11 Haziran 2017 Pazar

Çocuğunuzun poposunu kim siliyor?

Maya'nın doğum gününde eşim 4 adet kız çocuk poposu sildi. Siz buna nasıl bakıyorsunuz, merak ettim ve bu durumu ayrı bir post olarak yazmaya karar verdim. Bizim evde bebeklikten bez değişimi, banyo ve sonrasında tuvalet temizliği hem anne hem baba tarafından yapılıyor ama bazı evlerde bu görevler, çocuğun kız ya da oğlan olması ayrımı da olmadan, en baştan beri sadece annenin üzerine kalıyor. Sanırım erkekler kakalı bezlere "ivreeenç" diyorlar, annelik de zaten çocuğun her işine koşmak demek, bir de üstüne cinsiyet rol ayrımları, taciz odaklı bazı endişe ve korkular da binince, bu görev anneye biçiliyor. 3 çocuklu bir erkek arkadaşım geçenlerde "bir baba olarak çocuk bakımına fazla karışmadım ama tam 12 senem popo silmekle geçti" diyordu (kendisinin temsili fotoğrafı - aaa bebek bezi üstünde baba fotoğrafı, dünya başımıza yıkılacak!)

Çişin temizlenmesi Almanya'da 2,5-3 yaşında verilen "tuvalet eğitimi" ile en baştan çocuğa bırakılıyor (evet geç verilmesinin avantajıyla çocuklar temizlik işini de eş zamanlı olarak kısa sürede beceriyorlar) ama popo silmek, yani kakanın temizlenmesi çocuk tarafından çok iyi başarılamayacağı için çoğunlukla 5 yaşa dek, bir yetişkine kalıyor. Gözlemlediğim kadarıyla, Türkiye'de çocukları bezden çıkarmak çok daha erken ama her iki bölgenin temizliği de biraz daha geç yaşlarda başarılan görevler arasında. Diş temizliği de keza, doktorumuz tarafından "çocuk el yazısını tam anlamıyla yazmayı sökene dek, sadece kendisine bırakılmamalı, bir yetişkin tarafından gözlemlenmeli ve iyice temizlenmesi için yardımcı olunmalıdır" diye önerilmişti ve hala ben önce Maya'ya fırçalatıyor sonra kendim üstten bir daha geçiyorum. Türkiye'de ne yazık ki süt dişleri çürüse de bir şey olmaz diye çok yanlış bir inanç var ya da dişler tamamen anne/baba tarafından fırçalanıyor, çocuğa popo temizlemek ve diş temizlemek ilkokul çağında öğretiliyor. Bunun nedenlerinden biri sanırım bizdeki sulu temizlik ile yurt dışındaki özel ıslak tuvalet mendilleri ya da direkt kuru tuvalet kağıdı ile yapılan temizlik arasındaki fark da olabilir.

Öte yandan, özellikle son yıllarda artan (ya da medyanın gündem yaratmasıyla artmış gibi gözüken ve insanları daha muhafazakar ve korku içinde yaşamaya yönlendiren) "taciz olayları" yüzünden, hepimiz özellikle çocuğun özel bölgelerine yabancı birinin eli değil özünün bile değmemesine özel dikkat gösteriyor, çocuklarımızı çok küçük yaşlarda "yabancılar" konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz (halbuki "yabancı" kavramını çocukların ancak ilkokul döneminin ortalarında anlayabildiğini, ona adını soran ve kendi adını söyleyen herkesi "tanıdık" ilan edebildiklerini, dahası zaten tacizi yapanların %90'ının yabancılar değil, bilakis "temiz yüzlü ve güvenilir" komşular, akrabalar yani tanıdıklar olduklarını göz ardı ediyoruz). Ya da mesela "özel bölgene sadece sen ve annen dokunabilir" derken, arkadaşına gittiğinde ya da kreşte tuvaleti gelirse ne yapacağı konusunda kafasını karıştırıyor, kreşte "dokundurtmamak" için çişini tutmaya çalışan çocuklar yaratabiliyoruz.

Almanya'da gözlemlediğim kadarıyla bu durum çok "tabu" değil. Mesela bu yandaki fotoğraf; bizim BAP geçen seneki bir doğum günü partisinde çıplak çıplak çocuklarımıza masal anlatırken çekilmişti. Daha önce de yazmış ve baya ses getiren bir tartışma başlatmıştım, bizim kız çocuklarımız babalarıyla küvette çıplak yıkanabiliyor çünkü zaten nehir kenarlarında ya da evinin balkonunda azıcık güneş çıktı diye çıplak oturan ve de birbirine göz ucuyla dahi bakıp rahatsızlık vermeyen insanların yaşadığı bir memleket burası. Çocuk çıplaklığı tabu  olmayınca, "çocuğum amcaya pipini göster" gibi bir "espri" de olmuyor çünkü pipiler zaten ortada. Ha sosyal medyada durum ne derseniz, o konuda aşırı muhafazakarlar; çocuğun bedeni değil, yüzü dahi kullanılmıyor. Bizdeki gibi anaokulları çarşaf çarşaf "gurur tablosu" basamıyor, bloğuma fotoğraf koymak için her çocuktan ve ebeveyninden izin almam gerekiyor vs. Ama sosyal medya dışındaki "gerçek hayat"ta, bedensel sınırları ve kısıtlamaları pek yok (bu nedenle, bu tip toplumlarda vajinismus, cinsel sorunlar ve saldırganlıklar da daha az gözüküyor diyen sosyal psikologlar da var).

Yine de birer birer çişleri ve kakaları gelen 3-4 yaşlarındaki kızcıklara eşimin benden önce koşup şipşak popolarını temizleyivermesi biraz kalp çarpıntısı yaratmadı değil. "Ay ya bunlar eve gidip Maya'nın babası popoma dokundu derse" diye hafif bir endişe yaşadım ama sonra düşündüm, eşlerimize ve çocuklarımızın babalarına neden böyle "olası sapık" etiketi yapıştırıyoruz ve onları her anne kadar babanın da görevleri olan bakım görevlerinden uzak tutuyoruz? Bu kadar az mı güveniyoruz, en yakınımızdakilere bile? Buna paranoyaklık denmez mi?

Neyse yani bize çocuk verirseniz ve kaka yaparsa poposunu sileriz, haberiniz olsun :)

Ha bir de.. Yahu biri kaka yapınca neden diğer hepsi de yapmak zorundadır???? Yirim sizi zilliler..

23 yorum:

 1. Bez kullanıyorken Evrim değiştiriyordu bez ama ama tuvalete geçiş yapıldığından beri Evrim "ya ben babayım, kızının poposunu da sen siliver" diyor çoğunlukla ama yapar yine de arada sırada 😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de doğada çiş tuma hadisesi var, bilmiyorum hiç sizin başınıza geldi mi? Onda işte baba uzmanlığı başka bir şey, ben ne zaman denesem onun da benim de üstümüz başımız çiş oluyor :P

   Sil
 2. Eşim kizimi yikamaya yardim ediyor ama özel bölgesine geldiginde kibarca ver ben tutayim hayatim diyorki ben yikayayim diye. Açıkcası bende karşı cinsle bebegimin temas halinde olmasini tercih etmem. Toplumumuz bu istismarlar konusunda ne yazik ki nam salmış.Müslümanlığa yakışmayacak şekilde ilerledi bu durum bizde. Bende önlem alınması taraftarıyım. Hani derler ya arada şeytan var diye. Ne şeytani gör ne salavat getir hesabi 😁 Paranoyakçada karşılansa ben şahsen yaklaştırma taraftarı değilim. Kim olursa olsun kızıma yaklaşmasın. Sevecekse de ellemeden,öpmeden sevsin bir zahmet. Mesela şu fotografta masal dinleyen kız benim kızım olmazdı" hoppp napıyon sen ahbap" der alır giderdim kuzumu. 😁 Valla damardan girdiniz. En taktığım konuydu bu. 😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman Allah hepimizin çocuklarını sapıklardan kötü niyetli insanlardan uzak tutsun...

   Sil
 3. Kaka çiş gelme olayı domino etkisi. Bunların cimnastikte k birinin çişi geliyor sonra hepsi sıraya giriyor bazen bi bakıyorum bir tek benimki öğretmenle başbaşa kalmış. İnatla sürüye uymuyor. Gelmeden geldi demeyi ya akıl edemiyor ya gereksiz buluyor. Bu fotoğrafta bunlar niye çıplak peki ?
  Çok tatlı görünüyor minik insanlar. Bir insanın eşinden babasından kardeşinden taciz korkusu yaşaması iğrneç bir duygu olsa gerek. Düşmanıma vermesin. Bu konuda Türke benzemşyorum ve gurur duyuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de açık açık yazamadım ama eşinden babasından çocuğunu sakınmak nasıl korkunç bir ruh halidir, neler yaşamıştır o insan da çocuğunu bu kadar korumaya çalışır.. Çok zor..

   Sil
 4. Ve sonunda google hesabımın şifresini yeniledim yorum yapamama sebebim oymuş da . Çok tembelim bu konularda.

  YanıtlaSil
 5. biraz da bu durum tr'de medyadan kaynaklı. cinsel suçlar son derece hatalı bir şekilde yazılıp çiziliyor. aslında o nedenle herkes cezalarda isyan halinde. yoksa bizim cezalarımız avrupa ülkelerine oranla daha ağır ve bu iyi bir şey değil. orada önleyici tedbir mekanizması daha iyi işlediği için erken müdahale olabiliyor. yine de bunlar tartışmalı aile mahremiyeti vs. kısa keseyim en iyisi:) işin gizlilik yönü var tabii... medyada biraz da ondan kaynaklı bir yanlış haber yapma durumu var. bir de medyanın bizzat kendi laçkalığı var. alman medyasında durum nasıl?

  örneğin; aslında tecavüz dediğimiz hukuki terminolojide cinsel saikle vücuda organ ve sair cisim sokulması. bunu yapan kadınlar da var. avukat olduğum için biliyorum. baro'dan geliyor böyle davalar. örneğin cinsel saik olmadan çocuğun cinsel uzuvlarına yapılan saldırı medyada fail erkekse tecavüz, taciz diye yer alabiliyor. kadınsa ve cinsel saik varsa da şiddet diye geçiyor. yine de dosyaların failleri ekseriyette erkek. belki kadınların eğilimi daha azdır, belki de kendilerini daha iyi kamufle ediyorlardır; nedenini bilemiyorum. yine de bunların istatistiğe vurunca çok çok nadir vuku bulan suçlar.

  bir de benim gözlemlediğim tecavüzü travmatik yapan şey eylemin kendisinden ziyade etrafın bu duruma verdiği aşırı tepki. yani tecavüze/tacizi kıyamet muamelesi yapan ebeveynler, panik geçiren eş dost mağduru daha çok yıpratıyor. kesinlikle suçu hafifletmek için söylemiyorum ama karşılaşma olasılığı böylesini düşük bir vakıa için aşırı koruyucu tutumlar geliştirmek bence hep çocuk hem de toplum için daha olumsuz neticelere sahip. ki çoğunlukla çocuklar fark etmiyor bile. benim uzmanlık alanım değil tabii eminim siz daha bilgilisinizdir bu konuda ama benim gözlemlediğim bu. tabii ben çocuğum olmadığı için böyle rahat rahat konuşuyorum, belki ileride daha farklı düşünürüm :)

  ben kendi çocukluğumda bir yabancının, eş dostun vs. tuvalette bana yardım ettiğini hatırlamıyorum. acaba bizim anne, babalarımız nasıl çözüyordu bu meseleyi? çocuğun kendi babasına mesafe alması ise çok absürt geliyor bana. bu nasıl bir sinsi muhafazakarlıktır yahu! acaba çocuk erkek olsa böyle düşünülür mü?

  ancak benim çocuğumun çıplak resimlerinin çekilmesinden rahatsız olurdum gibi geliyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de TR'de hastanede klinik staj yaparken cinsel taciz ve istismar davaları gelirdi bize. Senin gibi ben de biraz farklı yaklaşıyorum o nedenle, mesela otomatik olarak çocuk haklı diyemiyorum, çünkü bazen çocuklar çok inanılmaz hikayeler anlatabiliyorlar ve masum bir yetişkinin tüm hayatına, kariyerine, sosyal hayatına mal oluyor bu. birine kara çal, masumsa bile toparlayamaz.. Böyle bir film vardı hatta şimdi aklıma gelmedi. Çok güçlü bir filmdi. Ama tabii çocuğun uzman bir terapist tarafından ele alınması çok önemli, yine avukatlara ve medyaya da çok iş düşüyor. Alman medyası biraz tuhaf bu konuda, genellikle haber olmuyor bunlar hatta bu sıra yeni bir kanun var eğer suçu işleyen mülteci ise kesinlikle medyaya verilmiyor ki ırka dair nefret suçları başlamasın, yani (pozitif?) ayrımcılık da var.. bana ters geliyor bu kadarı ama anlayabiliyorum nedenlerini.
   erkek çocuklara yönelik "şiddet" denmesi çok içimi acıttı, bilmiyordum. çocuk çocuktur, olayı "bekaret bozma"ya indirgemek çok yanlış, sırf bu nedenle ne sapıklıklara boyun eğiyorlar ama bekareti bozulmadı diye sapık aklanıyor. Oğullarımızı da kızlarımız gibi bilinçlendirmeliyiz tabii ama dediğin gibi ben de aşırıya kaçılmasını yanlış buluyorum, üstünü kapatmak değil ama olayın ehli biri tarafından çocuğun ne derece etkilendiği iyice araştırılıp ona uygun bir terapi verilmesi, özellikle oyun terapileri ile destek olunması çok önemli.
   geçenlerde mesela 13 reasons why'ı izledik, beni düşündürdü. Spoiler olmasın ama herkes kıza acıyor ama işin bir de kızın aşırı duyarlılığı kısmı var, yani hepimizin başına akran zorbalığı, tacizler geliyor büyürken ama bazımız aşırı duyarlı, etkileniyor. Bu çocuklara özel bir koruyucu terapi programı oluşturmak, uygulamak lazım. Of neremiz düz de boynumuz eğri diyorum buna da...
   Bu çocukların resmini biz bütün anneler şak şak çektik çok şekerlerdi çünkü böyle cıbıl cıbıl otlarda masal dinlerken.. :D ay doğada oynayan çıplak çocuklarda insana çok doğal ve masum gelen birşey var.. Ama tanımadığım çocuğun fotoğrafını asla çekmem tabii ki, bu çocuklar bizim çocuklar :D

   Sil
  2. posttaki fotoğraftan ötürü dokundurmada katiyen bulunmadım, genel olarak istemezdim dedim :)) yakışıksız duruyor şimdi okuyunca fark ettim. yanlış anladıysanız özür dilerim. insan yazınca düşüncelerini tam ifade edemiyor, bir de yorumu geç bir saatte, üstünkörü yazdım ondan galiba.
   aslında sorun şu biz zihnimize kadınlığı pasif bir cinsellikle, erkeği de agresyonla kodluyoruz. o nedenle küçük, savunmasız bir kız çocuğu yetişkin bir erkeğin yanında hele yabancıysa bu tarz durumlarda insanları, özellikle de muhafazakar bir kültür hakimse, rahatsız ediyor. yoksa uygar olduktan, belli basic değerleri benimsedikten sonra kadınmış, erkekmiş; anneymiş, babaymış; çocuk çıplak gezmiş ya da şunu giymiş bunu giymiş falan boş laflar...
   7,8 yaşında alanya'dayız. bir rus anne, kız üstsüz denize girince ben yaşıtım sarışın kıza özenip anneme biz de denize böyle girelim dedim:) annem de istiyorsan sen bikinin üstünü çıkarabilirsin dedi. 5 dakika sonra teyzemin tepkisi şakayla karışık aaaa! ört bakalım memişlerini olmuştu. o zaman çok utanmıştım. şimdi düşünüyorum da çocuk halinde memnunsa ne gerek varmış utandırmaya, uyarmaya... öyle işte dön dolaş yine zihniyette mesele bitiyor derken buluyorum kendimi.

   Sil
  3. Rica ederim hiç yanlış anlamadım ve zaten aynı düşüncelerde olmadığım yorumları bile belirlemek düzenlemek benim elimde olmamalı, küfür, nefret ya da ırksal düşmanlık içermediği sürece bence her çeşit yorum yayınlanmalı :)
   çok haklısın, geçenlerde çok yakın bir arkadaşım kız çocuklarını cinsel istismardan korumak başlıklı bir yazı yollamış sosyal medyada. zaten en baştan neden kız, erkek çocuklar çocuk değil mi dedik ama biraz okuyunca, çok üzüldüm çünkü tamamen çocuğu eğitelim bilinçlendirelim aman çocuk ayıp kavramını bilsin aman utanmayı kaçmayı öğrensin diye maddeler.. Sanki bu işin sorumlusu çocuk! Tamam tabii çocuğu bilinçlendirelim ama bu iş "mazlumun ayıbı" değil "zalimin cinsel sapıklığı" olarak algılanmadıkça, bu iş bitmez. Yani aynı fikirdeyiz tamamen..
   Ay o "memiş" olayına ben çok sinirleniyorum, resmen ufacık kıza senin önündeki o iki nokta daha 7 yaşında bile cinsel uyaran, bundan utan, ayıp... Of ki ne of. Sonra tabii neden biz toplumda emziremiyoruz, neden sütyen askısı gözükmesin.. Ya bunlar hep birbirine bağlantılı ve asıl biz kadınlar arasında bu "ayıp" işleniyor, erkeklere bırakmıyoru ki..

   Sil
 6. Ben evde yokken babası silmez, direk yıkar poposunu, öyle daha kolay diyor. Ben evdeyken tüm popolar bende :)) bir başkasının hele başka bir babanın temizlemesi fikri tabi ki en kötüsünü düşününce ürpertiyor. Ama senin dediğin o çıplaklık ve seksüalite farkını, bunun bu şekilde ayrı içselleştirilmesini anlıyorum, burda ütopik geliyor bana ama orda olasıdır, kabul ederim böyle büyüyor böyle yaşıyorlar.
  Benim bir başka çocuğun poposunu silmekle ilgili mide bulantısı gibi bi derdim var, kokulara çok hassas bi insanım ve minnik de olsa başka bir insanın kaka- çiş kokusu beni acayip rahatsız ediyor. Mecburiyetten siliyorum doğumgünlerinde, ya da bez değiştiriyorum arkadaşım çocuk bıraktığında ama midem bulanıyor elimde değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahahah burun silmek, yeşil yeşil, o da şahane bir deneyim.. O daha da sık başımıza geliyor, ıyk.
   Çocuk pornosu konusunda ne yazık ki çok üstlerde olan bir ülkeyiz.... Çok korkutucu, muhafazakarlık belki de çekiyor..

   Sil
 7. Ben memelerim baş gösterene kadar (10-12 yaş) topless takıldım sahillerde Ahahah. Anama kalsa ergenliğe kadar giydirmeyecekti ama artık ben utanıyordum kendim giymek istedim bikini üstü :P

  Karşı cins çocukların Babanın ve annenin genitallerini görmesi bence 3-5 yaşına kadar okey, Doğal yaklaşıyorum. O yaştan sonra da "dışarı çık ben giyinicem sen göremezsin" şeklinde değil de yine doğallıkla ve çaktırmadan dikkat edilmeli ;) Baba ve anne tarafından banyo yaptırılmak ise çocuk kendi kendine yıkanabileceği yaşlara kadar okey bence. (Ki çok komik, eşim kendi huylanıyor genelde mayayı yıkarken. Ayyy kuku temizliği Nasıl yapılır ki ben hiç anlamıyorum acıtırım, sabunlarken ph dengesini bozarım, enfeksiyon kaptırırım bişey yaparım falan sanıp ekstra hassas davranıyor. Kukuyu üstten üstten es geçiyor o yüzden genelde ben yıkıyorum. Ama ben yoksam tabi ki mecbur kendi yıkıyor)

  Çocukta çıplaklığı ise kültürel ortama bağlı olarak okey buluyorum :) yani bizim buralarda da bebeler genelde nü :)) -sizin resimde olduğu gibi- bütün çocuklar cıbıl iken "yok ille siz giyeceksiniz" demem kendi çocuklarıma ben de salarım.. Ama Türkiye'de ve ya bütün çocukların giyinik olduğu kalabalıklar içinde çıplaklığa izin vermem. Çoğunluk rules.

  Pedofili malesef benim de paranoyam :( içimden atamıyorum ve bazı durumlar ve insanlar beni özellikle rahatsız ediyor!

  Toto silmeye gelince, böyle çok çocuklu partili ortamlarda izin veririm. Mesela oradaki yetişkin pedofili bile olsa evde başka yetişkinler var başka çocuklar var kötü niyetli bir eylemde bulunmak sıkar biraz! Her pedofili çocuğu bulduğu an eyleme geçecek diye bir şey yok, bunun için daha izole şartlar gerekli!
  Çocuğum kendi wc temizliğini kendi yapacak yaşa gelmeden de zaten evde kimse yokken birebir oynamaya yatılı kalmaya falan kimseye bırakmam. Yine bırakacağım yaşlarda da çok iyi tanıdığım insanlar olur ancak bunlar.

  Her zaman her şeyi kontrol edemeyiz ama yine de belli başlı kodlarımızın olması, özellikle dokunarak sevme olayının ekarte edilmesi (ki bu kültürlerde zaten asla yok bu. Kimsenin çocuğunu ne kadar yakının olursa olsun öpemezsin-dokunamazsın) ve personal space korumayı öğretmek gerekli diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasaklar da ne yazık ki cazibeyi arttırıyor. Bak mesela 3 yaşındaki çocuğa tecavüz eden insanımsının savunma ifadesi: "çocuk pornosu izledim ve merak ettim, bi de ben deniyeyim dedim" şeklinde... Çok mide bulandırıcı... Çok..

   Sil
 8. Çıplaklık benim için çok tabu bir konu ya, pedofili paranoyası, düşük özgüven ve "vulnerability"i göstermemek karışımı birşey benim için, mayolu filan olmak sorun değil de çıplaklık en mahrem olanı temsil ediyor benim için, ileride çocuklarım olursa onları bu konuda yaralamak istemem ama temkinli davranırım çünkü pedofili çok hassas bir konu burada. tuvalet mevzusuna gelince 5 yaşındaki kuzenimle beraber oyun filan oynarız ama tuvalet işlerine anneannem ya da yengem (onun annesi) bakar, benim ortamdaki tek yetişkin olmam lazım onu yapmam için çünkü midem bulanıyor :D Çocuğum olursa da kendi popolarını silecek yaşa kadar güvenmediğim\ yeni tanıdığım insanlarla bırakmam ya ne bileyim, çok rahat olmamak lazım bu konularda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 5 yaşında yıka poponu kerata artık :D Bulandırma insanları :D

   Sil
  2. Ahahaha tablette youtube'dan video açmayı filan biliyor ama :D

   Sil
 9. Bizde mahremiyet eğitimi kız çocuğunun bedenınden utanması ve herkesten sakınması demek.Sadece akşamları ve karanlıkta sevişen ve çoğunlukla orgazm bile olamayan kadınların çoğunlukta olduğu bir toplumuz neden acaba? Bir kadın eğer çocuğunu öz babasından,sevgili kocasından bile sakınıyorsa orda bir dur derim artık! Pedofoliler sadece çıplak çocuktan haz almıyor birde yani sen o çocuğu kat kat giydirip heryerını ortsende fark etmez karşında normal bi insan yok anlayamadıkları inatla bu zaten.Çocuğuna öğret kendini korumasının ok ama paranoyakta yetıstırme, herseyın bi ortası var.Bu ülkede 8 aylık bebek istısmar edildi,sokak kedisi yada damacana..! Karşında normal olmayan bi insan var yani senın gıydıgın kıtafetle alakası yok olayın.Bu arada 13 reasons why fenaydı,çocuk susa susa en sonunda pes ediyor.Diziyi izlemedim ama kitabı okudum gecen hafta ve çıldırttı kız beni bu nasıl bir eziklik,boyun eğme:( Neyse o baska bir konu ben çocuğuma kendı totosunu sılmeyı oğretmeye calısıyorum babasıda gosterıyor.Tek basına temızlıgını yapmayı oğrenene kdr tek bır yere gondermem ama sonra sorun yok.Çocuğa kendını bilmesını oğretmek önemli, her yanına yanasandan çığlık atarak kaçmasını öğretmek degıl BENCE.Neler okuyorum bazen çamaşırlarıyla yıkanan,kendi vajinasını görmeyen kadınlar yada erkek kız kardeşlerin sarılmasını bile yanlış bulup ayıp ayıp dıye oğreten aıleler..pedofolileri sadece erkek oluyor sananlar! Kadınlarda da oldukça yaygın bir durum halbuki ne kreş öğretmenleri yakalandı çocukların resımlerını satan,vıdeolarını çeken:( Allah tum yavrularımızı korusun,karşılarına ıyı ınsanlar cıkarsın🙏🏻 Bak geçen gün annem totosundan bı ısırayım dedı bi carladı oğlan:)) "pipii popooo yasssakkk dedim yasak! yanaktan öp anane!" diye demek kendıde rahatsız oluyo ne guzel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kizin ailesi de gayet normal iyi bir aile, ben orda da cok fena oldum yani yapabilecekleri herseyi yapan bir aile ve yine de sonuc bu.. Beni de cok gerdi ama ergenlerin olaya baskaldirma yetileri malum..

   Sil
 10. Hello Sevgili C:)
  Bizde ilk günden beri babası da ben de kişisel temizliğiyle ilgileniyoruz, ayrım yok. Ancak babası dışında bir erkeğin tuvalette kızıma yardımcı olmasını istemem. Çok yakın zamanda bu konuyu bir arkadaş grubunda tartıştık biz de. Çocukların çişi gelince, arkadaşın kızını başka bir erkek arkadaşları tuvalete götürmüş hem de anneye söylemeden. (muhtemelen cocuk sıkıştı beklemesin diye düşündü) Anne durumu öğrenince pek dert etmemiş ama babası çok sinirlenmişti. Biz de babaya hak verdik açıkçası. Başkasının çocuğunu tuvalete götürmek yerine çocuğun anne babası yakındaysa onlara haber vermek gerekir. Ha anne baba yoksa, çocuk size emanetse elbette yardımcı olursunuz yapacak bir şey yok.

  Ç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vay be adam ne iş bitirici arkadaşmış, hakikaten insan bi der annesiii ya da babasııı yavrunuz çişim geldi diyor falan diye.. Yalnızdık yazık çocuk kakam geldiaaağ diye bağırınca :))) malum mobilyalar beyaz bizde.. Ama sonradan aslında BAP da dedi bidahakine yapmayayım, sen yap diye.. Aman her şey de bana kalıyor er ya da geç :))

   Sil

Anonim yani isimsiz ya da rumuzsuz yorumlara, hakaret, belirli bir gruba karşı ayrımcılık ya da ırkçılık içeren yorumlara, en önemlisi de yanlış bilgi ya da yönlendirici (melisiniz, malısınız'lı) yanlışlar içeren yorumlara BU BLOGDA YER YOKTUR. Bu davranışları yapan kişiler, genel huzurumuz için engellenecektir. Teşekkürler!