyzem anlatır; ne zaman harçlık verse kuzenim tüm mahallenin çocuklarını toplar, kimine gazoz, kimine çikolata, Allah ne verdiyse.. Kendini de unuturmuş bazen. Hala da öyle. Netekim, dün yine kapı çaldı; bu seferki sarışın bir afet tabii ki yine adeleleri önemli bir detay. Ve fakat artık başımız bağlı, enişte kızar. Adeleleri paket eşliğinde eve davet edemiyoruz. Yine KOCCCAMAN bir paket ama bu sefer bebetoyu kaldır indir derken, ağırlık çalışa çalışa ben de artık adeleli olmuşum. Koccaman paketi kendim kaptım aldım içeriye, adeleli arkadaşa da imzayı çaktım, yolladım bir bekar arkadaşın evine.. Artık Amerika yerine Batı Avrupa'da yaşadığımız için bomba paranoyası dahi aklıma gelmeden pakete daldım.. AMANIN. Bu seferki yine Birleşmiş Milletler ama UNICEF Yardım Paketi. Maya'ya neler neler gelmiş.. O kadar tatlı zıbınlar, elbiseler, mini mini rengarenk ve PEMBE YOK!!! O kadar tatlılar ki.. Hem de tam boyunda ve biraz daha büyük, bir sürü cici cici kıyafet. Bitmedi, bir sürü oyuncak. Güzel dileklerle dolu kartlar. Ve Süper Final: KÜÇÜK PRENS'in İngilizcesi!!!! Tanrım, en sevdiğim çocuk kitaplarından biri ve kuzenim nasıl da bilmiş! Yine gözlerim doldu.. O dakika telefona sarılamadım çünkü saat çok erkendi ve kuzenimi gecenin en uykulu saatinde uyandırma riskim vardı. Akşamı zor ettim. Binlerce kere teşekkürler!

Elbiseleri hemen yıkadım, güneşte kurudular. Birini hemen giydirdim. Öyle de yakıştı ki sormayın.. Bizim kız resmen kız gibi oldu (benim aldıklarım biraz oğlan çocuğu kıyafeti gibi duruyor üzerinde nedense). Babasını bir karşıladı akşam, gülümseye gülümseye, tam bir Femme Fatale! Üstelik artık modayı da yakınen takip ediyor; "Kuzenim Sağolsun"!

1 yorum:

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!