6 Aralık 2017 Çarşamba

Alman tipi Noel Baba ve Krampus

Almanya başta olmak üzere, komşularımızla beraber biz kış aylarında çok eğleniyoruz.. Bence olay tamamen soğuk ve karanlık kış şartlarının insan beynine etkileri. Akdeniz'de yok böyle şeyler mesela. Kış başı laterne festivaliyle başlıyoruz, Noel baba yanında eşantiyon gelen Krampus ile devam ediyor, Fashing'le eğlencenin dibine vurup, ancak Paskalya sonrasında resmi olarak başlayan bahar ile kendimize gelebiliyoruz. Geçen yıllarda çoğundan söz ettim, Aralık yazıları içinde bulabilirsiniz ilginizi çekerse ama bu Krampus.. Bu sene ona özel yer ayırmam icab etti.

Krampus bu yandaki arkadaş. Kendisi özellikle Coca Cola'nın el atmasından sonra Amerika'da "Noel Baba" olarak tanınan, tontiş, yuvarlak, kırmızı burunlu ve beyaz sakallı, hediyeci ve neşeli adama dönüştürülmüş bulunan Aziz Nikolaus'un kankisi. Ama Krampus, Nikolaus'tan da eski aslında, bildiğin Pagan.. Pagan hikayelerindeki kışla, karanlıkla, soğukla, şeytani güçlerle ilişkilendirilmiş bir başka karakter. İnsanlar aslında özellikle kışın başlarına musallat olan kötü ruhları kovmanın onlar gibi giyinip, önce davranıp onları korkutmak olduğu fikrine varmışlar, bundan çıkmış bu hikayeler de.. Krampus da bunlardan biri, o St.Nikolaus ile takılıyor. İkisi beraber 5 Aralık'ı 6'ya bağlayan gece ev ev dolaşıyor ve iyi çocuklara hediyeler veriyor, kötü çocukları ise cezalandırıyorlar. Bir nevi okul öncesi "Judgement Day" :D Tabii 6 Aralık sabahı, öğleni hatta gecesi de etrafta bir çok Noel Baba ve Krampus ikilisi bulmak mümkün (hatta bazılarını tamamen anadan üryan olarak saunalarda da bulabilirsiniz, "true story"..)

Maya bu seneye dek Krampus'tan haberdar değildi. Bu sene bir yerlerden duymuş (kendisi anaokulunda öğretmeninin anlattığını söylediyse de inanmadım ben, inanamadım yahu, sanmam, bence büyük kardeşi olan bir çocuk yaymıştır). Neyse duymuş ve tabii her insan evladı gibi korkmuş. BAP da "ahahaha sen Krampus'u bilmiyor musuuuun, Noel Baba'nın ekürisi yaaa" diyip pekiştirdi sağolsun. Yahu anlatma "hassas, kelebek kalpli, minik yavrumuza" diyorum daha fazla gülüyor, edepsiz. "Bilsin bilsin, biz hepimiz Krampus'tan korkarak büyüdük" diyor! "İyi çocuk oldun mu bakiim?" diye fısıldayan bir Krampus, amanın, düşman başına.. Neyse Maya'ya Krampus'un hikaye olduğunu (Noel Baba'nın durumuna el atmamaya çalışarak - ne zor oldu yarebbim) anlattık, bir kaç gün üstüste sorular sordu (özellikle kötü çocukların torbaya konulup götürülmesi konusunu açıklığa kavuşturmamız gerekti) sonra nasıl bir mantık geliştirdiyse: "Krampus çoktaaaan ölmüş, yaşamıyor ki ha ha!" diyor şimdi yine de eklemeden geçemiyor: "Ama anne ben iyi çocuk oldum di mi bu sene? Noel Baba bana hediye getiricek eminsin di mi?" "Anne ben devamlı hayır demiyorum ama ara sıra hayır diyorum di mi?" falan diyor. Ben de "Bakiciyyyz, bilemem, bakalım kim gelecek?" falan diye tansiyonu yüksek tutuyorum (ayol kırk yılın başı elime fırsat geçmiş, Krampus'cupum gel seni bi öpeyim yahu - ağzın kokuyor Krampus, şu dişlerini bi fırçalasan..)

Neyse Krampus anaokuluna gelmeyecek, sadece St.Nikolaus gelecekmiş (sordum ayol napayım, kahrolsun gurbette anne olmak) ona göre gardımızı aldık. Fakat yine de bu akşam ben bu çocukları pek ev dışına çıkarmayayım, ne olur ne olmaz.. Etraf krampusla el ele nikolaus kaynıyor diyolla..

Bu arada; Maya'dan Noel baba mevzuuna şok açıklama: "Aman anneeee, sen de çok komiksin, noel baba hiç 1 tane olur mu, bir sürü noel baba var, yoksa nasıl heryere aynı gece gitsin, kimi bize geliyor kimi okula gidiyor, kimi Türkiye'deki çocuklara gidiyor!".... Yirim seni.

8 yorum:

 1. Hıristiyan Aziz Nikolaus'un gayet şipşirin tonton bir dede olması ama Pagan Krampus'un canavar oğlu canavar olması, ya da iyi Pagan sembolün Hıristiyanlığa geçmesi ama kötünün Pagan olarak kalması, bak çok doluyum bu konuda... 1. sınıfta Mitoloji dersini aldığımız biricik hocamızdan 3. sınıfta Ortaçağ dersi alıyoruz ama Ortaçağ metinlerini sadece okumuyoruz, canavarlıkla ilgili bir teoriye dayandırdık, insanların yarattığı canavarlara ilişkin benzerlikler ortaya koyan bir teori bu "Monster Theory: Seven Theses" diye bakabilirsin istersen, Krampus'u görünce o aklıma geldi, içimden geçirdim herhalde günlerden bir gün bir anneye gelenler gelmiş ve bu miti başlatmış, çocuk hayalgücü canavar yaratmaya çok açıktır ve her şeyden canavar yaratabilir zaten(ben Maya kadarken Cine 5 jeneriklerinden korkardım ve hala ürpertir beni mesela, çok saçma di mi dkfhkdj). Bir de önceki yazıda değindiğin "böbürlenmeye, zarar vermeye varmadan çocukla övünmek" meselesini bu yazıda çok güzel pratiğe dökmüşsün bence, hep cadılığını drama queen'liğini okuyoduk size gelince gördüğüm saf yanını da görmek çok hoşuma gitti :) St. Nikolaus gününüz kutlu olsun ailecek :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saf meleğimiz.. :D Ay bi gülme geldi pardon..
   O dersi almayı çok isterdim, ne şanslısın! Bizim dönemimizde (anam, ne dedim be ben.. böyle cümleye başlayanlar yaşlı olmuyor muydu?) böyle çizgidışı dersler ve hocalar öyle azdı ki..

   Sil
 2. Ben, Amerikali esimle bu Santa konusu ve iyi cocuk olmak konusunda ters dusuyorum. Evimizde bir tane elf var, heryeri dolasip izliyor kizimi, eger iyiyse Santa'ya haber veriyor. Santa da hediye getiriyor. Hic kotu cocuk yok Amerika'da. Herkese hediye getiyor. Benim de bu hikayeye dahil olmam gerekiyor. Cok zorlaniyorum dogrusu " o hediyeleri biz aliyoruz, kizim seni kandiriyoruz dememek icin" :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amerika'da bu neden bu kadar büyük olay, "ah çocuğum santa'nın gerçek olmadığını öğrendi" baya anne babayı düşündürüyor, e onu gerçek gibi pazarlayan en başta kim? coca cola.. Bu anlamda ben Avrupa'daki anlayışı yani St.Nikolaus'u daha masum buluyorum.. Ama Krampus biraz korkutucu :D

   Sil
  2. Ha bir de burda 5 Aralık'tan sonra noel baba kostümlü insan falan olmuyor, katıldığım ilk yılbaşı partisine bizde adettir ya, öyle gitmiş ve baya rezil olmuştum ben :D

   Sil
  3. Hediyeleri Christkindl getiriyor, noel baba değil, ne de olsa onun doğumgünü :D

   Sil
 3. Alman Noel kulturu ile Amerikan Christmas kulturu epey farkli. Burada o kadar koklu gelenekler yok. Bunlar bir Santa'yi bulmuslar, cocuklara yutturuyorlar. Aileler cocuklari Santa'ya inansin diye her birseyi yapiyor. Bakalim benim critical thinker kizim ne zaman baskaldiracak Santa'ya.

  YanıtlaSil
 4. Christkindl farklı Santa farklı sey ya neyse bu sene zincirlerle geleni geçeni döven krampusa denk geldik viyana sokaklarında ufff dıyorum hiç acıma yok.Bizimki santanın kucağına oturunca sakalını çekti gerçek mi diye:)) Avrupa geleneği ztn bu ve bence kesinlikle daha güzel kutlanıyor abd olayı farklı boyutlara taşımış

  YanıtlaSil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!