2 Nisan 2014 Çarşamba

Bebekliğini yaşa be evladım!

İlk çocuğum olduğu için ve de ondan önce pek çocuk içermeyen bir yaşam tarzım olduğu için tam bilmiyorum ben ama bu yeni modeller bir tuhaf mı yoksa bana mı öyle geliyor? Hani şu "ay bizim çocuk süper zeka, vallahi şu i-pad'i bir kullanıyor göreceksiniz" falan diyen şuursuz ebeveynler misali olmak istemiyorum çünkü herkesin çocuğu kendine süperzeka ve kendine hiperaktif biliyorsunuz. Lakin kendi kızım nezdinde dikkatimi çeken bir takım tuhaflıklar da yok değil bu 2010 sonrası modellerde..

Misal, çocuğa oynasın diye türlü şebek almışız di mi, etrafta envai çeşit boy ve ebatta, tahtasından organik kauçuğuna kadar çeşit çeşit diş kaşıyıcılar varken bizim kız dişlerini cep telefonuyla, olmadı apple tv'nin uzaktan kumandasıyla falan kaşımayı tercih ediyor. Yakalar yakalamaz alıyoruz elinden ama bu yeni modeller biraz fazla hızlı aynı zamanda, bir elleriyle bir yaramazlık yaparken diğer elleriyle su dolu bardağı devirmeye, aynı zamanda ayaklarıyla size uçan tekme atarak arkanızdaki kitap dolabını kafanıza geçirme falan gibi yeteneklere sahipler. Özellikle bez değiştirirken çevrede bıraktıkları hasar ciddi boyutta. Sonra alıyorsunuz böyle rengarenk yaşa uygun oyuncaklar, o ne yapıyor, en pis kap kağıdını, en simli fiyongu falan bulup onunla oynamayı tercih ediyor, tabii ki hiçbiri organik değil o O

Güzel güzel, kocaman kocaman cisimler alıyorsunuz, yutulmayacak, boğulmayacak cinsten. O ne yapıyor, kucağınızdayken elbisenizin düğmesini kemiriyor, tam kopacakken yakalıyorsunuz. Ya da nerde minicik, gözle görülmeyecek bir zarar var, peşinde illa ki meraklı bir bebek. Tabii ki gözlüktür, tektaştır, inci kolyedir, bunlar materyalist kültür bebeklerinin bir numaralı oyuncakları. Kim ne etsin geri dönüşümden yapılma ördeği, çocuk işçi kullanılmayan fabrikaların organik ayılarını, sosyal proje hassasiyetini; getirin en kanlı elması bak nasıl fıkır fıkır oynuyor. Hani bu bebeklerin görüşü kısıtlıydı, bu modeller teleskopla mı doğuyor nedir, minicik minicik şeyleri ellemeyi, parmaklarını sanki 40 yıllık beyin cerrahıymış gibi ince ince kullanmayı nasıl beceriyorlar?!

Ayrıca botaniğe de meraklılar. Ottur, bitkidir, en zehirlisinden yukadır falan özel uzmanlık alanları. Atılıyorlar incelemek için. Ona atılmazlarsa fişler pirizler kablolar ne güne duruyor tabii. Velhasıl oyuncakları sıkıcı, insan alet ve edevatları daha ilginç onlar için. Özellikle içinde çarpılma, boğulma, yanarak kavrulma, haşlanma gibi olasılıklar içeren "yetişkin oyuncakları" en güzeli..

Yemek ayrı bir dert. Anaları ne derece paranoyaksa ve 8 aydan önce elle yenecek besinlere geçmek istemiyorsa, bu yeni modeller de o derece normal besinlere meraklılar. Püre olmasın da getirin bifteği, getirin koteletti ısıra ısıra yiyeyim mottosuyla yaşıyorlar bunlar. Eskiden bebek denen "şey" ayaklarını ağzına sokar, şirin şirin takılırdı. Bu modeller bu işi yapıp "becerip" kısa zamanda sıkılıyor ve diğer ne varsa onları ağızlarına sokmayı, mümkünse kaşla göz arasında da yutmayı tercih ediyorlar.

Uzun lafın kısası, bu yeni modeller biraz tuhaf. Geleneksel "oyalama"lara kanmıyorlar, teknoloji çağının ultra teknolojik "küçük insan"ları bunlar, bebek mebek değil. Kandırmayalım kendimizi, elbet beyaz bayrağı çekip sonunda veriyoruz ellerine teknolojik aletleri hepimiz. Kaçarımız yok..

Yoksa; biz mi fazla teknolojiyle, tüketim çılgınlığıyla, kapitalizmin getirdiği rahatlıklarla bozduk kafayı?!

Demek istediğim; eskinin bebekleri de zarara ve zararlıya en az bunlar kadar meraklıydı belki ama etraf daha mı temizdi, daha mı zararsızdı, daha mı doğal ve organikti? O zaman daha bir bebek de bebek miydi; böyle ufak çapta bir Einstein bir Tesla bir Dr Ötker falan değildi? Daha mı kolay oyalanabiliyordu bebekler, basit bir oyuncak daha mı uzun süre ilgilerini çekebiliyordu, bir işi "başarıp" hemen sıkılma ve "yeni bir mücadele arama" sorunları daha mı azdı? Bebekler, bebekliklerini daha iyi mi yaşıyorlardı?!?

Herşey metronom hızıyla akıyor sanki bu günlerde...

12 yorum:

 1. Ceren, merak etmeye başlamıştım seni. Yazmadın ne zamandır. Ya da bana mı uzun zaman gibi geldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ttaildeydik :) Daha dün gece döndük, bana da çok uzun geldi valla 1 hafta..

   Sil
 2. Evet evet bu son modelelr böyle, kardeşimden hergün yeğenimin yeni maceralarını dinliyorum ağzım bi karış açık. Kardeşim kesinlikle bebeklerin içinde büyük bir insan olduğunu sadece dile getirmelerinin zaman aldığı görüşünde. Mesela dolabın çekmecelerini karıştırıp içindekileri boşaltıyormuş. Ben de bi çekmeceyi ona ayır, içine de onun oyuncaklarını koy dedim. Şimdi o çekmeceyi asla açmıyormuş ama diğerleri fora:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Oyuncağı kim ne yapsın büyüklerin eşyaları dururken çocuk.. Ay Allah kolaylık versin hepimize!

   Sil
 3. Bence aynen son kısımda dediğin gibi bebekler oldum olası etraftaki şeylere merakliydi, cevrelerindeki nesneler zararsizdi insanlar da bu kadar sıkıntı yapmiyordu doğal olarak.
  Benim bebe de eldiven battaniye falan emiyor göğsümu tutmuyor mesela. Bir tas devrinde falan olsak eldiveni nereden bulacak, annem silikon uc bulversin diyecek , paşa paşa emecekti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehehehe valla taş devrinde olsak da bulurdu bunlar bi yaramazlık..

   Sil
 4. Okumadıysan Sade Hayat kitabını okumanı öneririm; oyuncak ve benzerleri hepsi hikaye hele ay çok vileda seviyor gidip ona da oyuncağını alayım geçiniz oyuncağı durur o yine gerçek vileda ile oynar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumadım, çok teşekkürler, ilgimi çekti :) Işın kılıcı gibi bu viledalar Tüten!

   Sil
 5. Yeğenimle aynı durumu yaşıyoruz. Açık olmayan, çalışmayan kumandaları,cep telefonlarını açık ve sağlam olanlardan ayırıp bir yana atıyor:) Temizlik bezlerinin sıkılma hallerini transa geçer vaziyette izliyor diye oyuncağını aldık. En sevdiği oyuncak bu oldu.Galiba bu kuşak, bizlerden farklı olarak daha fazla uyarıcı ile çok erken tanıştığı için kıt kaynakları kullanıp yaratıcılığını geliştirme şansına daha az sahip olacak. Bizim çocukluğumuzdaki gibi yolcu rolünde yaprakları para olarak kullanıp muavin rolündeki kardeşlerine/arkadaşlarına para verme gibi bir oyun geliştirirler mi emin değilim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doktorculuk, evcilik.. Uzaktan kumandacılık, smartphoneculuk :D

   Sil
 6. merhaba bloğunuzu yeni takip etmeye başladım. çok sevimli, ellerinize sağlık. biz sürekli koşturmaca halindeyiz, her şeyi hızlı yapmaya çalışıyoruz. çocuklarımız da ekstra hızlı meraklı. bazen kendimi çok kötü hissediyorum çocuklarıma daha sakim bi hayat sağlayamadığım için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz Nur :) Evet hayat gereğinden hızlı akıyor, sonra da zaman nasıl geçti hemen büyüyüverdi diyoruz, çok haklısın yavaşlamak lazım!

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!