13 Mayıs 2015 Çarşamba

Tuvalet kağıdı rulosundan oyuncak


Geri dönüşüm oyuncaklarına hem çevreci oldukları için, hem neredeyse bedavaya mal oldukları için, hem ana-kız yapılabildikleri için hem de 1-2 yaş çocuğunun iki oynayıp sıkılma ve bir daha yüzüne bakmamasından ya da üstünde tepinip rahatça yok edebilme özgürlüğünden dolayı bayılıyorum. Ama doğrusu bu yazıda bahsedeceğim gibi tuvalet kağıdı rulosundan oyuncaklar yapma dışında bu konuda kendimi geliştiremedim, çünkü el işleri konusunda çok yeteneksizim ve daha beteri ilgisizim. Bana el işleri genellikle "yarının çöpü" gibi geliyor ama tabii "kullan kullanabildiğin yere dek, sonra da düşünmeden at" derseniz, o süper işte. Tüketim kültürü değil bahsettiğim (kahrolsun sınırsız tüketim toplumları, işçi haklarını, insan ve çevre sağlığını gözetmeksizin sudan ucuza maliyet!), bahsettiğim tekrar değerlendirmek ama yaratma üretme adına evi de "çöp ev"e döndürmemek.. El işleri konusunda bu çöp ev mevzuu gerçekten ince bir çizgi, bazı insanlar üretimin de hokunu çıkarıyor, her yer ahşap boyama, her yer tığ işi, her yer geri dönüşümden sanat olunca ayyyy, bana fenalık geliyor. Sade olsun, az olsun.

Lakin dediğim gibi, "çöpten dönüştür oyuncak yap" sonra da "iki kullan, üstünde tepin ve at" anlayışı 1-2 yaş çocuğu için süper fikir. Bu eski rulolardan yaptığımız baykuşlar, bebek figürleri, arabalar ve son sanat eserimiz ailecek üzerinde çalışıp didinip yapıp sonra 1 saatte perişan ettiğimiz Roller Coaster hakikaten süper eğlenceli uğraşlar oldu. Çok basit, ben bile yapabildiğime göre siz daha neler neler yaparsınız hamarat bebetodaşlarım..

11 yorum:

 1. geri kullanım çok iyi fikir olmuş :) dediğin gibi çocuklar oyuncaklardan çok hızlı vazgeçiyorlar onlara para yetiştirmek bir yerden sonra bütçeyi zorluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ve de yarının çöpü oluyor güzel güzel koca koca şeyler.. bunlar zaten çöpten çıkmış olduğu için (ay bir an midem kalktı bu lafa da) yeniden çöpe gitmesi sorun olmuyor :) geri dönüşüme %500 destek!

   Sil
 2. Bu konuda Pinterest i tavsiye ederim leb - i derya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D ay ben instagram'dan dertliyim daha onu kullanamıyorum, pinterestim de kalsın.. ama "bakıcıyız biz yollayıcı değil" mantığıyla çalışıyorsa eyvallah :D

   Sil
  2. Valla böyle akıl verdiğime bakma ben de Pintetest'i tam olarak nasıl kullanacağımı bilmiyorum oturup çözmeye de vakit yok zaten bir de dil faktörü var. Ama arada takıldığımda "toddler activity"diye bişeyler yapmışım güzel şeyler çıkıyor. Yollayıcı da olunuyormuş ama onu da bilmeyivereyim zaten bu konuda hiiçç üretken, akıl yürütebilen biri değilim hep arakladıklarımı çocuğun önüne koyuyorum:))

   Sil
 3. gayet basarılı :) bizde ara ara yapıyoruz pinterest sağolsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) bunları ben yapmadım ama benimkiler biraz çirkin oldu ve maya iki çevirdi tarumar etti, yaparken bunlara özenmiştim :D

   Sil
 4. Ben pinterest bakıcılarındanım. Yapmaya geldi mi tık yok. Zaten okula giderken de bütün o el işi kısmını babam,dedem,annem ,anneannem hatta ve hatta kardeşim yapardı :D Ama çocuğun olunca değişiyor muşsun. En azından bakıyorum yani :)

  Çok güzel olmuşlar bu arada. Benim de beceriksiz annesi olan kızım düşünsün..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yukardakilerin aynısını yaptım ama benimkiler hem biraz çirkin oldu hem de Maya'nın elinden alıp foto çekemedim tabii o hevesini alınca da geriye pek çekilecek bi foto kalmamıştı hehehe

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Çöpten sanat, çöpten oyuncak :D

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!