Yoğun anneler için öneriler 1: Zaman planlaması

Çocuksuz avare, çal patlasın vur oynasın günlerin aksine, çocuklu hayatta geliştirmeniz gereken en önemli yetenek bence zaman planlaması ve iş bölümü. Yoksa "hiçbir işe yetemiyorum, herşey yarım yamalak ve ben hep çok yorgunum" hissi asla bitmez. Çok basit bir planlama ile, temizlikçi ya da çocuk bakıcısı ya da her hangi bir dış yardım olmadan, ev idare etmek aslında son derece kolay. Buyrun, Öğrenen Anne'den öneriler:

1. Söz uçar, yazı kalır; mutlaka yazılı planlama yapın. İşleri "beyin fırtınası" dediğimiz yöntemle, aklınıza geldiği gibi sırasız, karışık bir şekilde yazın. Düşünce aşamasında gruplamaya başlamak, yapılacak işleri örneğin "ev işleri", "çocuklarla ilgili işler", "bürokrasi ve evrak", "kişisel yaşam" gibi konulara bölüp, alt maddeleri ayrıntılandırmak önemli. Mesela ev işlerini ele alırsak, benim haftalık listem şu şekilde:

- Bir defa dipköşe (2,5 saat) bir defa sadece elektrikli süpürge (30dk) temizlik. (Ö.A.)
- Haftada 4 defa çamaşır yıkanması, kurutulması, yerlerine yerleştirmek (4x15er dk). (Ö.A.)
- Haftada 2 defa çocukların yıkanması (nisan-ekim arası bu 5-7 sefere çıkıyor tabii). (2x1 saat). (Ö.A.)
- Her sabah günlük alışveriş (40dk) ve akşam yemek pişirilmesi (1 saat). (Ö.A.)
- Her sabah Maya'nın kahvaltı ve öğle yemeği beslenme çantasının hazırlanması (30dk). (Ö.A.)
- Yönetim işleri, ev idaresi ve bürokratik işler (Haftada 2 saat). (Ö.A.)
- Çöplerin ve geri dönüşümün çıkarılması (4x10ar dk). (BAP).
- Alman bürokratik işleri ve evrak takipleri (15 dk). (BAP).
- Evdeki tamirler (15 dk). (BAP).
- Haftalık genel alışveriş (1 saat). (BAP).

Buna ek olarak, bu haftaya özel maddeler şunlar:
- Maya'nın spor, kütüphane (2x1,5'ar saat) ve 3 farklı oyun buluşmasının gerçekleştirilmesi (3x3 saat). (Ö.A.)
- Lukas'ın oyun grubu (1x2,5 saat). (Ö.A.)
- C.'un ölüm yıldönümü, çiçek alıp mezarlık ziyareti (1 saat). (Ö.A.)
- Salı sabah 6.30'da L. ile spor salonu (45dk + 15dk yol) (Ö.A.).
- S.'nin sergi açılışı (2,5 saat). (Ö.A.)
- K. ile kahvaltı (2,5 saat). (Ö.A.)
- BAP gece çıkıyor (3 saat).
- Family A. ile akşam yemeği (2 saat). 

Bunlar "mutlaka" yapılması gerektiği için yanında "-" işareti var ve yapıldıkça "+"ya dönüşüyor. Bir de "mümkünse" listem var, bunlardan planlananlar "mutlaka" listesine aktarılıyor. Bu listede şu maddeler oluyor:

- Maya'nın oyun / arkadaş / etkinlik buluşmaları (haftalık minimum 2 x 2,5 saatlik buluşma)
- Haftada 3 defa spor (hem Ö.A. hem BAP, 45'er dk).
- BAP ile "night out", çocuklar için bakıcı ayarlanacak (minimum 15-20 günde bir) 
- Haftada 1 özel arkadaş buluşması / grup buluşması (hem Ö.A. hem BAP için gerekli)
- Günde 1 saat özel zaman (kişisel bakım, özel işler, okumalar, eğitim ve hobiler, blog ve sosyal medya)
- 3 haftada bir, çocuklar ve eş olmadan, "mutlaka yapılması gereken maddeler olmadan", gün içinde 3-4 saatlik yalnızlık ve özgür zamanlar. Listemdeki en kıymetli madde de bu son madde aslında :D

Tabii tüm bunların yanında, aylık ve yıllık listemde de bisikletler ve arabanın bakım ve servisi, benzin ve yıkama işleri, Nisan-Ekim arası dönemde aylık cam ve balkon temizliği, 6 ayda bir de halının ve koltukların makinalı temizliği gibi maddeler var. Onlar planlayıcımın "hatırlatıcıları", yani rutin sağlık kontrolleri, önemli günler gibi maddelerin arasında, özel "yıllık" kısımda yazılı. 

Gördüğünüz gibi, daha planlama aşamasında o işin yanına ne kadar zaman alacağını ve kimin yapacağını yazıyorum. Daha sonra bunların öncelik sırasına konması ve ne zaman yapılacaklarının planlanması geliyor. İşte bu aşamada 2. madde çok önemli:

2. Ajanda ya da planlayıcı kullanın. Günümüzde bir çok kişi dijital ajandaları da çok verimli kullanıyor ama ben hala eski sistem baskılı ajandalardan vaz geçemiyorum. Sanırım son 10 senem ajandalarla geçti ve özellikle "bullet journaling" konusunda iddialıyım. Linke tıklarsanız çok ayrıntılı öğrenebilirsiniz bu işi ama özetle; bir ajanda alıyorsunuz ve önceden günlük, aylık, yıllık olarak ayırdığınız ve belirli önem listelerine, alacakları zamana ya da önceliklere göre bölümlendirdiğiniz işleri çeşitli sembollerle belirliyor, efektif ve verimli bir "programlama" yapıyorsunuz (yandaki örnek foto). Benim ajandam ise, altta rastgele bir sayfasını gördüğünüz, bildiğiniz ofis tipi yıllık ajanda. Arka ve ön sayfalarında, daha genel aylık ve yıllık planlarım, seyahat ve tatil programım, özel gün ve hatırlanması gereken şeylerim için ayrı bölümleri olmasına özellikle dikkat ediyorum. Süslü renkli ve pahalı ajandalar yerine bu tip bir ajanda benim daha çok işime yarıyor ama motivasyon olması için ilk ajandanızı o tip sevimli ajandalardan almanızı öneririm. Çantanıza da sığacak bir ajanda olursa, kullanma alanınız ve olasılığınız genişler. Benimki evde, eşimin "özel ofisin" diye dalga geçtiği mutfak tezgahının bir köşesinde duruyor, her gün en az 3-5 defa başvurduğum için yeri "özel" :) 


3. Maddeleri yazarken hayatınızı sadece ev (iş) ya da çocuklar üzerine değil, kişisel ve fiziksel bakım, psikolojik sağlık, sosyal ilişkiler gibi "bütüncül yaşam" konularını da düşünerek oluşturun. Eviniz süper temiz ama iç huzurunuz yoksa, kendinize zaman ayıramıyorsanız, arkadaşlarınızla görüşemiyorsanız, eşinizle ilişkiniz tamamen ev ve çocuklar üzerine kuruluysa, bunları değiştirmek için "yaşam planlayıcı"ya ihtiyacınız var demektir. Ajandalar, sadece zaman planlamasına değil, geniş vadede yaşamın planlanmasına ve düzenlenmesine yararlar.

Bu tip yazıları seviyor musunuz bilmiyorum ama hoşunuza gittiyse ve işinize yarayacağını düşünüyorsanız, "yoğun annelere öneriler" diye bir bölüm açabilirim ve bir sonraki yazılarımı "evde iş bölümü", "minimalist yaşam", "sıradan olmadan rutini sağlayabilmek" ya da "yemek planları", "çalışan anneler için hızlı temizlik", "delirmeden çocukları evden çıkmaya hazırlayabilmek" ya da "eşinizle, anne babanızla ve arkadaşlarınızla çocuk dışında bir şey konuşabilmek" vs. :) gibi konular üzerine yazabilirim.. Fikirlerinizi ve konu önerilerinizi bekliyorum.
Yoğun anneler için öneriler 1: Zaman planlaması Yoğun anneler için öneriler 1: Zaman planlaması Reviewed by Ogrenen Anne on Mart 16, 2018 Rating: 5

20 yorum:

 1. Aç lütfen cereniko hiç bir şeye yetişemiyorum

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. :) yani ajanda alınca herşey çözülecek gibi yazmışım di mi.. ama bir yerden başlamak lazım..

   Sil
 3. yaz ceren bu konuda yaz nolur..

  YanıtlaSil
 4. Ozellikle yemek plani , yani haftalik menu denedim Amca ogun oyazani istemedi canim. Yada yapmasi zor olan seyleri ust uste yazmistim . Yani hem az malzemeli hem yapmasi kolay hemde yemekten bikmiycAgimiz ( ve dengeli beslenmeye uygun) bir duzen kuramadim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yemek planlarını günlük değil haftalık yapıyorum, cts alışverişinde eşime malzemeleri aldırıyorum ama yemekleri güne ayırmıyorum, hangisi kafama eserse.. Ama haklısın bizde de 20 yemek var dönüşümlü devamlı.. Buna eğilmek lazım..

   Sil
 5. yaziniz ceren hanimcigim, vallahi ne guzel olur, ben plani agendayi severim, yaparim, demek tek deli ben degilmisim dedim kendi kenndime, icime su serpildi. saka bir yana, cok iyi olur, sevgiyle...

  YanıtlaSil
 6. Bayıldım yazına :) ben de bu sene ajanda istiyordum, eşim yeni yıl hediyesi olarak aldı :)) okulda kullanıyorum, vergi-kira-kreş ödemelerini yazıyorum, alışveriş listesi yapıyorum. Telefona alarm kuruyorum. Yine de unuttuklarım oluyor ama bu yöntem %80-90 işe yarıyor. Senin listeler tam detaylı, daha işlevsel. Örnek alsam iyi olacak :)

  YanıtlaSil
 7. Biz dijital ajanda kullanıyorduk ama herkesinki kendine, birbirimize önceden konuşarak haber veriyorduk. Fakat som bir kaç aydır ikimizin ortak kullandığı bir ajanda app yükledik, kim eklerse eklesin ikimiz de görüyoruz çok kolaylaştırdı hayatımızı. Ancak bu aralar hastalıklar, çok yoğun doğumgünleri, haftasonu gezileri derken ev düzeninde ipin ucu kaçtı, rutin bozuldu toparlamakta çok zorlanıyorum. Bugün üç yıl aradan sonra (ki onu da sadece 2 kere çağırmıştık) temizlikçi geldi ams ben yine beğenmedim 😖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temizlikçinin iyisi hayat kurtarıyor ama ben de bulamadım kendim hem daha hızlı hem daha efektif yapıyorum ama işte "zaman bulabilmek" bu işin en önemli ilk adımı..
   Dijital ajandaları özellikle çalışan insanlar için öneriyorum, eşim çok mutlu mesela iş yerinde herkes herkesin ajandasını "genel" özelliğiyle görebiliyor, bir deözel kısım var onu kimse göremiyor, şahane ama işte ben eski kafa, kalem kağıt üstü çizilecek vs.. Oyunlu :D

   Sil
 8. Evet böyle bir bölüm açmanızı istiyorum ,zira hayatımdaki herşey yarım yamalak ruh sağlığımı korumak için bir düzen ve disipline ihtiyacım var.

  YanıtlaSil
 9. Bölüm açılsın diyenlerdenim. Ben de planlama çok yaparım; ama kimse uymaz. Bu sebeple ben de saldım gitti. 2 çocuk ve başka bir ülke olunca, bilirsin adam akıllı yardımcı da yok buralarda, iyice kaçırıyoruz ipin ucunu. Özel istek konum “ ajanda yaptım, ben uyguluyorum diğer bireylerin uygulamasını nasıl sağlarım” olsun :))
  Sevgiler!

  YanıtlaSil
 10. Ayyyy yaz Ceren, noolur yaz!!! Minimalist yasam ve yogun annelere öneriler benim basliklarim! Evi kusa benzettim ata ata ama hala minimalist falan degilim, kendimi planlı zannederdim cocuktan sonra bütün iddiami kaybettim bu yogunlukta. Hevesle bekliyorum!

  YanıtlaSil
 11. Yaşasın, çok mmotive oldum, tamam hemen bu konuyu açıyor ve ne yazacağıma dair listemi yapıyorum hahahaha Önce liste sonra iş..

  YanıtlaSil
 12. Delirmeden 2 cocukla evden çıkabilmek ve evde iş bölümü de benim favorilerim ceren..yazıların cok iyi geliyor.sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tam oradan başlamayı istiyordum ben de.. :)

   Sil
 13. kesinlikle benzer yazılar süper olur ellerinize sağlık ;)

  YanıtlaSil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!

Blogger tarafından desteklenmektedir.