13 Ocak 2015 Salı

Bebeğe iş yaptırmak

Çalış evladım, işleyen demir ışıldar! Evet 1,5 yaşındaki çocuğa ev işi yaptırıyoruz biz, "cani anne baba evde bebek işçi çalıştırırken yakalandı" diye manşet atsın gazeteler. Pişman değilim hakim bey! Ekmek aslanın ağzında bu devirde, az buçuk ev bütçesine yardımı dokunsun di mi ama?! "Bu bezler totonuza bedavadan bağlanmıyor MayaĞnım" dedik, "içtiğiniz sütün karşılığını ödeyin bakalım!". Yaaa, evet.

Bizim kız bu sıra herşeyi "ben kendim yapıcam" havasında, yaşı gereği. E, bence de yapsın tabii. Ayrıca bu yaş sadece başarma ve benlik algısının gelişimi değil, aynı zamanda anne baba başta olmak üzere sosyal çevreye de kendini kanıtlama, anneden ayrı bir birey olduğunu anlama ve dile getirme çağı.. O nedenle tüm bebeklerde bir "iş yapma" azmi beliriyor. Bu bir süre sonra kaybolacak, o nedenle değerlendirin derim..

Peki neler yaptırıyorum? Mesela biz sevgilimle salonda yaymışız totoları, kurulmuşuz koltuğa, elimizde birer sıcacık kış içeceği (sahlep olsa da içsek keşke!), birer de mandalina yemişiz mesela üstüne, mini hanım da kendi mandalinasını soyar, hatta etrafındaki beyaz liflerden pek hoşlanmadığı için onları da bir bir ayıklar, tek tek dilimler ve kendi kendine yer. Onunla da kalmaz, "hadi kızım götür kabukları çöpe at" deriz (tabii ki bizimkileri de kakışlarız içine), sevinçle koşar, çöpün olduğu dolabı açar, çöpü çeker, içine atar, geri iter, kapağı kapar, koşa koşa ve kendini alkışlaya alkışlaya (bu alkışlarla yaşama hali de annemlerden bize hediye oldu evet) odaya gelir. Hatta birkaç posta daha gider gelir. Evet, nesi garip? Al sana en güzelinden "bebeğe kendini büyük insan hissettirecek aktivite" yahu. Bir nevi oyun da diyelim. Zaten oyun öğrenme, öğrenme de oyun demek.

Bununla da kalmayız tabii; çöplerin dökülmesi, annenin mutfaktan verdiği tabak, çatal bıçak, bardak ve içinde çeşitli gıdaların bulunduğu tabakların yemek masasında bekleyen babaya taşınması (ilk birkaç defa içinde zeytin ya da domates vs olan tabakları eğri tutup döktü, "aaaaa ama düzgün taşıyamadın seeeeeen" diyerek utandırdık kendisini, şimdi iki eliyle dikkatlice taşıyor, içi su dolu kap bile veriyorum artık aman sıcak su olmasın tabii), yemekten sonra sofradan geri mutfağa taşınması ve hatta bulaşık makinasında doğru yerlere konması (ayol 5 yılda daha babasına öğretemedim ben bu işi), sofranın silinmesi hatta el değmişken yerlerin ve camların ve nezleli burnun da silinmesi, çiçeklerin sulanması (suyu fazla doldurmazsam ve heyecan içinde koşturmuyorsa üzerine de dökmeden), katlanan çamaşırların çekmeceye konması en sevdiği ev işleri bizim kızın (bi'kaç seneye ütüyü de yıktım mı tamamdır hehehe)

E bunları zevkle yapıyor da, iş kendi oyuncaklarını toplamaya gelince? Yan çiziyor tabii ki!

18 yorum:

 1. petito dero 16 aylık oldu 15 de başladı silip süpürmeye :) bbu ara bulaşık mak. den temizleri bana tek tek vermeler...çöpler aynen çöpe. ama ceren bendeki takıntı ona mı geçti bilmem açık dolap görmesin paat kapatıyo yerde bir saç bir nokta ekmek kırıntısı tüy toz vs olsun hemen aaaaaaa aaaa. a aaaa aynı anda işaret parmağı onu gösteriyo neymiş yerden alacakmışız. sizde de var mı böyle durumlar bu kız başak burcu diye mi ben mi yaptım bunu böyle :((( özden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de size iş yaptırıyor desene :)

   Sil
 2. Minnos da bugün anneannesiyle toz almış. Hem de kahkahalar atarak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizimki de ilk babannede başlamıştı hatta kadına kızmıştım çocuğumu cam silme işlerinde kullandırıyor bir de üstüne oyuncak süpürge seti alıcakmış falan diye :D

   Sil
 3. Bizde ufak getir götür işlerinde kullanıyoruz öhömm pardon oynatıyoruz:)) elektrik süpürgesıne bayılıyor bnmle evı supuruyor,bulasık makınasındakılerı cıkartıp bna verıyor kırması an meselesi o yuzden ıstemıyorum,çamasır sepetındekıleride verıyor asayım.bazen mutfak bezlerını toplayıp gıdıyo ıcerı bı bakıyorum akulu arabasını siliyor:)neyseki bunları yapan tek oğlan bnmkı dglmiş birkaç anneyle tanıstımda:)şaka biryana çocukta erkek kız ayrımı yapılmadan yasına gore işlere yardım etmesıne ızın vermeli,sorumluluk verılmeli bnce.aferın mayaya cnm bnm opuyorum onu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kız erkek ev işinde fark etmez, yaptırın :D

   Sil
 4. Kız olsun,çamurdan olsun demiş Atalarımız... O kadar emek verdiniz,taşıdınız birde doğurdunuz,yaptırın tabi.. :))))) Biz oğullarımıza,hamarat kızlar alıcaz!! :))))

  YanıtlaSil
 5. Hevesle bekliyorum. Alıştırmalara dokuz aylıkken başladım. Kızım telefonumu ver diyerek. Daha tık yok. Ama çok kalmamış anlaşılan nasıl sevindim anlatamam :p :d

  Utanırdık kısmına çok güldüm. :) Alkış bizde de olay. Çok fena gaza geliyor. Alıştırmayalım diye çok nadir yaptığımızı zannediyordum ama yürümeye heveslendirmek için çok işe yaradığını farkettim. Kendini akışlamak için bile farketmeden ayakta daha uzun süre düşmeden hatta hiç sallanmadan dikilebiliyor.


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de utanmasını görseydin, sanki dünya batmış onun yüzünden hahahaha Valla alkışı ben türkiye öncesi HİÇ yapmamıştım, 1 yaşında o kadar çok alkışladılar ki, ondan sonra alkışkolik oldu. Burda tabii ki kimse alkışlamıyor, üzerime kalıyor, biraz sıkılıyorum tabii, oldukça gereksiz şeylere bile alkış isteyebiliyor bazen :)

   Sil
 6. Şimdi ne kadar yaptırırsan kar, bir süre sonra başlayacak boşvermelere ahhh ah :)

  YanıtlaSil
 7. Ahahahaha
  Tebrik ederim.
  Sizin kiz magrifetli cikti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anasına çekmediği kesin :)

   Sil
  2. Cami silen kim? :)))
   Hem de Avrupa'da bir kentte?

   Sil
  3. mevsim donuslerinde siliyorum canim, o kadar da degil :)))))

   Sil
 8. Ne güzel yahu, ileride bunlar çok yardımcı olacak Maya kıza, Nikki ablası gibi 18 yaşında odasını süpürmeye üşenen biri olmaz en azından :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) dağınıklık iyidir ama pislik ı ıh bence

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!