18 Haziran 2013 Salı

Bebeğin ilk kez dışarıya çıkması

Yenidoğan ilk kez ne zaman dışarıya çıkarılır? diye merak ediyorsanız, cevabı siz kendinizi doğum sonrası ne zaman güçlü ve yürüyüşe hazır hissederseniz o zaman'mış. Hani bizim ülkemizde bebekler 40'ı çıkmadan evden çıkartılmaz ya, burda öyle bir inanış yok ve açıkcası ben de kendimi 40 gün eve kapalı düşünemiyorum doğrusu.. Hele şu güzel güneşli günlerde!

Ebemiz, bebekler ne kadar çok dışarıda zaman geçirirlerse o kadar çabuk gece-gündüz farkını anlarlar diyor. E tabii mantıklı, anne karnında gece-gündüz farkı mı vardı, Maya da ilk günlerde "gecelerin kadını" modunda, "eee, büyün sabah uyudum, eğlendirin beni yahu" diye bizi perişan ettikten sonra, kendisine uzun uzun dünyanın güneş çevresinde ve kendi çevresinde neden döndüğünü anlatmak ve bir gece-gündüz farkı eğitimi vermek şart oldu. Hastaneden çıkışımızın 2 gün sonrasında, Maya 5 günlükken, Beyaz Atlı Prens'in koluna girdim ve ailecek ilk biergarten (bira bahçesi, burda yaz aylarının en güzel yanı bu) maceramıza atıldık. O gün bugündür de Maya'yı her gün en az 1 saat dışarıya çıkarmaya, sabah ve akşam yemeklerinde de pusetiyle balkonda yanımızda tutmaya özen gösteriyorum.

Dışarıya çıkmamız 3 farklı şekilde vuku buluyor ve benim de Maya'nın da en çok sevdiği "sling içinde gezmek". Bizde köylü kadınların bohça yapıp bebeklerini içinde, karınlarında ya da sırtlarında taşımaları ve aynı zamanda da tarlada çalışmaları dışında bu "bebek bohçalama" işi pek yaygın değildi. Bohçaların daha modern hali olan "kanguru"lar kullanılıyor ama sling kullanan pek yok. Bu işin öncülerinden Ceyda Düvenci, bebeğini slingde taşıdı diye az mı toplumsal tepki çekti, canavar anne ilan edildi hatırlarsınız. Hatuncağız "yahu ben bebeğime kötü bişey yapar mıyım" diye diye dilinde tüy bitmişti ama medyada ve halk arasında "canavar kadın bebeği sıkı sıkı sarmalamış, boğacak, öldürecek, kemiklerini kıracak, un ufak edecek" tepkilerinin ardı arkası kesilmemişti. Lakin, hatunun bir bildiği varmış, bu sling olayı çok harika bir olaymış! Sling yeni doğan bebekler için çok yararlı, çünkü anneye yakın olmak, nefesini, kalp atışını ve sıcaklığını duymak bebekler için psikolojik rahatlama sağlıyor, bebeğe güven veriyor ve sakinleştiriyor. Ebemiz "evde bile kullanabilirsin, iki elin de boş olacağı için hem sen özgür olursun, hem bebek rahat olur" bile diyor. Maya sling içinde bol bol geziyor ve gıkı çıkmıyor. Yeni doğan için en uygun sling bağlama yöntemi şu yandaki fotoğraftaki gibi bebeği önde ve tamamen sling içinde tutmak.  Ancak bebek kafasını kendi tutmaya başladığı zaman başını sling içinden çıkarabiliyorsunuz, öncesinde başının da sling içinde desteklenmesi gerekiyor. Ayaklar ve kolları çıkarmak ya da sling içinde tutmak size kalmış. Önemli olan bir başka nokta, bebeğin başının sizin çenenizden 10cm. aşağıda olması, bu sayede hava akımı rahat sağlanıyor ve siz de daha rahat eğilip doğrulabiliyorsunuz. Bunun dışında, sling sıkı olmalı ki bebeği iyice kavrasın, anne rahmindeki hissi sağlasın. Kumaşlar koton olduğu için nefes alma problemi yaratmıyor, korkmadan sarmalayabilirsiniz. Sling'i ben çok rahat kullanıyorum, Beyaz Atlı Prens bu rengarenk bohçayı giyer mi endişesi yaşadığım için kanguru da almaya niyetlenmiştik ama açıkcası onun da çok hoşuna gitti, göbeğinde kanguru misali taşımak Maya'yı. Şimdilik kanguru almayı düşünmüyoruz, belki kışa doğru, Maya büyüyüp ağırlaştıkça..

İkinci yöntem, bebek arabasına da uyumlu olan araba koltuğumuz Maxi Cosy içinde gezmek. Bu özellikle kısa gezmeler için iyi oluyor çünkü fiziksel açıdan bebeğin bu tip koltuklar içinde 2 saatten fazla zaman geçirmesi zararlı diyorlar. Bu tip araba koltuğu ve ana kucağını 1 yaşına kadar kullanabiliyorsunuz, sonra bir büyük boya geçmeniz gerekiyor.

Son yöntem, puset içinde gezmek. Puset oldukça büyük ve ağır olduğu için genellikle uzun yürüyüşlerde ya da Maya'nın uyumasını istediğimiz bira bahçeleri, cafe gibi insan arası mekanlara giderken kullanıyoruz. Maya ilk 6 ay boyunca pusetini yatar pozisyonda kullanacak, oturmaya başladığında ise daha farklı bir açıyla, daha çok şey görerek gezmesi mümkün olacak. Pusetin bir başka avantajı da alt bölmesini alışveriş sepeti olarak kullanabilmeniz ve şemsiye, yağmurluk gibi yan ürünleri kullanabilmeniz. Ayrıca biz balkonda otururken ya da misafirlikte Maya'yı içinde uyutabileceğimiz güvenli bir ortam olarak da görüyoruz.

Nasıl çıkartırsanız çıkartın, bebekleri mutlaka bol bol açık havaya çıkartın fikrine tamamen katılıyorum. Maya resmen dışarının kokusundan, kuş seslerinden, sıcaklık ve aydınlık farkından anlıyor ve gıkı çıkmadan keyifle geziyor. Eve girene kadar tabii, eve girince ilk iş bir yaygarayı basıyor, artık bahtımıza ne çıkarsa; bez değişimi, beslenme, gaz.. Tüm bunların dışarıdayken olmaması da "ya hatun bizi şimdiden parmağında oynatıyor sanki?!" paranoyası yaratmıyor değil valla :)

2 yorum:

 1. Selamlar,
  Pusetinizin marka & modeli nedir? Malum tam yatan puset bulmak bir sorun. Üreticiler doğumdan itibaren diyorlar ama bazıları gerçekten "tam yatar"a bile yakın değil :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugaboo marka kullanıyoruz. Çok memnunuz. Bu konuda daha önce yazmıştım: http://ogrenenanne.blogspot.de/2013/04/en-iyi-bebek-arabas.html
   Yakında bir başka yazı daha yazacağım, yine tam yatan seyahat pusetleri hakkında. Biz Maclaren Quest aldık, memnunuz.

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!