21 Şubat 2014 Cuma

Güneş kremi bebekler için zararlı mı?

Güneş ve deniz tatili öncesi tüm anne babaların aklına takılan bir soru bu; akça pakça yavrumuzu güneşin kavurucu kollarından korumak için illa ki narin vücuduna yoğurt gibi kalın bir tabaka güneş kremi mi boca etmeliyiz? Özellikle de yavrunuz benimki gibi yarı batı avrupalıysa, cildi elf soyundan gelenlerden hallice beyaz beyazsa.. Hoş bebetonuz akça pakça olmasa, buğday tenli ya da esmer bile olsa derisi yine de bebeto derisi; son derece ince yani. O nedenle, anne ya da babaysanız her halükarda bu "çocuğumu kızgın kumlardan serin sulara atmadan önce güneş kremi sürmeli mi, sürmemeli mi?" sorunsalıyla başbaşasınız. Kaçarınız yok.

Şimdi alternatif anneler, doğal anneler, organik anneler bana tavır almasın. Demek istediğim çocuğunuza illa ki güneş kremi sürmek zorundasınız değil. Ama güneşin cilt kanseri başta olmak üzere yıkıcı sorunlara neden olduğu bu kadar aşıkarken, binbir cefa çekerek büyütmeye azmettiğimiz çocuğu da bir şekilde güneşten korumamız şart. Ha bunu ister güneş kremli yaparsınız, ister güneş kremsiz..

Güneş kremli koruma yapacaksanız, özellikle iki farklı güneş kremi türü olduğunu bilin. Kimyasal koruma sağlayan kremleri cilt emiyor ve güneş altında bu kimyasallar şekil değiştirerek en az güneş kadar kanserojen hale geliyor. Sağlıklı alternatifi mineral bazlı kremler. Bu kremler özellikle sürüldüklerinde böyle yoğurt gibi beyaz bir iz bırakıyorlar ve paraben vs gibi zararlı kimyasallar içermiyorlar. Güneş kremi alırken özellikle bunlara dikkat etmeliyiz. Maya için ilk hafta 50 faktör, ikinci hafta 30 faktör Weleda Baby Suncream kullandım, son derece memnun kaldım.

Peki güneş kremsiz olmaz mıydı? Ekvatorun 7'derece güneyinde tatil yaptığımız için bence olmazdı. Ama siz illa ki olur derseniz, o zaman şu noktalara dikkat etmelisiniz:

- Bebekleri ve çocukları 10-15 arasında kat-i surette güneşe çıkartmamalıyız.
- Kumsalda denizin yansıması nedeniyle gölgede bile otursak güneş yanığı yaşayabiliriz, unutmamalıyız.
- Bebek ve küçük çocukları UV korumalı kumaştan, tüm bedeni (kollar ve bacaklar dahil) örtecek şekilde yapılmış mayoların içine sokmalı, UV korumalı enseyi örtecek türde bir şapka ve yaşa uygun güneş gözlüğü ile korumalıyız.
- Sahildeyken yanımızda mutlaka gölge yaratacak bir şemsiye / plaj çadırı bulundurmalıyız.
- Bebek ve çocuklar bizim gibi terlemedikleri için sıcak çarpmasına çok kolay maruz kalırlar, dikkat etmeliyiz.
- Sadece sahilde değil gün içinde de bol bol su ve sıvı içirmeliyiz. Bebeklerin idrar miktarının azalmadığından emin olmalıyız.
- Tüm dikkat etmemize rağmen çocuğumuzda güneş çarpması ya da güneş yanığı oluşmaya başladığında (ciltte kızarıklık, huzursuzluk gibi belirtiler) hemen güneşten uzaklaşmalı, vücudu ıslak bezlerle serinletmeli, bol bol su vermeliyiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!