El ayak ağız hastalığı neye benzer?

İşte buna benzer. Yaaaa. Evet korkunç.

Tamamen kabuk yapıp kuruyalı 2 hafta oldu, hala biraz izi var. Geçer kalmaz diyorlar ama.. İnşallah haklıdırlar..

Kısaca anlatayım. Tatilin son haftası biraz huzursuzdu. Dişi çıkıyor ondandır dedim ama birden ateşi çıktı, 3 gün kadar emmedi ve 2. günün ortasında vücudu benek benek kabardı. Özellikle ellerde, ayaklarda ve popoda, içi su da toplayabilen minik isilik gibi kabarcıklar. Bu fotoğraftaki 3 gün sonraki halleri. Tabii kabarcıkları görür görmez doktora götürdük ve "el ayak ağız hastalığı, endişelenmeyin, çok yaygın. Ağızdaki yaralar için şu, ateş yükselirse bu, el ve ayak tırnakları düşebilir, tekrar çıkar, birkaç gün emmez, yemez, bol su verin, 1 hafta içinde normale döner, iz kalmaz, genelde 3-4 sene bağışıklığı olur tekrarlamaz" cevabını aldık. Çocuklarını aşılatmayan kötü niyetli insanların olduğu ve 20 senedir gözükmeyen hastalıkların bu bencil insanlarca tekrar hortlatıldığı bir çağda yaşadığımız için, itiraf edeyim, kızamık, su çiçeği falan aklıma geldi ve çok korktum. Ama belirtileri çok farklıymış..

Nereden aldığına emin değilim, 15 günlük kuluçka süresinin ilk gününe gidiyorum, bir neden bulamıyorum. Ağız yoluyla geçtiği ve Lukas oral dönemin doruklarında olup herşeyi ama herşeyi (klozet kapağı, Maya'nın yağmur botlarının altı, bisiklet tekerleği de dahil! herşeyi) ağzına aldığı için, aşırı bulaşıcı olduğu için, uçaktan, Maya'nın arkadaşlarından, bizi ziyaret edenlerden ya da nedense her bebek gördüğünde eline ayağına dokunmak, öpmek isteyen şuursuz insanlardan; kısaca her yerden almış olabilir.. Hepimize de bulaştırdı ama Maya bebekken geçirdiği için, biz de yetişkinlerde pek belirti vermediği için, biraz karın ağrısı,biraz boğazda şişlik, grip gibi belirtilerle kolayca atlattık. Ha bir de alakası var mı, yoksa farklı bir bakteri ya da virüs kaynaklı mide bağırsak sorunu muydu emin olamadım ama belirtiler ortaya çıktıktan 2 gün sonra her iki çocuk da aşırı kusmalı bir gece geçirdiler. Gecenin 11'inden 2'sine dek hastanedeydik. Durumumuz "acil olmadığı için" (acil demek ölüm döşeğindesin ya da ölmüşsün demek) tam 3 saat doktor bekledik (yaşasın Almanya evet, gözünüzü seveyim beni Türk doktorlarına emanet ediniz kıvamına geldim ben artık). Baktık 3 saatin sonunda doktor moktor yok ve çocuklar da açılmış vaziyette, bizim gibi aynı şikayetlerle 3 saattir beklemekte olan diğer 4 aileye selam verip aynen çıkıp evimize geri döndük. Ertesi gün de halsizlik devam etti ve sonraki gün çok şükür toparladılar.

Hastalıktan 15 gün sonra, Lukas'ın elleri ve ayakları altındaki deriler tamamen soyuldu hatta sanırım Türk doktorun öngördüğü gibi tırnakları da düşebilir. Huysuzluğu hala devam ediyor - hastalandığına değil, huyunun değiştiğine yanarım durumu. Hastalık sırasında 3 gün boyunca tamamen bıraktığı emmeye de geri döndü. Bu arada benim patlayacak kadar şiştiğim, kendi kendime sağmaya çalıştığım, ilk günkü "aa ne güzel bu vesileyle emmeyi de bırakır belki"den "ay ne olur azıcık em, patlamak üzereyim"e geçiş yaptığım ve hastalık sonunda aşırı derecede (geceleri saat başı uyanıp emiyor) meme bağımlısı olduğu da ne yazık ki nahoş gerçekler..

El ayak ağız (ve adı geçmeyen popo) hastalığı işte böyle berbat bir şeymiş, bunu da öğrenmiş olduk. Neyse geçti, bitti, inşallah izi de kalmaz..
El ayak ağız hastalığı neye benzer? El ayak ağız hastalığı neye benzer? Reviewed by Ogrenen Anne on Eylül 15, 2017 Rating: 5

16 yorum:

 1. Ahh ahhh bu yaz çok salgın varmış. Benim oğlumda oldu. Bizim de 2 gün öncesi sebepsiz bir ateş oldu geçti. 2 gün sonra bir gece elleri ve ayakları kaşınmaya başladı. İlk önce gece karanlığında sinek ısırığı zannettim. Işığı açınca ayaklarının altının benek benek olduğunu gördüm. Erken ve doğru teşhis çok önemli gerçekten ağzında da vardı bizim yaralar. Ağız içinde ilaç verdi 1 hafta da geçti şükür. Kreşteki 5-6 çocukta daha vardı. Allah dermansız hastalık vermesin evlatlarımıza...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kreşte birinde olunca zaten almaması imkansız çünkü oyuncaklar hep ağızlarında :) Ama korumak da imkansız çünkü kuluçka süresi 15 gün, sinsi bir hastalık.. Çok geçmiş olsun.

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun Lukas a. Huyu da düzelir inşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Huy kaldı galiba yahu :D sabahın 5'inde ayaktayız, gece saat başı uyanmasa bari ama işte bu oğlan uykusuz baykuş çıktı galiba yaaa..

   Sil
 3. Geçmişler olsun, kalan izlerle birlikte değişen kötü huylar da gitsin🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay amin.. Totosunda kaldı yahu izler, bilmem ki geçer inşallah..

   Sil
 4. Çok geçmiş olsun bu yaz o kadar çok duydum ki hatta denizde havuzda,parklarda çok dikkat edin diye herkes uyarıyordu birbirini.

  YanıtlaSil
 5. Bizde de döküntü oldu ya. Ama sadece gövdesinde. Kısa sürdü. Ateşle beraber. Galiba farklı bir şey de olabilir. Bir dedikoduya göre, ülkemize yeni katılan nüfustan olmuş. Bilmiyorum.

  Çoook geçmiş olsun Ceren. Geçmiş zaten de, tam bir final yapsın kısa sürede umarım.
  Totoşlu bebe <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya bir grup hatta doktorlar da dahil bu gruba, herşeyi o yeni gelenlerden buluyorlar sanki biz ari ırk hiç hastalık yoktu töbe töbe di mi yaaa

   Sil
 6. 2. Fotografi kaldir lutfen, pedofiller icin malzeme, lutfen ukalalik yaptigimi dusunme

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ukalalık olarak algılamadım ama medikal fotoğraf, sanmıyorum

   Sil
 7. Uzun bir süre sınır kapılarında aşı yapılmadan ülkeye alınan milyonlarca yetişkin ve çocuk Suriyeli mültecinin de sebepler arasında olduğunu okudum geçenlerde. Tabi iç savaş sırasında aşılanmamaları onların suçu değil, kontrolsüz bir şekilde sınırı geçerken bunları göz önüne almayan yetkililerindir sorumluluk!! Çok geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun aşısı yok zaten.. Su çiçeği vs is sanırım 5 yaşına dek yapılabiliyor telafi takvimi var. Teşekkürler..

   Sil
 8. Ceren'cim ben bu hastalığın özellikle havuzdan geçtiğini duymuştum. Hatta bu konuyla ilgili bir hafta içinde tesadüfen bir kaç programa denk geldim. Doktorların özellikle çocukların kalabalık havuzlara sokulmaması gerektiği yönünde tavsiyeleri vardı. Tam tatile gidecektik biz de, tabi ki Ela havuza ayağını bile sokamadı ama denizden de çıkmadı:)
  Havuzda bir damla bile çiş olsa ve bebek bunu yutsa bu hastalık ortaya çıkabiliyormuş. Çok geçmiş olsun kuzuya. Umarım en kısa zamanda atlatır. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Havuz zaten hiç hijyenik değil konuşmuştuk sanırım daha önce de, sezonda 1 defa anca değiştiriliyor suyu diye..
   Fakat 15 gün öncesi (kuluçka) havuz falan yoktu ortamda :) Büyük ihtimal uçaktan falan almıştır her uçak yolculuğunda hastalanıyor benimkiler :D
   Deniz candır yaaaa <3

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!

Blogger tarafından desteklenmektedir.