Kızımdan öğrendiklerim (3+ yaş)

Kızım benim en "Sıfırcı Melahat" öğretmenim! Kızım benim en "Gençler, komik bir şey varsa söyleyin, hep beraber gülelim" belletmenim! Kızım benim "Kitabın evde mi kaldı, peki kendini neden unutmadın?" altın topum. İlk sene neler öğrendim kızım senden, bak burada yazmışım, ikinci sene ise tam burada, üçüncü sene artık çekirgen oldum sanmıştım, dördüncü sene beni yine haksız çıkarttın. Artık 3 yaşındasın, bana öğrettiklerini ben de kitlelere öğreteyim:

- Kardeş sevgisi: Eşim de ben de tek çocuğuz, kardeş sevgisini bilmiyoruz. Bana hep işte anneni sevmek gibi, kıskançlığı bol bir "idare etme hali" gibi, başa gelen çekilir gibi gelmiştir bu "kardeş sevgisi" denen nane. Öyle değilmiş. Sarılıp öpüyor, az da mıncırıyorsun. Bazen sadece sana kızıyor olmayayım diye oğlana da mesela çok ağladı diye kızıyormuş gibi yapıyorum, hemen "ama anne o daha bebek, belki de karnı ağrıyor, ondan ağlıyor" diye onu savunuyorsun. Sen ki en küçük şeye car car bağırıp ağlayan zilli; hiç kıyamıyorsun, hiç kızamıyorsun kardeşine.. Kardeş sevgisi tam da bu olsa gerek.

- Evsiz prenses modası: Geçen seneye dek giydiğin pembe kıyafet, o da başkası tarafından hediye edilmiş olduğu için, bir elin parmaklarını geçmezdi. Bu senenin başında sende bir pembe aşkı başladı, tutabilene aşkolsun. Hem de çingene pembesi, 1 km öteden seçilebilen cart bir pembe. Midem kalkıyor çünkü pembe benim en neffffret ettiğim renktir. Ama yine de alıyorum, içinde kalmasın, bu yaşında engellersem, ergenlikte ya da 30'undan sonra pörtleyecek bir yerden nasılsa. Kızım sen bu pasaklı ananın neresinden çıktın böyle kokoş!?

- Elsa, bizi yaktın Elsa! Hepimizin derdi Karlar Kraliçesi Elsa. Elsa, Allahından bulasın Elsa! Buz gibi ülkende, karların arasında kısa kollularla gezilir mi Elsa! Hadi kolaysa gel 3 yaşındaki velete her sabah neden palto giymek zorunda olduğunu sen anlat Elsa! Ayrıca o herkeslere kızıp alıp başını kaçtığın dağlarda bağrına bağrına söylediğin şarkı da kulağımızdan gitmiyor Elsa. Koca koca insanlar bu şarkıyı mırıldanır haldeyiz, mahvettin bizi Elsa! O şarkıyı söylerken, saçını savurduğun ve yeni mavi elbiseni giyip kalçanı kıvıra kıvıra yürümen de ayrıca beni şok denizlerinde boğdu, seksi frijit prenses Elsa! Son olarak belirteyim, üzerinde senin resmin olan donlar dışında don giyilmiyor bu evde artık, donlara gelesice Elsa!

- Herkesin prenses olduğu yerde, sen arı ol yavrum: Vallahi gurur duydum seninle. Kıyafet balosuna tüm kızlar prenses kıyafetiyle giderken, sen Arı Maya oldun ve "aber natürliiiiich, benim adım Maya!" diye de kendini savundun. Özgüvenine kurban olduğuuuum!

- Hırs yapıp 54 parçalık puzzle'ı yapman: 3 yaşına dek puzzle ile ilgilenmedin hatta 3 yaş 3 aylık olana dek 4 parçalık puzzle bile yapamadın. İlgin ve yeteneğin yok dedik, üstüne düşmedik. Anaokulunda hırs yapmışsın, başka oyuncakla oynamamaya sabahtan akşama kadar puzzle yapmaya başlamışsın ve 1 haftanın sonunda 54 parçalık puzzle'ları yardımsız yapmaya başlamışsın! Bir de itiraf, anan hala 24'lükleri bile yapamıyor, "ahh anneeee, bak köşeden başlayacaksın" diye dalga geçiyorsun, bacaksız!

- Hani ben susamıyorum ya..: Çok ağlayıp kendini yerden yere vurduğun günlerden birinin sonunda, yatağa giderken bana "anne ben çok ağlıyorum ve susamıyorum ya.. o zaman sen bana biraz meyve suyu ver. o zaman susabiliyorum" dedin. Hmmm. Denemekte fayda var.

- İlk aşk: "Miki" bir süredir dilinden düşmüyor. Gittim baktım gürbüz, güleç bir oğlan. Güzel. Bence okey, 3 yaş zaten ilk aşk için pek uygun. Fakat bir sorun var; oğlanın adı "Miki" değil be kızım, "Niki" yahu (Nikolaus hatta), ilk aşkının adını bile yanlış öğrenmişsin, şaşkın!

- Yarın kalan hayatının ilk günü: Bu sıra sana çok iyi bir anne olamadığımı düşünüyorum, dertler bunalttı beni, enerjimi yitirdim, yorgunum. Dün yanına uzandım ve sana "bu sıralar hep yorgunum ve seninle fazla oynayamadım, bunun için özür dilerim ama seni çok seviyorum ve seninle oynamaktan çok zevk alıyorum, umarım daha fazla oynama şansımız olur yakında" dedim. Anlayacağını düşünmemiştim ve sen yanağımı okşayıp "merak etme anne, yarın daha iyi bir gün olacak" dedin.. Haklısın minik filozofum, bugün herşey berbat olabilir ama yarın bambaşka bir gün, yeni bir şans demek.. Haklısın.
Kızımdan öğrendiklerim (3+ yaş) Kızımdan öğrendiklerim (3+ yaş) Reviewed by Ogrenen Anne on Temmuz 04, 2017 Rating: 5

17 yorum:

 1. Her yasda ögrenebilecegimiz seyler var :)

  YanıtlayınSil
 2. Bu yazdiklarina göre Maya benen daha olgun ve ne istedigini bilen biri, hayran kaldım ☺ öpücukler

  YanıtlayınSil
 3. Oy pek tatlı dilli bi arı mayaymış kendisi, sevgiler

  YanıtlayınSil
 4. Ne güzel... Gülümseten bir yazın daha...

  'Susamıyorum anne' bizde 'kendimi susturamıyorum' diye devam ediyor yaş 6... Bu akşam Maya'nın dediğini söyledim de, sana ne versem susarsın diye, elma suyu dedi :) Ben de deneyeceğim bakalım tabii o ruh hali ile çocukla bir olmazsam :S

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ooo rüşvet ve tehdit, anneliğin olmazsa olmazları :)))) ilk çocuğun ilk zamanlarında hiç yapmam dediğim şeylerdi tabii..

   Sil
 5. Lukas'a kim kızabilir ki aşırı tatlı kfhfjkf ve son paragrafta çok kötü oldum ya hmpf yarına umutla bakmayı hiç unutmamak lazım... öpüyorum hepinizi çok :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla alttan alttan yapiyo yaramazligini, tam sari inadi var..

   Sil
 6. Ah canım onlar iyi olsun da bize hep öğretsinler, hayata onların penceresinden bakmak çok güzel ❤️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hani tamam büyüdü artık diyorsun ya, bir bakıyorsun hala minnacık ne desen inanıyor.. O çok korkutuyor, düşündürüyor ve sevindiriyor beni, tüm duygular bir arada..

   Sil
 7. Hem masum hem de çok bilmiş olmalarına bitiyorum :) Hayata dair onlardan öğreneceğimiz çok şey var, sağolsunlar, var olsunlar!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İki özellik aynı anda hakikaten çok komik.. ve şirin..

   Sil
 8. Çocukları seyretmeye bayılıyorum ve çok şey öğrendim kendimde yaşamadığım. :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.