Münih'te çocukla gidilecek yerler

Her sene Şubat ayında yaptığımız uzun tatil bu sene eşimin iş yoğunluğu ve diğer bazı sebepler nedeniyle biraz ertelendi. Madem ben yerimden kımıldayamıyorum, o zaman yakınlarımı ve sevdiklerimi çağırıyorum ama gelen giden de yok, bari dedim ufak bir özendirme yazısı yazayım da belki bloggercıklarım gelir, bizi şenlendirir.

Münih, aslında yazın gelmenizi önereceğim bir kent çünkü hem iklim koşulları hem de festivaller, çevre gezileri, dış mekanda doğada uzun zaman geçirebilme fırsatı daha çok yazın yakalanıyor Batı Avrupa'nın genelinde. Ama doğrusu ben şehrimi çok sevdiğim için, dört mevsim gezilebilecek bir kent, baharları ayrı güzel, kışı ayrı güzel, buyrun gelin diyorum! Münih'te gezilecek çok yer var ama çocukla gelecekler için kısa kısa "şehir sakininden öneriler" vermek istiyorum.

İlk mekanımız Deutsches Museum Kinderreich. Gerçekten büyükleri bile günlerce oyalayabilecek potansiyele sahip bu müzemiz çocuklar için de çok güzel bir bölüme sahip, en miniklerin bile ilgisini çekecek trenler, özellikle 2-10 yaş grubu çocukları cezbediyor. Kendinize evler inşa edebileceğiniz kocaman lego bölümü, daha büyükler için deney odaları, teknoloji bölümü ile neredeyse bir tam gününüzü geçirebilirsiniz. Ayrıca Pazar günleri Münih'teki müzelerin neredeyse tamamının sadece 1 Euro olduğunu da belirteyim. Yine müze kategorisinde bir de çok bilinmeyen Balon Müzesi var, gerçekten çok etkileyici.

İkinci mekanımız, benim son 2 aydır keşfettiğim ve neredeyse haftada bir gittiğim Kinderkunsthaus. Bu sanat atölyesi özellikle görsel sanatlara meraklı çocuklar için çok güzel programlar sunuyor. Çocuklar anne babalarıyla ya da yalnız katılabiliyorlar, boyama, baskı, bilgisayarlı çizgi film atölyesi, bilgisayarlı çizim atölyesi, heykel bölümü ve video sanatları bölümleri ile yine en az 3-5 saat geçirebileceğiniz ve aile boyu eğlenebileceğiniz, yaratıcılığınızı besleyebileceğiniz bir sanat evi - ayrıca özellikle yağlı ve suluboyalarla çalışırken evinizi de batırmamış oluyorsunuz ;)

Üçüncü mekanımız Poing Vahşi Yaşam Parkı, sadece Münih ve çevresinde yaşayan ren geyikleri, ceylanlar, keçiler, yaban domuzları, kurtlar ve çeşitli kanatlıları görmekle kalmayıp, vahşi olmayanları elinizle besleme ve sevme imkanı da bulacağınız, hayvanların kocaman park alanı içinde özgürce dolaştıkları çok hoş bir ormanlık alan. Ayrıca en küçüklerden büyüklere, her yaştaki çocuğu ve hatta anne babasını mutlu edebilecek bir oyun alanı var ki, dillere destan. Yazın giderseniz mayo da götürün ve sulak, çamurluk alanlarda keyif yapın derim. Yine özellikle yazın kurulan bira bahçesi ile benim en favori ve neredeyse her hafta çocuk parkına gittiğim mekanlarımdan biri olan, dört mevsim geyik ve ceylanları besleyebileceğiniz Hirschgarten de güzel bir alternatif. Tabii ki Münih Hayvanat Bahçesi benim gibi "hayvan hapishanesi"ne karşı olan ebeveynler için bile bol geniş ve doğal alanı ile güzel bir başka alternatif.

Sadece yaz döneminde açık olan Beeren Cafe'lerde su oyunları, saman üzerinde zıplamalar, keçi ve atları beslemeler ve dalından çeşit çeşit meyve koparıp yemeler dışında bir de tüm gün ayaklarınızı uzatıp keyif yapma imkanınız var çünkü çocukları oyalayacak bir sürü oyun ve kum alanı, bobbycar varken yanınıa bile gelmiyorlar. Tabii ki yine sadece yaz döneminde çevre göl ve Isar'da yüzmeyi de mutlaka öneririm ama dikkatli olunması, girdaplara ve buz gibi suya özellikle dikkat edilmesi kaydıyla.

Dördüncü mekan(lar)ımız özellikle kış döneminde çocuklarına oyun alanı arayan aileler için, Winterspielplatz ve 4 mevsim açık olan Coco Loco Kinderpark, Peppino Kinderland, Jux und Tollerei de güzel seçenekler.

Çocukla çok keyifli ve bir o kadar da dinlendirici spa keyfi için Westbad'ı öneririm çünkü hem açık ve kapalı alanda sıcacık suyu, kocaman kaydırağı var, hem de çok küçükler için çok sevimli bir bebek havuzu. Ayrıca haftanın belli bir gününde bebek saunası da bebekli anneler için çok eğlenceli.

Son mekanımız özellikle çocukla Pazar kahvaltısı / brunch arayanlara özel; Leonardo Royal Hotel hem çocuk bakım hizmeti sunuyor hem de gerçekten lezzetli ve bol çeşitli brunch imkanı var. Rezervasyon gerekiyor ama gittiğinize değiyor.

Münih'e gelmeyi planlayan çocuklu aileler için, yaz kış gidebileceğiniz tüm bu mekanları özellikle, fiyatların yüksek olmayışı, kalabalık olmayışları, hijyenik, sakin ve sadece çocuklar için değil tüm aile için eğlenceli alanlar olmaları nedeniyle can-ı gönülden öneririm. Ayrıca; gelince haber verin de biz de size katılalım :) İyi seyahatler!
Münih'te çocukla gidilecek yerler Münih'te çocukla gidilecek yerler Reviewed by Ogrenen Anne on Şubat 04, 2016 Rating: 5

20 yorum:

 1. Valla aklım gitti ceren :)
  Şu sanat atölyesi olayı ne şahane! Ankara da yok bildiğim kadarıyla. İşi gücü bırakıp bu işe mi girsem acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gir bence, Ankara'da tutar bu iş :) Ankaralılar sanata sanatçıya önem verirler, kültürel bir kenttir bildiğim kadarıyla. Güzel bir iş kolu olabilir kesinlikle :)

   Sil
  2. Melihcigimin yapay ve iğrenç parkları gidilecek gibi değil. Bizim semtteki minik parklar da pislik içinde. Hastanelerin çocuk alanları daha sempatik. Çocukla gidilebilecek hic bir yer yok. Ankara da çocukla sadece alışveriş merkezlerine gidiliyor ne acı! Bi incelemek lazım kafama yattı :)

   Sil
  3. Melihcigimin yapay ve iğrenç parkları gidilecek gibi değil. Bizim semtteki minik parklar da pislik içinde. Hastanelerin çocuk alanları daha sempatik. Çocukla gidilebilecek hic bir yer yok. Ankara da çocukla sadece alışveriş merkezlerine gidiliyor ne acı! Bi incelemek lazım kafama yattı :)

   Sil
  4. Mayayı 2,5 senedir sıfıra yakın alışveriş merkezine götürdüm, çok ihtiyacı olan ve evde deneyemeyeceğim birşey falan olunca sadece ama her türkiyeye gidişte nedense ailem beni de mayayı da "hadi bir iki bişey bakalım" diye sürüklüyor ve valla o ışık o gürültü o çoluk çocuk ikimiz de perişan sinirlerimiz bozulmuş dönüyoruz, AVM cehennem! Gymboree falan var sanırım Ankara'da İstanbul'da falan, burdaki çok güzel. Ama sanatevi fikri bak çok iyi tutar bence, fazla düşünme direkt giriş!

   Sil
 2. Öhö öhöö.
  yeni işe girince böyle oldu valla :(
  Bayan Silvia ile de konuştuk halbüse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biliyorum, arada dürtmeli yorumlar yazıyorum inatla :P

   Sil
 3. Wowww böyle şehir sevilmez mi hiç? Yeşil alanların çok oluşu en güzel imkan bnce.Turkıyede buyuk sehırlerde oturanlar için yeşil alan uzuuuun mesafeler gerektıren yerlerde:( Bayıldım orayaa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A evet hatta şu sıra sincaplar ve kirpiler uyandı, yolda yürürken sağında solunda zıplıyorlar :D Maya şaşırmıyor ama ben her sefer "aaa aaaa", hatta bugün bir tanesi iki ev arasına gerilmiş incecik telde akrobasi yapıyordu valla arabayı durdurup izledim (adamlar korna da çalmıyor yürrüü diye) halime güler misin ağlar mısın?!

   Sil
 4. Benzer şeyler burda da var ama yine de aklım gitti bu şubat olmaz ama başka birgün çok isterim gelmeyi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atla gel :) baharımız da ayrı güzel, yazımız hele şahane..

   Sil
 5. Iyiden iyiye Almanya özentim bu yazıyla tavan yapacak , Almanya'ya taşınmaya çalışacağız ailecenek valla:))))

  YanıtlaSil
 6. Münih'e 2013 yazında gittim, daha doğrusu kaldığım köy Münih'e 1 saat uzaklıktaydı, Bavyera'da 5 şehir görme şansım oldu, başka bir yer daha göremedim o ayrı :D Gördüğüm şehirler içinden favorim Regensburg olsa da, büyük Alman şehri görmek isteyenler için Münih çok uygun. Çok huzurlu bir şehir, Englischgarten'i var, bira bahçeleri var, kaleleri müzeleri var... Ama bir Berlin değil, orası benim kafamdaki ütopya :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Münihliler mesela Berlini ve insanını pek sevmezler, soğuk nevale derler, ben de öyle düşünüyorum. Berlin'e sanırım 4-5 defa gittim bu 4 senede ama ısınamadım, Münih gibi değil, insanı da iklimi de kontrollü ve soğuk.. Ama onlar da bizi dağ adamı buluyorlar :D

   Sil
 7. Teşekkürler, benim çok işime yarayacak :D

  YanıtlaSil
 8. Başka sitelerde yer almayan ne güzel yerler tanıtmışsınız. Keşke vaktimiz olsaydı da hepsine gidebilseydik. Biz sadece Alman müzesine gitmeyi planlıyoruz çünkü 2 günlüğüne gelicez Temmuzda. Öncesinde Düseldorfta olucaz ve orda hiç böyle eğlenceli yerler yok maalesef. Münih çok daha keyifli bir şehir. Gelmeden sevdim:)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Teşekkürler.. Deutsches Museum Kinderreich çok güzel gerçekten ama hiç hiç vaktiniz olmasa bile, arabanız varsa ve hava güzelse Poing'i öneririm :)

   Sil
 9. Merhaba ��Ne güzel paylaşımlar,biz de 9 yaşında ikiz kızlarımızla bu hafta için Münih planı yaptık ��Tabii korkarım havanın soğuk olabileceğini hesaba katmadık ��Bursa dan kalkıp geleceğiz yukarıda ki tavsiyelerin bir kısmı Almanca gerektirdiği için interaktif temalı parklar katılmaları zor ama yine de şansımızı deneyebiliriz
  Bu hafta için ilave tavsiyeniz var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araba kiralama şansınız varsa "Poing"i ya da hayvanat bahçesini öneririm, ayrıca Deutches Museum Kinderreich ilgilerini çekebilir. İyi eğlenceler..
   Bu arada havayı hiç sormayın, Mayıs olmak üzere bu hafta kar bekleniyor, umarım kalın gelmişsinizdir..

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!

Blogger tarafından desteklenmektedir.