9 Ekim 2017 Pazartesi

"İnşallah oğlun olur" diye beddua etmek!

Haftasonu bizim mahallenin "bit pazarı" vardı. Bu mahallelere özel bit pazarları, Münih'te belli başlı mahallelerde senede bir defa yapılan ve benim çok hoşuma giden bir gelenek. Önceden belirlenmiş bir tarihte herkes elden çıkarmak istediği eşyasını kapısının önüne çıkartıyor, bazen ev yapımı kekler, kanepeler ve kahve / sıcak şarap servisi de oluyor. İster bisikletle, ister yürüyerek, haritada nokta şeklinde gösterilen evlerin sattıklarına bakıyor, bazen çok ucuza inanılmaz yeni ve güzel eşyalar (genellikle çocuk oyuncakları, kızaklar, kayaklar, bisikletler vs.) alabiliyorsunuz.

Ben kıyafet konusunda biraz huyluyum, ikinci el tanımadığım birinden almak ve giydirmek istemiyorum zaten Lukas hala ve daha uzunca bir süre Maya'dan kalanlarla geçiniyor, çocuk resmen bedavaya geldi. Ama oyuncak konusunda biz eşimle biraz eli açık davranıyoruz ("çocuğun oyuncaktan başka nesi var ya yazııık!" felsefesi var bizde) ve çok oyuncağı olan her çocuk gibi bizimkiler de çok çabuk sıkılmaya meyilliler (her konuda minimalist ve kontrollüyken neden bu oyuncak konusunda böyle olduk bilmiyorum ve psikolog olarak "deşmek" de istemiyorum). Dolayısıyla bit pazarlarına resmen nur yağıyor..

Bu haftasonu Greta'nın anasıyla (yahu biz baya baya yakın arkadaş olduk!) kızları alıp bit pazarına çıktık. Greta'nın anası kendine yeni bir yarı zamanlı iş kurdu, "oyuncak kiralama" işi. Yani bildiğin oyuncakçı gibi ama satın almak yerine, çok daha cazip bir ücrete 1 ya da 3 aylık dönemler için oyuncakları kiralıyorsun. Acaip iyi fikir bence. Hem ona temiz ve çeşitli oyuncaklar bakıyoruz, hem bize kızak bakıyoruz, hem de anaokulu dedikodusu eşliğinde yürüyüş yapıyoruz. (Aslında asıl bomba, Greta'nın anası 3.ye hamile! Neyse..)

Gezerken gezerken, birden 4 yaşında bir kızın sahip olabileceği en şahane (ama hakikaten ennn şahane) oyuncakla burun buruna geldik: mobilyalı 3 katlı, havuzlu, kaydıraklı bebek evi. Çok gafil avlandık, köşeyi dönünce birden önümüze çıktı. Yoksa bu tip durumlarda kimin gözü şahinse, o hemen duruma el atıp çocukları karşı kaldırıma "sürüyor".. Bu sefer şahin bakışlı Greta ile kurnaz tilki Maya ve tuttuğunu koparan Sophia bizden hızlı davrandılar ve "anneaaaaaaağ" çığlıkları eşliğinde soluğu bebek evinin önünde aldılar. Küçük kızları bilirsiniz, böyle zıplaya zıplaya sevinme halleri vardır. İşte tam o durum. Çocuklar pire gibi zıplıyor evin önünde..


Tabii bendeniz ne de olsa ortadoğuluyum, üstüne psikoloji okumuşuz, olaya böyle bodoslama dalınmayacağını biliyoruz. Önce başka şeylere bakacaksın, o asıl almak istediğin şeyle ilgilenmeyeceksin hatta "ıyyy bu da ne ya, pis mi eski mi biraz" moduna gireceksin ki, karşındaki daha baştan malını övemeyecek dolayısıyla fiyat kırılacak. Ama bizim kızlar bodoslama dalıp "anne nooooolur"a başlayınca hatta "hayır senin değil benim annem ilk gördü" diye kavgaya da tutuştular mı, olaya zaten baştan yenik başladık.. Üstelik, ben Maya'yı ikna etmişim "sadece kızak bakıyoruz" diye ve baştan hevesini kırmak için üstü pullu acaip çingene işi bir bozuk para çantasıyla da kandırmış susturmuşum, haydiiiii. Bebek evine geeeel.

Fakat ev hakikaten şahane, ayrıntılar malzeme ve işçilik korkunç güzel. Ben gördüm valla benim oynayasım geldi, "of şu kaydıraktan şöyle kaydırırım bebeği, amanın yatağın yanındaki ufacık sürahilere bak, yiriiim" moduna girdim. Greta'nın anası zaten benden tav; kadında 1 değil 2 kız çocuğu var, içi dışı pembe minnoş evciliksel hadiseler olmuş. Tam bir Alman gibi çöt diye sordu "bu ne kadar?" diye, offff ya hiç mi pazardan deve almadın kadın yaaa! Satan kadın da tam bir Alman gibi "70 euro" dedi. O an benim yelkenler indi zaten. Oha yani 70 euro, tamam çok minnoş çok güzel ama 70 euro yahu, napıyorsun kadın! Bu bit pazarı 2 euroya kayak satmış, 10 euroya bebek oto koltuğu satmış yer! 70 euro!

Fakat aslında ben bu seti malesef biliyorum, ünlüüüü le toy van marka bebek evi bu. Maya'da bu yandaki peri kızları var, 3 kız kardeşe 20 euro verdiğim için (çok belalı bir gündü; 1,5 aylık Lukas ve Maya ile kışlık palto almaya çıkmıştık, sıkılan çocuklar ve benim lohusa kafamla olay kopmuştu, basbas bağıran Maya'yı ancak bu bebekleri satın alarak sakinleştirebilmiş ve aklımı koruyabilmiştim) yani ben bu seti gayet iyi biliyorum.. Neyse kadına dedim "50 olursa alırız" (neden dedim bilmiyorum, galiba gözümü kan bürümüştü). Kadın da tabii blöfümü yemedi ve dedi "70 euro son fiyat"..

Ben pazarlık konusunda çok yeteneksizimdir. Hele o "siftah abla, içinden ne geliyorsa" cümlesi benim korkulu rüyamdır. Ama 3 kız çocuğu ve Greta'nın anası gözümün içine bakıyor! Offf ne Eminönü ağzı varmış bende, açtım ağzımı yumdum gözümü, nasıl psikolojik oyunlar oynuyorum..


Aldık sandınız di mi.. Hahahaha. Alamadık. Kadın anasının gözü çıktı 70 diyor, 69 demiyor! Hatta bir 10dk yürüdük geri geldik, bir daha denedik, yok, 70! O da bize çok geldi, aslında olay 20 euro değildi sanırım kendimizi pazarlığa aşırı kaptırdık ve iş her iki taraf için de gurur meselesine döndü. Kadın son olarak "70 son fiyat, satamazsam da kendi torunlarıma saklarım nıhahaha" diye gülünce ben bu iş olmayacak anladım ve "tamam o zaman, iyi şanslar" dedim. Tam arkamı döndüm yürüyorum (bu noktada genelde "duruuuun, tamam verdim 50'ye" gelir filmlerde ve ortadoğuda.. ama hayır, gelmedi onun yerine:) cılız bir ses şu cümleyi kurdu: "işşallaaaaa torunları oğlan olur, hiç kız torunu olmaz hıh!"

OHA.

Greta'nın anası!

Baya şok oldum. Tamam işşallaaa demedi onu ben uydurdum ama konsepte çok uyuyor napiim. Neyse Greta'nın anası ki burda bir parantez açıp, 3. (yine işşallaaa) oğlan olur diye isteyen iki kız çocuk anası olduğunu da belirteyim, beni inanılmaz şaşırttı! Yani kadının beddua edebilecek biri oluşu bir yana, oğlan olsun da gör gününü diyebilecek biri olmasına da şaştım, oğlanların bebek eviyle oynamalarını anormal görmesine de, bir oyuncak ev için düştüğümüz şu hallere de.. Vay be..!

Fakat asıl merak ettiğim şimdi şu; acaba "karma" Greta'nın anasına ne yapacak şimdi? Acaba oğlan istiyor diye 3. kızı mı verecek, yoksa öyle bir oğlan verecek ki yaramazlığından "oğlun olsun işşallaaaaa da gör gününü" lafını hatırlatacak mı? :D Ay çok merak ediyorum!!!

23 yorum:

 1. Ben baska biseyi merak ettim...
  Ay kadin niye yine hamileeeeee:)))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahaha valla ben de bilmiyorum ama kendisi 7 çocuk istermiş, geç başlamasaydım keşke, yapardım ben dedi.. şimdi 3 çocuk ve bir kedi bir de köpekte "kaldık" diyor (3. kedi ve köpek henüz yoklar ortada bu arada)

   Sil
 2. 2 oğlan anası olarak diyorum ki,bebek evi uğruna Greta'nın anası iddialı kaymış salon kadını çizgisinden :))))
  yalnız ben bu tür olayları çok seviyorum.Böyle hiç beklemedğim zamanlarda,beklemediğim insanlardan şok tepkiler :)))

  YanıtlaSil
 3. Hahahaha, ben de çok merak ettim :)

  YanıtlaSil
 4. Bence almamanız hayrınıza olmuş.mira sabahtan akşama kadar Benin'le o evle oynamamı istiyor.hiç bir zaman yermiyor��‍♀️ Başta ben de oynarım aman ne güzel dediğim şey şimdi kabusum oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahahahaah ciddi misin? ya ben noel hediyesi olarak düşünüyordum, gözüm korktu şimdi!

   Sil
 5. Greta'nın annesiyle ilk zamanlarınız da çok sevimliydi:)
  Oyuncak için Kurduğu sitenin linkini paylaşabilir misin Ceren🙏 Ben de buraya geldim, bela oldum başına:d

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. valla bu gretanın annesiyle bizim kader çizgimiz fena çakıştı :D korkarım biz yakında fazla yakın arkadaş olucaz

   Sil
 6. O gretanın değil, güllünün anasıymış sgsgshs. Burda çok var o motivasyonda çalışan anne agshshsh. Geçen bi tanesi başka bir anne hakkında konuşurken şey dedi hatta; ay kızı da çikin zaten, başka doğurmaz işalağ.

  Buz gibi soğuk su

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. amanın! :( ay benim oğlum da ilk 6 ay acaip çirkindi, şimdi ya benim gözüm alıştı ya da kargaya yavrusu anka kuşu gözüküyor lafı doğru ama gözüme lokum gibi gözüküyor, bir de bana da "yazık çok da çirkin ama küçükken çirkin olan büyüyünce güzel olur" dedilerdi :D türkçe konuştuğumu düşünmedikleri için..

   Sil
 7. Offf beddua adi ustunde kotu bir sey yahu! Nazarlik takiyor musunuz siz ailecek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takmıyoruz ama senin verdiğin mavi (gerçek nazarlık hani) hep çantamda hergün benimle ;)

   Sil
  2. Cuma günleri nazar duası da okuyorum, haftaya "üflüyorum" :D Allah korusun aslında ama nazara inanıyorum, inandıkça da güçleniyor böyle şeyler..

   Sil
 8. Merhabalar ;-)) Mari'nin bloğunda gördüm sizi, tam olarak kurmak istediğim cümleyi kurmuşsunuz, geliverdim ;-)
  "Ya bu evcilik işi hakikaten çetrefilli, bizim de my little pony" evi hikâyemiz vardı onu hatırladım. Çeşit çeşit evleri vardı bunların ve kara bahtım kör talihim neticesinde hepsini de almış bulunmuştum. Sonra oynamaktan uzun süre yılmayan kızlarımın fenalık geçirttiklerini hatırladım. O zaman zordu ama aradan yıllar geçince halâ gülümsetiyor bu evlerle oynadığımız oyunlar, iyi ki de almışım..." demeden de geçemedim.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz.. Mari'yi hortlattık şahane oldu :D Keşke "çelınc"ını da yapabilsem ama çoluk çocuk bloğu buralar, benim günlük hayatım hakikaten daral getirir okuyana :D
   Aslında sevdikleri her oyuncağa "anneaağ sen de oynaaağ" diyorlar sanırım eğlencenin paylaşımı ama tabii biz gerçek evcilik oynuyoruz kızııığm, napiim oyun evini diyemiyorum çocuğa :D

   Sil
 9. Sabah kalktığı gibi evin başına geçip hadi oynayalım diye başlıyor gün.ve ordan kalktığım anda ama sen benimle oynamıyorsun eskiden !!!!!!ne güzel oynardın diye ağlamak zırlamak .üzülme,hiç üzülme.ama gretanın anasıyla ortak alış çocuklar birlikte oynayacaksa 70değil 170verilir;)düşünsene en az 2saat yanına gelmiycek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eskiden dediği de 30 sene öncesi sanki hey Allahım, vicdan vicdaaan... 2 saat yanına gelmeyen çocuktan kork yahu, ben 15dk çocuklar ortadan kaybolunca "ya bi sessizlik çöktü eve, bi numara çeviriyorlar kesin içerde" diye koşuyorum elimi yemekten falan çıkartıp, genelde de haklı oluyorum, mesela dün büyük boyama yapıyorum diye tüm eşyaların üstüne adını yazmış, küçük de mavi ispirtoluyu almış yemiş ağzı dişleri masmavi.. Ay dur bunu yazıyım ben yaaa. Bir önceki yoruma kim ne yapsın benim günlük hayatımı dedim ama dur dur bu okunur bence :D

   Sil
 10. 70€ çokmuş ya, ev de evmiş ama bayıldım <3 geçen sene noelde mayaya Bebek evi almak için çok bakınmıştım. Fiyatlar uçuk gelmişti. Aman daha küçük, kıymet bilmez diyerekten dandiğini aldım (tahtadan ama plastik falan değil, full eşyalı, aileli:) boyadım, duvar kağıdı kapladım şahane oldu. İstersen Amazon'dan link ve benimkinin boyanmış son şeklini atarım (30 €ya mal ettim :P boyamak süslemek İçin de çocuklar yattıktan sonra bikaç saat uğraştım. Çok keyifliydi ama, hobi gibi oldu bana)

  Yerinde bi beddua olmuş bir oğlan anası olarak yorumlayayım :)) çünkü bebeklikten itibaren ne yaptıysam "kız işi" şeylerle oynamadı benim oğlan :( Bebek, mutfak, giyim kuşam falan sümük atmadı. Hele bi de şimdi kreşte tam kız-erkek ayrımının başladığı kafalardalar. İçten içe beğense bile "onlar kızlar için, bööö pembe iğrenç" falan diyip duruyor artistliğine.
  İstisnalar vardır elbet ama oğlanların çoğunun Bebek eviyle, dallı güllü şeylerle, oturup "basteln" yapmayla falan işi olmuyor. Yani beddua tutarsa erkek torunun Bebek evine kıymet vermeyeceği kuvvetle muhtemel :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süpersiiiin! DIY gurusu Başak! İyi fikir aslında..
   Maya da öyle ya, "kızlar bunu yapar, oğlanlar buna bakmasın sakın" evde bile.. Fenalık geliyor bu "straight"liğinden :D
   Lukas'ın işi gücü fişler prizler tehlikelerin adamı ama cinsiyetten mi bilmiyorum, dengelemek için fırfırlı dona talim, bakalım görücez ilerde :D

   Sil
 11. sen bir de "ay kasiyere göz devirdim ayıp ettim" demiştin, sen kasılıp dururken greta'nın anasının çingene dönmesi 2 milisaniyeyi bulmamış ahaha kibarlık, şehirlilik falan bir yere kadar tabii :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Bebek evi hepimizi gerdi, karakterlerimizi değiştirdi, Çaki'nin ev hali gibi bişeydi galiba, iyi ki almamışız yaaa

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!