0-2 yaş için ninni ve şarkılar

Bizim kızın opera sanatçıları gibi bir sesi var, hep bahsediyorum ya.. Şaka maka, kızı galiba opera sanatçısı edeceğiz de gerçekten, eskiden beri mırıldanırdı ama artık baya baya melodisiyle, sözüyle şarkı söylemeye başladı bizim "Zekiye Mürmeyen". Bu haftanın şanslı numarası ise "Beethoven 5. Senfoni". Ayh ciddiyim. Bizim kız da herkesin çocuğu gibi "züpper" ve de "deha" tabii, yok ayol, çocuk tv izlemeden, bilgisayar ekranını tanımadan büyüyor ya, müziğe sardırdı yazık, n'aapsın.. Evde "ta ta ta taaaaaa" diye dolanan bir tıfıl düşünün, saç baş dağılmış.. Halimiz komedi. Beethoven görse, o bile - ki kendisi bilirsiniz adım adım sağır olmanın da getirdiği hınçla son derece sinirli bir insanmış - gülerdi haline..

Zavallı Beethoven, insanın müzik dehası olup duyamaması ne kadar acı. Bir çok bestesini tamamen sağırken yaptığını, müziği beyninde gördüğünü biliyor musunuz? Geçen sene Sting ile yapılan bir nöropsikoloji deneyini okumuştum da, onun da beyninde çalıyor gerçekten de müzik, o da "ben notaları duymuyorum, görüyorum, yaşıyorum" demişti zaten.. Neyse dağıldık yine. Müzik önemli.. Maya ilgi duyarsa çok sevinirim ve desteklerim tabii ama o istemedikçe hiç de 3 yaşında Kuzey Koreli zavallı çocuklar gibi keman virtüözü, piyano sanatçısı olsun diye de bir hayalim yok. Evde bir sanatçı (baba) yeter bize, sanat zor iş azizim.. Çok stresli. Neyse yine dağıldık.

Maya şimdilik bana ve teddy'lerine aryalar düze dursun, aslında bu durduk yere şarkı söyleme hali bizim ailede genetik galiba. Annem mesela devamlı ağzında bir nçık nçık nçık'la hem bateri çalar hem yemek yapar, büyük teyzem deseniz zaten kendisi keşfedilmemiş diva, Maya'ya ilk döt devirmeyi, gerdan kırmayı öğreten ve 1 yaşındaki yavrumu bedensel estetik ve ritm konusunda odun kadar beceriksiz Alman tıfıllarının yanında oryantal yıldız eden de odur. Babam deseniz hem "yaw bu Maya kızın heryeri ayrı oynuyo" der, hem de kendi cerrahtır, ameliyatlara radyosuz girmez, gözümde hem oynayan hem ameliyat yapan doktor ve hemşireler.. E ben de duşta banyoda bir yıldızım kendi çapımda, ayrıca doğduğu günden bu yana o bağırdıkça ben ona şarkılarla yaklaştım ("benim de canım var, ben de insanım" 0-7 ayın hit şarkısıydı mesela), bir ara günün 20 saati durmaksızın şarkı söyler vaziyetteydim (evet otobüste, trende de) yani kızı çekirdekten yetiştiriyoruz. Bu oynak kıvrak Türk kültürüne tezat babası ve ailesi bile Maya tarafından zorla dansa kaldırılıyor, iki elinin işaret parmağı ile totoyu aynı yönlerde yana sallaya sallaya "hadi şarkı söyle" diye emrediliyor, ay Elfgillerden kaynanamı bile gerdan kırarken gördüm ya, durum çok matrak! Ailecek zilleri taktık oynuyoruz yani. Yok ama tırlatmadık, şarkılar ve müzik çocuğun psikososyal ve bilişsel gelişimi için çok yararlı ayrıca özellikle bebeklik döneminde dil gelişimine de olumlu katkıları olduğu biliniyor.

Şarkıları nerden buluyoruz derseniz, ben çoğunun sözlerini uyduruyorum, bazen sözlere beste dahi yaptığım oluyor, bazı "eser"lerimi Nil Karaibrahimgil'e öykünerek kayda bile aldım vallahi, belki ilerde keşfedilirim kim bilir (Woody Allen'ın son Roma filminde miydi o banyoda keşfedilen adam gibi; hani banyo olmadan söyleyemiyor, sahneye banyo kuruluyor her sefer adam hem yıkanıyor hem konser veriyor falan, bana uyar!)

Şu şarkılar çok revaçta, melodisini bilmedikleriniz olabilir, youtube'dan ekliyorum. Ben burdaki videoları izletmiyorum Maya'ya ama siz izletiyorsanız, bazıları hakikaten sevimli. Yine aklıma gelenler olunca ya da hatırlatırsanız onları da zevkle eklerim.

- Ali babanın çiftliği (unicorn kişnemesi de dahil, her tür hayvanla 1 saate dek uzatabilmeniz mümkün) ve mantığı Old McDonald had a farm ile aynı biliyorsunuz.
- Arı vız vız vız (Maya'nın ilk şarkılarından tabii) ve küçük kurbağa
- Ah dede vah dede (bu benim çocukluğumdan bir şarkı, bayılırım sözlerine, maya'nın ilk kelimelerinden biriydi tabii dede, babam mest)
- Küçük kardeş minik kardeş Can Can Can (özellikle hepsi mutlaka çok sevimli olan Can'lar için)
- Benim adım kelebektir (bu da benim çocukluğumdan özel bir şarkı, çok bilinmiyor sanırım hiç link bulamadım)
- Sevgili Izzy'den Somewhere over the rainbow u da unutmayalım, Maya ilk araba radyosunda dinledi ve resmen ağzı açık, gözler faltaşı, bitince "bi daha bi daha" diye haykırdı! Tüm zamanların en güzel şarkısı ve sesi bence..
- Hazır bu romantik hisli havaya girmişken, bizim evlilik şarkımız da olan (romantik eşim rica etmiş, Fiji'de adanın yerlileri gitarlarla çalıp söylemişlerdi, ayyyh içim hıpladı bak) You are my sunshine ı da ekleyeyim, Maya'ya sözlerini azıcık değiştirip you are my bambino" şeklinde uyarlıyorum ki koca "aaa ooo bizim özelimizdi ooo" diye kıskanmasın :P
- Mini mini bir kuş (bu linkte diğer Türkçe şarkılar da var, ilginizi çekebilir belki) ve Daha dün annemizin (klasiiiiiik, bayılırızz, hele de Twinkle Star versiyonunun hastasıyız)
- Row row row your boat (sonuncusunu kocama marry me marry me marry me diye söylediğim de oldu çok)
- Fış fış kayıkçı'yı da unutmayalım, özellikle oturmaya başlama döneminde yardımcı oyundur
- Alouette (Maya'yı Türkçe, İngilizce, Almanca yetiştiriyoruz ama o ilk kelimelerinden birini Alouette sayesinde Fransızca olarak söylüyor, biz dumur tabii)
- Frere Jacques (Fransızca eğitimine devam)
- 10 green bottles (bu da kolik günlerinde 100'den geriye saymalı versiyonuyla söylenebiliyor)
- 5 monkeys jumping on the bed (aynen, isterseniz 6352 maymunu yatakta zıplatıp durabilirsiniz)
- Itsy bitsy spider (bu da evde örümcek gördüğümüz ve dakikalarca izleyip sonra balkona attığımız bir gün gelen bir şarkı)
Swimming in a pool (bu da yüzme kursuna gitme sırasında ve banyoda söylediğimiz bir şarkı)
- Wheels on the bus (bu video korkunç, tam 54 dakika, oyh)
- Susam sokaği Ernie ve Bert'ten vazgeçilmez Thats what friends are for ;)) Buna hala kahkahalarla gülüyor olmam normal mi bilmiyorum ama!?!
Veeee en sona en bomba: manha manha (ve tabii ki Maya devamlı manha manha! kısmını söylüyor ve biz de o pembe yaratıklar misali du du du dudu kısmını.. e biri size manha manha deyince durmak olur mu?!)
0-2 yaş için ninni ve şarkılar 0-2 yaş için ninni ve şarkılar Reviewed by Ogrenen Anne on Şubat 05, 2015 Rating: 5

26 yorum:

 1. Hahaaa süper kız Maya! :)
  Ege de hemen hemen aynı şeyleri dinlemeyi seviyor. Tüm şarkıların tüm versiyonlarını ingilizce ve türkçe olarak hem de, ezberledim. İşte, otobüste, serviste, sokakta her yerde söyleyip duruyorum iyi mi! :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay en kötüsü de diline dolaşıyor, etrafta bebek yok bişey yok ben birden "Ali Babaaaağ" diye başlıyorum, sonra kendime geliyorum tabii ama bikaç kez etraftan böyle bir baktılar bana :D

   Sil
 2. Minnoş da neredeyse aynı repertuara sahip. Zamane gençliği işte:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) üstelik çoğu bizim bebekliğimizden.. keşke yeni şarkılar çıksa bu kalitede!

   Sil
 3. dandi dandiniyi unuttun!
  bunun tam 4 versiyonu var. biz 2 de uyduruyoruz peşpeşe yarım saati buluyor..
  bir de ninni cd sinden duyduğum ve mükemmel (!) sesinle seslendirdiğim "çamlıbelden çıktım yayan" adlı dram ninnimiz var ki oğlan duyar duymaz uyumuş numarası yapıyor :)
  uzun süren uyutma seansları sonrasında bütün ninniler bayar ve hayal gücü de iflas ederse;
  1-2-3-4- beeeeş, altıııı, yeeeedi, 8,9,10,11 diye devam edeiyoruz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahahah bak bana da hatırlattın bir de "katibim" şarkısı var aşırı beğenilen :D ben bir de uyutma aşamasında tutturduysa şarkıyı yavaşlatma taktiği uyguluyorum sonunda bir kelime 5saniyede çıkacak şekle gerince artık bıkkınlıktan uyuyor sanırım :D

   Sil
  2. * tin min tinimi haanım seni seviyor canım
   * bir küçücük aslancık varmış, kırlarda koşar koşar oynarmış
   * bahçelerde börülce, yesin yavrum doyunca
   bunlar da var :)

   Sil
 4. biz de bu şarkıların çogunu dinliyoruz.bez değiştirirken favorimiz old mcdonald.bi de uyurken illa uzun ince bir yoldayım dinlenecek onsuz uyuyamıyoruz.biri bi blogda yazmıştı çocuğu bu şarkıyla uyuyomuş.süper oldu valla denedik süper sonuç yanına bi de aspiratör açtık mı değmeyin derin in keyfine ( evet yavrum hala anne karnı psikolojisini atamadı aspiratör vazgeçilmezimiz). bazen bi bakıyorum durduk yere uzun ince bir yoldayım mırıldanıyorum :) eşim anlatıyo geçenlerde uykumda mini mini bir kuşu söylüyomuşum..aaa şimdi hatırladım biarada kadifeden kesesi dinliyorduk çok hoşuna gidiyordu ( sözleri değiştirerek tabii).yalnız benim kızda hiç öyle kıvraklık yok anca eller havada başka bir yer oynamıyor anasına çekmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uzun ince bir yoldayım'dan sonra nırı nırın nırın (saz sesi) de yapıyor musun, olmazsa olmazıdır o türkünün :D

   Sil
 5. Nirin nirinlar mi istersin melodiye uygun piş piş lermi istersin hepsi mevcut bende :)

  YanıtlaSil
 6. :)))bizde genelde aynı şeyler dinliyoruz whells on the bus ve twinkle star artık etrafımızdaki herkes tarafından ezberlendi.babam geçen gün toplantıda mırıldanmış:))öyle işlemiş yani.if you happy de favorimiz bizim.bn birde herşeye şarkı uyduruyorum uyku şarkısı twinkle starın müziğine uydurulan bizi anlatan bir parça ustalık eserim,banyo şarkımız,gezmeye gidiyoruz giyinicez şarkımız ohooo..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her annenin içinde bir Nil Karaibrahimgil yatıyor desene :D Ben sadece söz değil beste de yapıyorum yahu, çocuk büyütürken şarkıcı olangillere bağladım..

   Sil
 7. finger songs yok mu listede onsuz valla olmaz hemde her kültürün olduğu bir klip var uuuupppuzuunn papa mama dada hada sada finger where are you uydur uydur söle

  YanıtlaSil
 8. birde ceren birisi avakadolu tarif vermişti hangi postta allah aşkına bulamadım yardım :( konu dışı oldu özür

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beslenme altındaki yazılara bak bi istersen, ben de hatırlayamadım..

   Sil
 9. Müziksiz insan ölüdür bence,küçük Beethoven Maya'ya benden 12 tam puan (ben kimsem,nota bile okuyamıyorum)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 12? 10+2 de eşantiyon gibi? :)

   Sil
  2. Eurovision'daki en yüksek puan, bilirsiniz diye düşündüm :D Bu arada Manha Manha demişken aklıma geldi,güzel bir kısa film:
   https://www.youtube.com/watch?v=44NQkFJaEuE

   Sil
 10. Bizde de benzerleri sevilip dinleniyor, top10'da yerleri sürekli değişiyor:) Bir iki öneri de benden gelsin; öncelikle eğlenceli şarkılarıyla Zootopia - Enchanting Original Childrens Songs All The Family Love isimli albüm, uyku zamanları için de Acoustic Dreamland isimli albüm ki yüzbin kez dinledik sanırım ve artık tüm şarkıları ben de ezbere bayıla bayıla söylüyorum:) Tavsiye ederizzz.
  Onun dışında bizim hatunun baba tarafından nene-dedesi müzik öğretmeni olduğundan ve yine baba tarafında ailede herkes bir iki enstrüman çaldığından sürekli parmakları inceleniyor acaba hangi enstrümana daha uygun diye; müzik yeteneğini benim babamgillerden almamıştır inşallah diye dua ediyorum anlayacağın:) (kendimce bir sahne geçmişim olsa da bu konuda ailenin cahil cühelası konumundayım maalesef)
  Ah bir de öküz ile kurbağanın hikayesini anlatan bir şarkı var bayılıyor Üzümcük; belli yerlerde boooom demesi gerekiyor ve sabırsızlıkla o bölümleri bekliyor; internette varsa repertuarınıza katabilirsiniz belki:) Öperizzz.
  Ç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneri için çok teşekkürler :) Üzüüüüm bence ona keman yakışır ;)

   Sil
 11. ben hep somewhere over the rainbow u söylüyorum:) Arada da ninni değil ama eski jazz klasiklerini seviyor sanırım, cheek to cheek ve summertime 'ı söylediğimde de hoşuna gidiyor:)
  Ama bu repertuarı çok sevdim kenara notumu aldım hepsini deneyeceğim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bayiliyorum eski jazz klasiklerine, 60'larin pop rock gruplarina :) Artik o kalitede beste ve sarkilar yok mu, biz mi yaslaniyor ve muzikten anlamiyoruz bilemedim..

   Sil
  2. Benc her ikisi de:) Artık o kalitede şarkılar gerçkten yok , ya da yok denecek kadar az. Ama biz bize yetecek kadar güzel müziğe sahibiz diye yeni şeyler dinlemeye yönelmiyor dolayısıyla onlarla karşılaşmıyoruz ( Benim için ürettiğim teori bu :) )

   Sil
 12. ben fikrimi söyliyeyim YOK. geçen gün arabada yine ella , frank vb. dinliyorum diye beni eleştiren eşime aynı cümleyi söyledimğimde o sana göre öyle dedi. aynı düşünceye sahip olanlarda varmış demek.bu arada yuvaya döndün herhalde tatil bitmiş ;) ayrıca bu aloutte ye bayıldık biz çan çalan rahibe dede diyor bıdış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok daha dönemedik, ama yarın dönüyoruz inşallah :) Bir de canlı müzik, sokak müziği, bayılıyorlar di mi..

   Sil
 13. yok dero hala sokak müzizyenlerine biraz mesafeli. bir gün baterici abiyle bir gün de 1 milyon müzik aletini tek başına çalan süpersonik müzisyenle karşılaştığından beri...

  YanıtlaSil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!

Blogger tarafından desteklenmektedir.