Bir kapı kapandı..

Regl oldum. Tam 24 ay sonunda, hamilelik, doğum ve 14 ay sonunda, en son 2015'te kaldığımız noktadan sonra. BAP "hehe yeniden çocuk yapmaya hazırsın yaniii" diye gülse de, böyle çamdan oymalı oymalı, ağır ve eski bir kapının, yavaş yavaş ama emin hareketlerle ilerleyip, son anda birden hızlanıp yüzüme tooook sesiyle kapandığını hissettim.

Bir dönem daha sona erdi.

İlk çocuğumdan sonra da tam 18 ay böyle huşu içinde geçmişti, bu sefer de 14 ay kader bana gülmüştü hatta "e artık nerdeyse 40 olduk, belki hiç olmam" diye düşünürken o bildik sıcak basması, bildik saçma sapan şeylere sinirlenme ve tolerans gösterememe hali, bildiğin kramplar ve bildiğin "ya bi tuvalete gideyim acaba?" hissi..

"Yuh Öğrenen, millet doğumdan 2 ay sonra regl oluyor da sesi çıkmıyor, 14-18 aylardan bahsediyorsun, bir de utanmadan "hazır değildim" mi diyorsun?" demeyin, biliyorum ama bakın açıklayayım, neden etkilendim..

Ben hep regl olmayı vücudumun bana "it's time to move on" (hayata devam etme zamanı) sinyali olarak algıladım. İlkinde de böyleydi, ikincide de, "regl olayım sütten keseyim" ya da "regl olayım, öyle çıkacağım bu ser totoyu kucakla yavruyu lohusa psikolojisinden" diye düşünceler içindeydim. Yani hep biyolojik saatimi, vücudumu dinleyerek atıyorum adımlarımı. Bir nevi "ooo bu sıra biraz sinirliyim, biraz elim ayağım titriyor, belki D vitaminim eksik" diye düşünmek gibi. "Regl olmadıysam henüz, demek ki vücudum hala bana "yeni bir bebek yapmak yasak, çünkü daha ilk bebeğini emzirmeli, tüm enerjini ve ilgini ona vermelisin, biyolojik olarak sen henüz hala bebek yapım aşamasındasın, süreç tamamlanmadı" diyor" diye düşünüyorum. Ha bu mantıkla 2. ayda regl olan "yeni bebek yapımına hazır" mı, hayır tabii ki. Ama işin o kısmını karıştırmayın işte, ben bebemle aramdaki simbiyotik ilişkiyi mantığa oturtma çabamda böyle bir çıkar yol buldum..

Neyse kısaca, vücudum bana "artık yeter, dışarda bir hayat var" demiş bulundu. Aynı şekilde beynim de zaten "eşek kadar oldu hala emziriyorsun, ihtiyacı olan o değil sensin dangalak" demekteydi ve tabii psikolog olmayan tarafım "ama bu benim son çocuğum, azıcık daha koynumda kalıversin, evet ihtiyacım var bu masum sevgiye, bak 4 yaşındaki artık istesen de kucağa sığmıyor gelmiyor, bırak biraz daha kokla o kavun kafayı" diyordu. Ama şimdi regl olunca, artık bir bahanem de kalmadı yani.. Eşek kadar oldu, vücudum bana "yeter ayh" dedi, eee?

Kızı 19 ay emzirdim, oğlan 14 aylık şu an hala emiyor. Sadece uyku öncesi emiyor ama emiyor. Ne kahve, alkol, ne onun uyku saatinde dışarda sürtmeler var hayatımda. Özledim bunları tabii. Ayrıca 16 tane de dişi var ve bizle sofraya oturup çatak kaşıkla yemeğini yiyor, bardaktan suyunu içiyor. E sonra, bir de üstüne emiyor.. Neymiş "uyku öncesi rahatlama" imiş, git Allasen.

Ben biliyorum, işte sorun şu: emzirmeyi bitirmeye o hazır, ben değilim. Değildim. Ama vücudum da "hazırsın işte" dedi, e beynim? Bi beynim kaldı.. Onu da ikna edersek, bu iş tamam. Bence zamanıdır..

Biraz korkuyorum, şimdi memeyi ver ağzına, yumoş olsun, küt diye uyusun rahatıma geliyordu. Şimdi memesiz neyle rahatlayacak? Maya'da şarkı söyler, sırtını karnını okşar, ellerine masaj yapardım ama 1 saat ağladığı olurdu.. Ya yine olursa..? Ağlayan çocuk kadar beni korkutan ve sinirlerimi geren bir annelik sınavı daha olmadı benim için. Ağlayan çocuktan aşırı derecede rahatsız oluyorum sevgili dostlar, bu huyumu çözemedim ama bu böyle.. Ağlayan yetişkinlerden de aşırı huylanır, sinirlenirim hatta! Bu ağlama konusu benim kişisel sorunum. Neyse dur bakalım hayatta bu ağlama konusundaki hislerimi anlayıp da değiştirmeden bana rahatlık yok galiba..

Neyse, kısaca, niyet ettim eyledim, bugün itibarıyle oğlancağızı memeden kesmeye. Vay beee, bir dönemin daha sonuna geldik iyi mi.. Bu sıra memeden çocuk kesmeye çalışan ve kendine bir yardakçı, bir kader yoldaşı, bir "ay sinirlerim çok bozuldu, biraz dertleşelim mi?"ci dost arayan varsa bana özelden ulaşsın, geçen sefer iki arkadaş kesmiştik biz bebeleri, çok güzel olmuştu, yine böyle bir "free your boobies buddy" arıyorum, ilgililere duyurulur ;)
Bir kapı kapandı.. Bir kapı kapandı.. Reviewed by Ogrenen Anne on 10:13 Rating: 5

24 yorum:

 1. Memeyi bilmem de (çünkü ağzına sürmedi hasbam :D ) ama emzik bıraktırma da çok zor be Ceren.şuan tamamen bıraktı ama be çektik yahu.ve şuan kızceğizim emzik denilen şeyi unuttu sanki hiç emmemiş bir değil beş tane ile gezmemiş gibi o derece.ama ben ben bırakamadım emziği :) her ağladığında (en az 1 saat) ah emzik can emzik şimdi olaydın da tıkıvereydim seni şu ağlağın ağzına diye iç geçiriyorum :)
  Buarada boncuk vakasından sonra kreşi bıraktık anaokuluna başlıyacak salı günü.ama gel gör ki beni yine afakanlar bastı nasıl alışacak diye 😬
  İlk regli ben 40. Günde karşılamıştım hahaha ikinci çocuğa birinciyi doğurur doğurmaz hazırmışım :)
  Ağlayan herhangi birine ben de sinirldniyorum ama Derin 7/24 aglıyor :)
  D vit eksikliği sendromlarının neredeyse hepsini yaşıyorum derininkinden ben de içeceğim.
  Çok özlemişim yaa yorum yazmayı
  Öpüyorum kuzuları ce tabi seni ayrıca mutlu noeller sizlere

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya zaten "what's dear for mommy is dear for me" kuralının tam tersi de geçerli, sen neyi istemiyorsan burnunun dibinde, işte bu ağlama olayı tam olarak böyle. Bak ben ağlayan çocuktan huylandıkça Maya'nın ağlaması da bitmedi, üstüne mızmızlığı da eklendi çünkü Murphy.. Onun için diyorum neyden çekinirsen o artarak hayatında, sanırım hayatın "öğretme" yöntemi bu, kafana kafana kakışlamak.. ben bu ağlama olayını ne zaman kendi içimde çözersem, o zaman Maya susacak, biliyorum.. Ama ben kendim bile bağıra çağıra ağlayamam, çocukken bile böyle saklanır da ağlardım.. Teyzeme çok aşırı düşkündüm, düğününde mesela masa altına girer ağlar ağlar, ağlamam bitince biraz bekler, yüzümün kızarıklığı geçsin de ağladığım belli olmasın diye düşünür öyle çıkardım masa altından. Yaş 3! Yani bu ağlama konusu benim kişisel problemim..
   Emzik sanırım memeden zor bırakılıyor, Maya'nın grubunda 4,5 yaşında bir çocuk hala okula girene kadar emzikle geliyor ama Almanlar emzik konusunda çok rahatlar, malesef bizdeki gibi "kocaman kız oldun" diyen yok..
   D vitamini çok önemli ama doz için bir doktora danış derim, gerçekten eksikse yüksek doz veriyorlar ama değilse yüksek dozdan zehirlenmeler olabiliyor..
   Ya ben de seni çok özledim <3

   Sil
 2. Birini bir ay emzirip diğerini uğraşa didine çektikçe gelmesini bekleyerek dört ay emzirebilen biri olarak konuyla ilgili yorum yapamamaktayım :D Diyerek yorumumu da yaparım. Heh rahatladım gidip yatabilirim artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. <3 Emziren emzirmeyen ya da emziremeyen ne fark eder, sonuçta hepimizden güzel anneliğin, bizlere örnek iki oğlunla ilişkin.. İş memede değil Handan'ım, ben de 1 ay bile emmemişim annemi, psikopat mı oldum (olmadın de)

   Sil
  2. Olmadın olmadın :)

   Sil
 3. hadi heyırlısı cerenko <3
  çalsın sazlar gelsin sancılar. o sancıları bile özlemiştim ben. o kadar sevmemişim hamilelik ve sonrası süreçleri demek ki hsghd.

  bu yüzden de 4. ayımda regl oldum ben. sanırım beden gerçekten beynimizin hizmetçisi.

  YanıtlaSil
 4. Cereeen ! Haller durumlar ayniii! Mail attim, yetis:))))))

  YanıtlaSil
 5. Ben şu regl kapısının kapanıp bir daha açılmayacağı günü bekliyorum! Menepoz falan sökmez bana, bitsin bu çile! Zaten başka çocuk falan da istemiyoruz!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya onu ben de bekliyorum, biraz da korkuyorum ama.. Menopoz sonrası yaşlanma çok hızlı ilerliyor ya.. Korktuğum hızlı bedensel çöküş ve hızlı sağlık kaybı :( Umarım hepimiz sağlıklı ve aktif yaşlanırız!

   Sil
 6. Bu arada sana bir sürü mesaj attım Ceren, duy beni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Noel nedeniyle internet kullanamadım, hemen bakıyorum :) <3

   Sil
  2. Ay baktım bulamadım, mail ya da whatsapp değil, acaba facebook'tan mı yolladın?

   Sil
 7. ben oğlumu memeden keseli 6 ayı geçti ama cidden anne hazır olacak bence . düşündükçe ağlıyordum nasıl yapacam diye.24 ay gece gündüz zaman mekan bilmeden emzirdim. ne zaman istediyse ulaşabildi sadece son 3 ay işe başlamıştım ve gündüz ememiyordu isteğimin dışında olarak. eğer bırakırken biraz fazla dirense on yaşına kadar emzirebilirdim :P (evet deli olduğumu düşünüyorsunuz ).ilk reglim ise doğumdan sadece 3 ay sonra oldu. kolay gelsin ;) başarılar(hülya)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzadıkça zorlaşıyor, ben 1 yaş civarını çok uygun buluyorum bu nedenle, zaten doktorlar burada 1 yaştan sonra gerek yok kes diyorlar direkt..
   Deli olduğunu düşünmüyorum tabii ki :) Bazen anne ile bebek arasındaki en güçlü bağ emzirmek oluyor, bana da oldu, ikinci çocuk olunca memede uyutmak, memede sevmek okşamak tek şans olabiliyor ilkinden anca o zaman fırsat kaldığı için.. :)

   Sil
 8. Ayy Cerenciğim gerçekten çok karışık hislerin yaşandığı bir süreç :’( maşallah iyi emzirdin 14 ay! Şimdi belki uyuturken biraz sıkıntı olabilir, onu da bir haftada rutine oturtursunuz inşallah. Tamam hasta olup, diş çıkarıp hiç bir şey yemediği zamanlarda iyi oluyor ama artık sen de hakettin fücudunun kontrolünü tekrar eline almayı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. An itibarıyle 15 :D ama bitecek, inanıyorum..
   Çıkacak diş kalmadı yahu 16 tane dişi var adamın! Son 4 zaten 2 yaş civarı çıkıyor o zamana kadar uzatmayayım bence :D Hastalık ve uçak yolculukları beni de geren kısım.. Hani inşallah layıkıyle bitiririz bu işi en kısa sürede!

   Sil
 9. Regl diye bir seyin varligini unutmustum. Simdi sen deyince bir tuhaf oldu, amaaan ne gerek var, boyle ne rahatmis diyorum. Ikinci cocuga hic hazir olmayanlar o defteri kapatsa, zihin hormonlara hukmetse ne guzel olurdu. Neyse, saglik olsun, gecmis olsun.:)

  Meme biraktirma icin konusacak tecrubem yok. Ama iyi ki o susturucular varmis.:)

  YanıtlaSil
 10. Ooo büyük adım gece kesintisiz uyku falan..hatırladımda şimdi emmeyi bıraktığı zamanı.Vee tabi merakta ettim nasıl gitti bakim bu süreç? Bu arada doğum sonrası ilk regl zamanlaması okdr kötüydü ki unutamıyorum hiç:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ennnn büyük adım hem de, tüneldeki ışığa kavuşmak! :D Henüz kvuşamadık..
   Ay çok merak ettim bak!

   Sil
 11. Ben de bebe yapicam Ö.A. Kitabi bekliyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kitabı yazınca sen bebe yap :D

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!

Blogger tarafından desteklenmektedir.