Çocukla Seyahat - Bursa

Yeni bir fikrim var, bir şehirde çocuklarla yapılan aktiviteleri, gidilen yerleri, ipuçlarını topladığım bir "çocuklu kent rehberi" serisi düşünüyorum. Konuk yazar olmak isterseniz, şehrinizi ve şehrinizde yapmaktan zevk aldığınız aktiviteleri paylaşmak isterseniz lütfen email adresime yazın, uzun ve düzgün cümlelere illa ki gerek yok, madde madde de yazıp yollayabilirsiniz, ben yazıya dönüştürürüm. Haydi kolları sıvayalım, kent rehberlerine başlayalım!

Bursa benden gelsin ama sizden de eklemeler bekliyorum.

Bursa'da gitmekten çok zevk aldığımız yerler şunlar:

Aktivite ve eğlence:
- Bursa çocuk tiyatroları bence harika oyunlar sergiliyor. Tayyare Kültür Merkezi, Adile Naşit Tiyatrosu ve Mavi Balon'u öneririm. Eğer Heykel'e eski şehir merkezine giderseniz, Koza Han'da bir kahve molası şart!
- Bursa Şehir Müzesi, Bursa Bilim Merkezi güzel müzeler.
- Uzun süreli kalışlarda (ben 15 gün için özel fiyat almıştım) My Gym'in çok güzel aktivite programları ve hem spor hem kültür gezileri içeren yaz okulu var. Özellikle tenis ve yüzme öğrenmek için ideal ve bebeklerden büyük yaşlara dek programları var.
- Aquababies Bursa şubesi ile de 15 günlük fiyat alınabiliyor ya da anlaşırsanız günlük yüzme aktivitelerine katılabiliyorsunuz.
- Denemediğim ama bana önerilen Bursa'nın çocuk kukla tiyatrosu ve masal atölyesi ve kitapları için de Annemio Balat ve Oyunbaz Sanat Atölyesi güzel seçenekler olabilir.

Çocuk dostu yeme içme:
- Mudanya'da deniz kenarında yürümek ve denize taş atmak, kabuk toplamak, deniz kenarındaki ufak kahvaltı evleri ve özellikle yazın tam denizin kenarındaki bahçesiyle Kıyı Balık. Kışın ise balıkçı olarak eski Mudanya yolu üzerindeki "Cafeman"ı önereceğim, çok taze ve lezzetli. Bahçesi de çocuklar için çok keyifli.
- Geçit Uzay Pastanesi, Misi Köyü, Doburca'da dere yanındaki tahta masaları ile "Dere Bahçe", Ayanoğlu Mandıra, Özlüce bölgesindeki Nevale Pastanesi kahvaltıları ve çocuk dostu oyun alanları ile çok keyifli.
- Haflinger Çifliğinde ata binilebilir, ağaçlar altında yapılan kahvaltı ve çiğbörek fena değil.

Doğa ve şehir gezileri:
- Tabii ki yaz kış teleferikle Uludağ ;) Yeni bir Extreme Park da açıldı.
- Hayvanat bahçesi ve Botanik parkı haftasonları umumi mangal alanına döndüğü için kat-i surette uzak durulması gereken yerler ama haftaiçi gündüz çok sakin ve çok güzel oluyor. Aynı şekilde şehir içindeki Kültür Park'taki aktivite merkezi de çok keyifli. Bir de Carrefour mağazasının karşı köşesinde önünde park yeri de bulduğum kocaman kaydıraklı bir park gördüm, benim bile eğlendiğimi itiraf edeceğim.

Bir de özel seçenek; çocukluktan mahelle ve okul arkadaşım sevgili Mimar Sebla Arın'ın "Çocuk ve Mimarlık" atölyeleri var. Yoga ile Mimariyi de birleştirdiği çok güzel kısa ve uzun soluklu atölyeler bunlar. Yine "Oyun engel tanımaz" isimli belediye destekli bir atölyesi var. Sebla bu atölyeleri İstanbul'da da yürütüyor, gerçekten çok keyifli ve eğitici çalışmalar yapıyor, ilgilenenler mutlaka kendisiyle iletişim kurmalı..

Benden bu kadar.. Sizlerden gelen önerileri de yorum kısmına bekliyorum. Diğer şehirler için lütfen blogdaki iletişim adresimden benimle bağlantıya geçin ve çocuklu şehir rehberleri serimizi zenginleştirelim!
Çocukla Seyahat - Bursa Çocukla Seyahat - Bursa Reviewed by Ogrenen Anne on Aralık 07, 2018 Rating: 5

2 yorum:

  1. Merhaba, ne güzel bir öneri yazısı olmuş. Çocuğum yok ama yine de ilgiyle okudum. Kendim gitmedim ama eşim ve arkadaşlarımın severek gittikleri SuKayPark'a da yaz - bahar aylarında gidilebilir. Bildiğim kadarıyla her yaş için ayrı su kayağı vb aktiviteler var.

    Bir de Funtolia diye bir yer var, içinde büyük aktivite parkları, laser tag vb gibi oyunlar var. Kuzenlerim burayı çok seviyor onlardan biliyorum :)

    Sevgiler :)

    YanıtlaSil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!

Blogger tarafından desteklenmektedir.